Licensed to USA Swimming-National Meets
                                       Hy-Tek's Meet Manager 12/4/2004 12:50 PM
        2004 U.S. Open Swimming Championships - 12/2/2004 to 12/4/2004         
                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.79  NATS
          26.79  WCT
          27.19  JRS
          27.29  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Ladeveze, Samantha        22 Unattached-PV          27.50      27.91        
  2 Ewanich, Katrice          16 Viking Aquatic-MR      27.31      27.92        
  3 #Torres, Elisabeth        15 Eagle Harbor Swi-FL    27.37      28.01        
  4 Redig, Kayla              16 Express Swim Tea-IL    28.10      28.03        
  5 Welty, Emily              21 George Mason Uni-PV    27.50      28.17        
  6 Galey, Hannah             17 Mercersburg Acad-MA    28.51      28.68        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.69  NATS
          57.69  WCT
          58.49  JRS
          58.89  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Gatford, Rachael         15 Great Britain          58.92      59.22        
                  29.01       59.22 (30.21)                                        
  2 Menezes, Natasha          17 Greenwood Tiger-CO   1:00.00      59.51        
                  29.20       59.51 (30.31)                                        
  3 Shimura, Anju             15 Aquazot-CA             59.00      59.55        
                  28.84       59.55 (30.71)                                        
  4 *Buckland, Brooke         15 East                 1:02.41      59.77        
                  29.03       59.77 (30.74)                                        
  5 Kinsella, Eve             17 Peddie Aquatic A-NJ    59.50    1:00.78        
                  29.67     1:00.78 (31.11)                                        
  6 Hawkins, Jordan           17 Kerr-Mcgee Swim-OK   1:01.70    1:01.02        
                  29.09     1:01.02 (31.93)                                        
  7 #Shelps, Lisa             17 Mercersburg Acad-MA  1:01.95    1:01.03        
                  29.53     1:01.03 (31.50)                                        
  8 #Dagg, Erica              15 Nu Wave Swim Clu-LA  1:01.00    1:02.29        
                  29.87     1:02.29 (32.42)                                        
  9 Lange, Elizabeth          17 Unattached-IL             NT    1:02.57        
                  29.40     1:02.57 (33.17)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:04.49  NATS
        2:04.49  WCT
        2:05.99  JRS
        2:06.99  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 #White, Jessica           14 Longhorn Aquatic-ST  2:07.00    2:08.13        
                  30.34     1:03.22 (32.88)     1:35.91 (32.69)     2:08.13 (32.22)
  2 *Collins, Lauren          13 Great Britain        2:10.00    2:08.20        
                  30.19     1:03.23 (33.04)     1:36.36 (33.13)     2:08.20 (31.84)
  3 Edgell, Ashlee            17 Cincy Marlins-OH     2:09.00    2:08.40        
                  30.23     1:02.72 (32.49)     1:35.71 (32.99)     2:08.40 (32.69)
  4 #Crippen, Teresa          14 Germantown-MA        2:05.50    2:08.68        
                  30.19     1:03.08 (32.89)     1:36.82 (33.74)     2:08.68 (31.86)
  5 McFarlane, Taylor         18 Univ Of Miami-FG     2:09.12    2:09.18        
                  31.21     1:03.78 (32.57)     1:36.54 (32.76)     2:09.18 (32.64)
  6 Iversen, Caitlin          16 Greenwood Tiger-CO   2:09.99    2:09.69        
                  30.83     1:03.40 (32.57)     1:36.42 (33.02)     2:09.69 (33.27)
  7 #Larson, Amanda           16 Davis Aquadarts-SN   2:12.00    2:10.91        
                  30.20     1:03.54 (33.34)     1:37.56 (34.02)     2:10.91 (33.35)
  8 Tripp, Mary               17 Mercersburg Acad-MA  2:11.83    2:13.54        
                  31.77     1:05.72 (33.95)     1:40.24 (34.52)     2:13.54 (33.30)
  9 #Pickett, Afton           17 Southern Michiga-MI  2:15.00    2:14.15        
