Licensed to USA Swimming-Nat. Meets    Hy-Tek's Meet Manager 8/13/2005 03:10 PM
        2005 USA Swimming Junior Championships - 8/9/2005 to 8/13/2005         
                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.39  TRLS
          26.79  NATS
          27.29  OPEN
          27.39  JRS
          27.79  J-BO
 Meet Qualifying:  27.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Hain, Melissa             17 Blue Tide Aquati-GU    28.10      28.04        
              r:+0.68                                                              
  2 Guro, Jessica             13 Atlantis Aquatic-MA    28.70      28.64        
              r:+0.84                                                              
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.39  TRLS
          26.79  NATS
          27.29  OPEN
          27.39  JRS
          27.79  J-BO
 Meet Qualifying:  27.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Hannah             16 Coast Guard Blue-VA    27.20      27.16 OPEN   
              r:+0.69                                                              
  2 Neubig, Amanda            18 McMinnville Swim-OR    27.45      27.19 OPEN   
              r:+0.77                                                              
  3 Corwin, Tarin             15 Team Dolphins-MV       27.42      27.31 JRS    
              r:+0.73                                                              
  3 Hug, Kelley               17 Team New Tampa Y-FL    28.52      27.31 JRS    
              r:+0.76                                                              
  5 Freeman, Ellen            16 DU Hilltoppers-CO      28.71      28.25        
              r:+0.62                                                              
  6 West, Heather             18 Davis Aquadarts-SN     28.59      29.11        
              r:+0.69                                                              
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.39  TRLS
          26.79  NATS
          27.29  OPEN
          27.39  JRS
          27.79  J-BO
 Meet Qualifying:  27.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neubig, Amanda            18 McMinnville Swim-OR    27.90      27.45 J-BO   
              r:+0.77                                                              
  2 Redig, Kayla              17 Express Swim Tea-IL    28.04      27.62 J-BO   
              r:+0.75                                                              
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.19  TRLS
          57.69  NATS
          58.89  OPEN
          58.89  JRS
        1:00.19  J-BO
 Meet Qualifying:  58.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gomes, Kaleigh            16 Mecklenburg Aqua-NC    59.50      59.13 J-BO   
         r:+0.79  28.32       59.13 (30.81)                                        
  2 Lewis, Jennifer           18 The Claremont Cl-CA    59.83      59.77 J-BO   
         r:+0.85  28.76       59.77 (31.01)                                        
  3 Darlington, Emma          16 Tucson Ford-AZ         59.38    1:00.01 J-BO   
         r:+0.82  28.93     1:00.01 (31.08)                                        
  4 Rogers, Lindsay           15 Southeastern Swi-IN  1:00.98    1:01.24        
         r:+0.85  29.32     1:01.24 (31.92)                                        
  5 Redig, Kayla              17 Express Swim Tea-IL  1:01.10    1:01.63        
         r:+0.73  29.48     1:01.63 (32.15)                                        
  6 Curran, Bryttany          16 Raleigh Swimming-NC  1:02.95    1:02.05        
         r:+0.67  29.77     1:02.05 (32.28)                                        
  7 Lang, Melissa             13 Scarlet Aquatic-NJ   1:03.53    1:02.87        
         r:+0.79  30.27     1:02.87 (32.60)                                        
  8 McGee, Morgan             15 City of Shrevepo-LA  1:02.64    1:02.99        