                  30.50     1:04.78 (34.28)     1:39.72 (34.94)     2:14.15 (34.43)
 10 Letendre, Denise          16 Parkway Swim Clu-OZ  2:16.00    2:17.13        
                  31.54     1:06.08 (34.54)     1:41.64 (35.56)     2:17.13 (35.49)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:20.89  NATS
        4:20.89  WCT
        4:23.39  JRS
        4:25.59  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 #Case, Shandra            18 Longhorn Aquatic-ST  4:31.00    4:30.42        
                  31.34     1:05.07 (33.73)     1:38.96 (33.89)     2:13.29 (34.33)
        2:47.57 (34.28)     3:22.04 (34.47)     3:56.41 (34.37)     4:30.42 (34.01)
  2 McLane, Julianne          17 Terrapins-PC         4:23.96    4:34.16        
                  31.48     1:05.41 (33.93)     1:39.71 (34.30)     2:14.30 (34.59)
        2:48.66 (34.36)     3:23.73 (35.07)     3:59.24 (35.51)     4:34.16 (34.92)
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:05.39  NATS
        1:05.39  WCT
        1:06.09  JRS
        1:06.69  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 #Atkinson, Brooke         15 Pine Crest Schoo-FG  1:06.00    1:09.51        
                  33.47     1:09.51 (36.04)                                        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:19.99  NATS
        2:19.99  WCT
        2:21.99  JRS
        2:22.29  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 #Kopenitz, Jennifer       15 Germantown-MA        2:21.73    2:22.80        
                  34.18     1:10.22 (36.04)     1:46.59 (36.37)     2:22.80 (36.21)
  2 *Gillespie, Lisa          15 Team Ontario/NKB     2:22.48    2:25.31        
                  34.36     1:11.26 (36.90)     1:48.99 (37.73)     2:25.31 (36.32)
  3 Angle, Allyson            16 Parkway Swim Clu-OZ  2:21.00    2:26.29        
                  33.94     1:10.64 (36.70)     1:48.79 (38.15)     2:26.29 (37.50)
  4 Agy, Ana                  16 Unattached-UT/CHAT   2:28.90    2:28.86        
                  35.76     1:13.13 (37.37)     1:51.26 (38.13)     2:28.86 (37.60)
  5 #Heyrman, Melissa         16 Rochester Swim-MN    2:25.46    2:29.55        
                  34.70     1:12.20 (37.50)     1:50.85 (38.65)     2:29.55 (38.70)
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:13.29  NATS
        1:13.29  WCT
        1:14.49  JRS
        1:14.99  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Maggie           15 Patriot Aquatic-IL        NT    1:19.57        
                  37.92     1:19.57 (41.65)                                        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:38.09  NATS
        2:38.09  WCT
        2:40.59  JRS
        2:41.59  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Labosky, Marie            22 Germantown-MA             NT    2:44.84        
                  37.78     1:19.41 (41.63)     2:02.62 (43.21)     2:44.84 (42.22)
  2 Hoisington, Abby          17 KC Blazers-MV        2:43.50    2:45.77        
                  36.80     1:18.68 (41.88)     2:01.64 (42.96)     2:45.77 (44.13)
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:03.09  NATS
        1:03.09  WCT
        1:03.99  JRS
        1:04.39  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sandback, Marina          20 Unlv-CA              1:05.80    1:04.45        
                  30.43     1:04.45 (34.02)                                        
  2 Waller, Rachael           17 KC Blazers-MV        1:04.20    1:05.61        
                  30.81     1:05.61 (34.80)                                        
  3 Kime, Katherine           15 Rose Bowl-CA         1:06.50    1:08.40        
                  31.91     1:08.40 (36.49)                                        
  4 Lewis, Kelsey             15 Walnut Creek Aqu-PC  1:08.30    1:08.64        
                  32.11     1:08.64 (36.53)                                        
  5 Ewanich, Katrice          16 Viking Aquatic-MR    1:09.27    1:08.97        