         r:+0.76  29.91     1:02.99 (33.08)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.19  TRLS
          57.69  NATS
          58.89  OPEN
          58.89  JRS
        1:00.19  J-BO
 Meet Qualifying:  58.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hougan, Karlyn            16 Tacoma Swim Club-PN    59.09      58.96 J-BO   
         r:+0.73  28.37       58.96 (30.59)                                        
  2 Davis, Hannah             16 Coast Guard Blue-VA    59.88      59.37 J-BO   
         r:+0.74  28.80       59.37 (30.57)                                        
  3 Soza, Gabriela            16 Unattached-ST        1:00.03    1:00.43        
         r:+0.74  29.07     1:00.43 (31.36)                                        
  4 Paul, Erika               18 Southeastern Swi-IN  1:02.32    1:02.54        
         r:+0.83  30.14     1:02.54 (32.40)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.19  TRLS
          57.69  NATS
          58.89  OPEN
          58.89  JRS
        1:00.19  J-BO
 Meet Qualifying:  58.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Claire          16 West Florida Lig-FL    59.10      59.39 J-BO   
         r:+0.75  29.09       59.39 (30.30)                                        
  2 Strumbel, Brittany        15 Lake Erie Silver-LE    59.52      59.53 J-BO   
         r:+0.73  28.76       59.53 (30.77)                                        
  3 Corwin, Tarin             15 Team Dolphins-MV     1:00.08    1:00.07 J-BO   
         r:+0.69  28.87     1:00.07 (31.20)                                        
  3 Nosal, Catherine          17 St Charles Swim-IL   1:00.01    1:00.07 J-BO   
         r:+0.70  28.72     1:00.07 (31.35)                                        
  5 Dauw, Caitlin             15 St Charles Swim-IL   1:00.40    1:00.34        
         r:+0.75  28.87     1:00.34 (31.47)                                        
  6 Luhrsen, Cassie           17 Clayton Shaw Par-OZ  1:02.94    1:00.80        
         r:+0.71  29.52     1:00.80 (31.28)                                        
  7 Carlson, Kasey            13 Terrapins Swim T-PC  1:00.13    1:00.92        
         r:+0.80  28.93     1:00.92 (31.99)                                        
  8 Ferrell, Kirsty           17 The Claremont Cl-CA  1:00.07    1:07.93        
         r:+0.86  28.32     1:07.93 (39.61)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.39  TRLS
        2:04.49  NATS
        2:06.79  JRS
        2:06.99  OPEN
        2:09.09  J-BO
 Meet Qualifying:  2:06.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Christine       16 West Florida Lig-FL  2:09.30    2:07.58 J-BO   
         r:+0.81  30.42     1:02.50 (32.08)     1:35.20 (32.70)     2:07.58 (32.38)
  2 Dayton, Caroline          17 Mecklenburg Aqua-NC  2:07.22    2:08.87 J-BO   
         r:+0.81  30.91     1:03.49 (32.58)     1:36.19 (32.70)     2:08.87 (32.68)
  3 Chamberlin, Marjorie      17 Tampa Bay Aq.-FL     2:10.00    2:09.09 J-BO   
         r:+0.78  30.27     1:02.80 (32.53)     1:36.05 (33.25)     2:09.09 (33.04)
  4 Daly, Ashley              16 Salmon Bay Aquat-PN  2:10.00    2:10.12        
         r:+0.77  30.74     1:03.74 (33.00)     1:37.32 (33.58)     2:10.12 (32.80)
  5 Cavanaugh, Meghan         15 Northern Lights-AK        NT    2:10.87        
         r:+0.92  30.88     1:03.89 (33.01)     1:37.68 (33.79)     2:10.87 (33.19)
  6 Brunner, Haley            14 Salmon Bay Aquat-PN  2:11.00    2:12.01        
         r:+0.89  31.14     1:04.60 (33.46)     1:38.60 (34.00)     2:12.01 (33.41)
  7 Larson, Amanda            17 Davis Aquadarts-SN   2:09.33    2:12.07        
         r:+0.82  30.95     1:04.04 (33.09)     1:38.01 (33.97)     2:12.07 (34.06)
  8 Ladner, Sara              15 Kansas City Blaz-MV  2:12.00    2:13.55        
         r:+1.02  31.20     1:04.65 (33.45)     1:39.44 (34.79)     2:13.55 (34.11)
  9 Ferrell, Kirsty           17 The Claremont Cl-CA  2:18.05    2:15.41        
         r:+0.78  31.50     1:05.74 (34.24)     1:40.95 (35.21)     2:15.41 (34.46)
 -- Holloway, Meaghan         14 Williamsburg Aqu-VA  2:26.99         NS        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.39  TRLS
        2:04.49  NATS
        2:06.79  JRS
        2:06.99  OPEN
        2:09.09  J-BO
 Meet Qualifying:  2:06.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Kelley               17 Team New Tampa Y-FL  2:11.99    2:10.25        
         r:+0.78  29.99     1:02.81 (32.82)     1:36.73 (33.92)     2:10.25 (33.52)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.39  TRLS
        2:04.49  NATS
        2:06.79  JRS
        2:06.99  OPEN
        2:09.09  J-BO
 Meet Qualifying:  2:06.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holloway, Meaghan         14 Williamsburg Aqu-VA  2:10.01    2:09.73        
                  30.37     1:03.26 (32.89)     1:36.62 (33.36)     2:09.73 (33.11)
  2 Chang, Marisa             17 Orinda Aquatics-PC   2:10.21    2:12.08        
                  30.65     1:03.86 (33.21)     1:37.71 (33.85)     2:12.08 (34.37)
  3 Devinney, Katie           18 Arizona Desert F-AZ  2:15.98    2:12.82        
                  30.83     1:04.26 (33.43)     1:38.96 (34.70)     2:12.82 (33.86)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.39  TRLS
        2:04.49  NATS
        2:06.79  JRS
        2:06.99  OPEN
        2:09.09  J-BO
 Meet Qualifying:  2:06.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nosal, Catherine          17 St Charles Swim-IL   2:11.10    2:11.63        
         r:+0.73  29.78     1:02.88 (33.10)     1:37.39 (34.51)     2:11.63 (34.24)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:19.39  TRLS
        4:20.89  NATS
        4:24.99  JRS
        4:25.59  OPEN
        4:30.69  J-BO
 Meet Qualifying:  4:24.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Andrea            13 Issaquah Swim Te-PN  4:27.74    4:27.46 J-BO   
         r:+0.79  30.83     1:03.96 (33.13)     1:37.90 (33.94)     2:12.23 (34.33)
        2:46.28 (34.05)     3:20.64 (34.36)     3:55.00 (34.36)     4:27.46 (32.46)
  2 Bullock, Sarah            16 Lakeside Swim Te-KY  4:31.00    4:27.47 J-BO   
         r:+0.80  30.99     1:04.25 (33.26)     1:38.15 (33.90)     2:12.00 (33.85)
        2:46.21 (34.21)     3:20.12 (33.91)     3:54.65 (34.53)     4:27.47 (32.82)
  3 Adams, Cammile            13 The Woodlands Sw-GU  4:26.60    4:28.05 J-BO   
         r:+0.80  31.05     1:04.49 (33.44)     1:38.53 (34.04)     2:13.04 (34.51)
        2:47.12 (34.08)     3:21.47 (34.35)     3:55.34 (33.87)     4:28.05 (32.71)
  4 Brunner, Haley            14 Salmon Bay Aquat-PN  4:29.00    4:33.03        
         r:+0.86  31.35     1:05.48 (34.13)     1:39.65 (34.17)     2:13.99 (34.34)
        2:48.73 (34.74)     3:23.81 (35.08)     3:58.52 (34.71)     4:33.03 (34.51)
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.59  TRLS
        1:05.39  NATS
        1:06.49  JRS
        1:06.69  OPEN
        1:07.89  J-BO
 Meet Qualifying:  1:06.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simms, Joan Christel      14 Hawaii Swimming-HI   1:06.37    1:07.16 J-BO   
         r:+0.78  32.69     1:07.16 (34.47)                                        
  2 Richmond, Victoria        15 Martin County Aq-FG  1:07.89    1:09.21        
         r:+0.64  33.16     1:09.21 (36.05)                                        
  3 Chura, Hannah             15 Bozeman Barracud-MT  1:08.61    1:09.24        
         r:+0.65  34.21     1:09.24 (35.03)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.59  TRLS
        1:05.39  NATS
        1:06.49  JRS
        1:06.69  OPEN
        1:07.89  J-BO
 Meet Qualifying:  1:06.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guro, Jessica             13 Atlantis Aquatic-MA  1:06.78    1:06.66 OPEN   
         r:+0.81  32.00     1:06.66 (34.66)                                        