                  32.41     1:08.97 (36.56)                                        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:17.29  NATS
        2:17.29  WCT
        2:20.29  OPEN
        2:20.39  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morton, Lori              17 Unattached-MI        2:22.00    2:24.36        
                  32.14     1:08.60 (36.46)     1:46.53 (37.93)     2:24.36 (37.83)
  2 Spence, Whitney           16 Pacific Swim-SI      2:22.50    2:25.57        
                  31.67     1:07.76 (36.09)     1:45.89 (38.13)     2:25.57 (39.68)
  3 Aubry, Ashton             16 KC Blazers-MV        2:22.60    2:26.31        
                  30.73     1:07.92 (37.19)     1:48.44 (40.52)     2:26.31 (37.87)
  4 Chang, Marisa             17 Orinda Aquatics-PC   2:31.04    2:27.61        
                  33.65     1:11.50 (37.85)     1:50.57 (39.07)     2:27.61 (37.04)
  5 Pezza, Whitney            17 Mercersburg Acad-MA  2:24.91    2:30.94        
                  32.76     1:10.37 (37.61)     1:50.26 (39.89)     2:30.94 (40.68)
  6 #Tanner, Sarah            15 Cincy Marlins-OH     2:23.85    2:31.15        
                  32.52     1:10.09 (37.57)     1:50.21 (40.12)     2:31.15 (40.94)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:21.49  NATS
        2:21.49  WCT
        2:22.89  JRS
        2:24.29  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skelos, Daphne            16 Long Island Aqua-MR  2:26.84    2:27.97        
                  31.55     1:08.21 (36.66)     1:53.78 (45.57)     2:27.97 (34.19)
  2 *McQueen, Shannon         17 Team Ontario/NKB     2:30.89    2:29.93        
                  32.64     1:09.97 (37.33)     1:56.21 (46.24)     2:29.93 (33.72)
  3 #Peter, Meghan            18 Santa Rosa Neptu-PC  2:30.00    2:31.07        
                  32.07     1:12.80 (40.73)     1:56.64 (43.84)     2:31.07 (34.43)
  4 #Peak, Candice            16 Magnus Aquatic G-NE  2:26.00    2:31.57        
                  32.66     1:10.67 (38.01)     1:56.97 (46.30)     2:31.57 (34.60)
  5 Yamamoto, Erin            17 Pacific Swim-SI      2:28.50    2:34.07        
                  32.50     1:12.32 (39.82)     1:59.46 (47.14)     2:34.07 (34.61)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:57.79  NATS
        4:57.79  WCT
        5:02.09  JRS
        5:03.39  OPEN
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Escobar, Susana          16 A N V La Loma        4:59.00    5:01.54 JRS    
                  32.58     1:10.10 (37.52)     1:50.32 (40.22)     2:28.33 (38.01)
        3:11.79 (43.46)     3:54.64 (42.85)     4:28.91 (34.27)     5:01.54 (32.63)
  2 #Crippen, Claire          16 Germantown-MA        4:58.02    5:02.08 JRS    
                  32.40     1:08.66 (36.26)     1:47.76 (39.10)     2:25.89 (38.13)
        3:09.77 (43.88)     3:53.85 (44.08)     4:28.84 (34.99)     5:02.08 (33.24)
  3 #Brix, Katelyn            15 Terrapins-PC         5:02.89    5:06.29        
                  32.40     1:09.02 (36.62)     1:48.95 (39.93)     2:28.87 (39.92)
        3:11.97 (43.10)     3:55.99 (44.02)     4:32.01 (36.02)     5:06.29 (34.28)
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.79  NATS
          23.79  WCT
          24.19  OPEN
          24.59  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hafkin, Joshua            16 Rockville Montgo-PV    24.20      24.73        
  2 #Tameris, Heath           17 Cincy Marlins-OH       24.80      25.32        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          52.19  NATS
          52.19  WCT
          52.99  OPEN
          53.49  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 #McCallen, John           17 Bellingham Bay-PN      54.01      53.70        
                  25.74       53.70 (27.96)                                        
  2 Byers, John               19 Unlv-CA                53.22      53.82        
                  26.28       53.82 (27.54)                                        
  3 *Gow, Ryan                16 Team Ontario/Trent     53.25      54.39        