  2 Dason, Patrice            17 Wave-Raleigh, NC-NC  1:10.49    1:09.82        
         r:+0.78  33.40     1:09.82 (36.42)                                        
  3 Floyd, Kelsey             14 Wildcat Aquatics-KY  1:10.00    1:11.71        
         r:+0.84  34.03     1:11.71 (37.68)                                        
 -- Waters, Megan             15 Rockville Montgo-PV  1:09.70         DQ        
         r:+0.70  33.21          DQ (36.17)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.59  TRLS
        1:05.39  NATS
        1:06.49  JRS
        1:06.69  OPEN
        1:07.89  J-BO
 Meet Qualifying:  1:06.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Festa, Natalia            16 Long Island Aqua-MR  1:06.67    1:08.07        
                  33.12     1:08.07 (34.95)                                        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:17.99  TRLS
        2:19.99  NATS
        2:22.29  OPEN
        2:22.79  JRS
        2:25.99  J-BO
 Meet Qualifying:  2:22.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bird, Margaret            17 Yorktown Swim Cl-IN  2:20.70    2:25.46 J-BO   
                  34.87     1:11.13 (36.26)     1:48.87 (37.74)     2:25.46 (36.59)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:17.99  TRLS
        2:19.99  NATS
        2:22.29  OPEN
        2:22.79  JRS
        2:25.99  J-BO
 Meet Qualifying:  2:22.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wabeke, Castina           16 Loveland Swim Cl-CO  2:22.00    2:23.28 J-BO   
         r:+0.73  33.64     1:09.62 (35.98)     1:46.54 (36.92)     2:23.28 (36.74)
  2 Gonzales, Danielle        17 DU Hilltoppers-CO    2:28.00    2:27.10        
         r:+0.79  35.35     1:12.09 (36.74)     1:49.77 (37.68)     2:27.10 (37.33)
  3 Roberts, Melanie          15 Raleigh Swimming-NC  2:30.15    2:27.97        
         r:+0.67  34.45     1:11.73 (37.28)     1:49.82 (38.09)     2:27.97 (38.15)
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.59  TRLS
        1:13.29  NATS
        1:14.89  JRS
        1:14.99  OPEN
        1:16.79  J-BO
 Meet Qualifying:  1:14.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Letendre, Denise          16 Parkway Swim Clu-OZ  1:17.99    1:19.79        
                  37.99     1:19.79 (41.80)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.59  TRLS
        1:13.29  NATS
        1:14.89  JRS
        1:14.99  OPEN
        1:16.79  J-BO
 Meet Qualifying:  1:14.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norberg, Lauren           14 Ithaca Aquatics-NI   1:14.34    1:14.85 JRS    
                  34.45     1:14.85 (40.40)                                        
  2 Lang, Melissa             13 Scarlet Aquatic-NJ   1:14.52    1:15.32 J-BO   
                  35.82     1:15.32 (39.50)                                        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:35.99  TRLS
        2:38.09  NATS
        2:41.39  JRS
        2:41.59  OPEN
        2:44.99  J-BO
 Meet Qualifying:  2:41.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Letendre, Denise          16 Parkway Swim Clu-OZ  2:43.80    2:52.94        
         r:+0.73  38.53     1:22.23 (43.70)     2:07.09 (44.86)     2:52.94 (45.85)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:35.99  TRLS
        2:38.09  NATS
        2:41.39  JRS
        2:41.59  OPEN
        2:44.99  J-BO
 Meet Qualifying:  2:41.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Taryn           17 Team Dolphins-MV     2:44.01    2:45.32        
         r:+0.73  37.24     1:18.86 (41.62)     2:01.95 (43.09)     2:45.32 (43.37)
  2 Paul, Erika               18 Southeastern Swi-IN  2:54.00    2:52.86        
         r:+0.86  39.77     1:22.83 (43.06)     2:07.47 (44.64)     2:52.86 (45.39)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:35.99  TRLS
        2:38.09  NATS
        2:41.39  JRS