                  26.52       54.39 (27.87)                                        
  4 Martinson, Adam           20 Unlv-CA                54.00      54.97        
                  26.54       54.97 (28.43)                                        
  5 *Haidar, Nawaf            16 Kuwait                    NT      55.34        
                  26.52       55.34 (28.82)                                        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:54.09  NATS
        1:54.09  WCT
        1:55.69  OPEN
        1:56.49  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Escobar, Luis            20 A N V La Loma        1:56.00    1:55.63 OPEN   
                  26.84       55.73 (28.89)     1:25.34 (29.61)     1:55.63 (30.29)
  2 Ovenden, Jay              16 Mercersburg Acad-MA  2:02.41    2:05.13        
                  28.52     1:00.02 (31.50)     1:32.56 (32.54)     2:05.13 (32.57)
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          58.69  NATS
          58.69  WCT
          59.79  OPEN
        1:00.19  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 #Whaley, William          17 Elite Aquatics S-CA  1:00.79      59.83 JRS    
                  29.35       59.83 (30.48)                                        
  2 Krasula, Jason            21 Miami University-OH  1:00.11    1:00.45        
                  29.51     1:00.45 (30.94)                                        
  3 Lesak, Mark               18 Mercersburg Acad-MA    59.66    1:01.58        
                  29.92     1:01.58 (31.66)                                        
  4 Lorring, Peter            18 Unlv-CA              1:02.00    1:03.78        
                  30.35     1:03.78 (33.43)                                        
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:07.19  NATS
        2:07.19  WCT
        2:09.09  OPEN
        2:10.69  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donnelly, Daniel          16 Cabrillo Threshe-PC  2:09.11    2:14.04        
                  30.89     1:04.70 (33.81)     1:39.59 (34.89)     2:14.04 (34.45)
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:05.59  NATS
        1:05.59  WCT
        1:06.79  OPEN
        1:07.99  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 #Harris, Theodore         17 Edwardsville Ymc-OZ  1:06.49    1:09.41        
                  32.29     1:09.41 (37.12)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:22.79  NATS
        2:22.79  WCT
        2:25.29  OPEN
        2:27.39  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Jovanovic, Bojan         16 Mercersburg Acad-MA  2:28.90    2:39.28        
                  35.28     1:15.00 (39.72)     1:57.23 (42.23)     2:39.28 (42.05)
 -- *Toro, Eduardo            17 Team Ontario/NYAC    2:27.00         NS        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          56.19  NATS
          56.19  WCT
          57.19  OPEN
          57.79  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaaki, Basil              16 Mercersburg Acad-MA    58.30      57.84        
                  27.07       57.84 (30.77)                                        
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:08.79  NATS
        2:08.79  WCT
        2:10.59  OPEN
        2:11.59  JRS
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smiddy, Matthew           17 Metro Aquatic-FG     2:12.40    2:12.24        
                  28.68     1:01.61 (32.93)     1:41.61 (40.00)     2:12.24 (30.63)
  2 *Coombs, Daniel           16 Great Britain        2:10.60    2:12.62        
                  29.21     1:02.84 (33.63)     1:42.51 (39.67)     2:12.62 (30.11)
  3 Hopkins, Michael          17 Delaware Swim Te-MA  2:15.49    2:15.06        
                  28.30     1:00.91 (32.61)     1:43.99 (43.08)     2:15.06 (31.07)
  4 Robinson, Curtis          20 Unlv-CA              2:12.10    2:17.65        
                  30.87     1:05.90 (35.03)     1:46.23 (40.33)     2:17.65 (31.42)