        2:41.59  OPEN
        2:44.99  J-BO
 Meet Qualifying:  2:41.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beauchan, Brittany        16 Hawaii Swimming-HI   2:40.13    2:42.37 J-BO   
         r:+0.72  35.92     1:17.23 (41.31)     1:59.96 (42.73)     2:42.37 (42.41)
  2 Barsanti, Alexandra       17 Hershey Aquatic-MA   2:46.16    2:43.79 J-BO   
         r:+0.74  36.69     1:18.38 (41.69)     2:01.16 (42.78)     2:43.79 (42.63)
  3 Ernst, Alexandra          15 Salmon Bay Aquat-PN  2:42.00    2:43.87 J-BO   
         r:+0.78  37.87     1:19.59 (41.72)     2:01.28 (41.69)     2:43.87 (42.59)
  4 Arntz, Kaitlin            16 Swim Omaha-MW        2:45.02    2:44.29 J-BO   
         r:+0.75  37.35     1:18.85 (41.50)     2:00.53 (41.68)     2:44.29 (43.76)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:35.99  TRLS
        2:38.09  NATS
        2:41.39  JRS
        2:41.59  OPEN
        2:44.99  J-BO
 Meet Qualifying:  2:41.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gormley, Elizabeth        16 Cypress Fairbank-GU  2:40.73    2:42.47 J-BO   
         r:+0.74  36.69     1:17.34 (40.65)     1:59.45 (42.11)     2:42.47 (43.02)
  2 Beauchan, Brittany        16 Hawaii Swimming-HI   2:40.13    2:47.09        
         r:+0.70  36.24     1:17.35 (41.11)     2:02.30 (44.95)     2:47.09 (44.79)
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:02.39  TRLS
        1:03.09  NATS
        1:04.39  OPEN
        1:04.39  JRS
        1:05.79  J-BO
 Meet Qualifying:  1:04.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arntz, Kaitlin            16 Swim Omaha-MW        1:04.64    1:05.97        
         r:+0.69  30.35     1:05.97 (35.62)                                        
  2 Maffris, Amanda           14 Irvine Novaquati-CA  1:05.23    1:06.21        
         r:+0.77  31.27     1:06.21 (34.94)                                        
  3 Brandes, Lauren           17 All Star Aquatic-PV  1:09.87    1:07.78        
         r:+0.75  31.07     1:07.78 (36.71)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:02.39  TRLS
        1:03.09  NATS
        1:04.39  OPEN
        1:04.39  JRS
        1:05.79  J-BO
 Meet Qualifying:  1:04.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Folk, Breanna             14 Trident Swim Clu-MA  1:07.95    1:05.48 J-BO   
                  30.85     1:05.48 (34.63)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:02.39  TRLS
        1:03.09  NATS
        1:04.39  OPEN
        1:04.39  JRS
        1:05.79  J-BO
 Meet Qualifying:  1:04.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Carly              13 North Carolina A-NC  1:07.00    1:06.41        
         r:+0.89  31.33     1:06.41 (35.08)                                        
  2 Soza, Gabriela            16 Unattached-ST        1:07.73    1:06.59        
         r:+0.84  30.82     1:06.59 (35.77)                                        
  3 Gaines, Jessica           17 Davis Aquadarts-SN   1:07.77    1:08.87        
         r:+0.76  31.13     1:08.87 (37.74)                                        
  4 Andracki, Julia           14 Arlington Alliga-IL  1:04.99    1:10.70        
         r:+0.95  32.46     1:10.70 (38.24)                                        
 -- Nauta, Chelsea            16 Tampa Bay Aq.-FL     1:06.30         DQ        
         r:+0.73  30.54          DQ (33.66)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:02.39  TRLS
        1:03.09  NATS
        1:04.39  OPEN
        1:04.39  JRS
        1:05.79  J-BO
 Meet Qualifying:  1:04.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Masterson, Kerianne       17 Long Island Aqua-MR  1:03.54    1:03.94 OPEN   
         r:+0.74  29.36     1:03.94 (34.58)                                        
  2 Hoff, Kelsey              15 Arden Hills Swim-SN  1:04.15    1:04.60 J-BO   
         r:+0.69  30.87     1:04.60 (33.73)                                        
  3 Chamberlin, Marjorie      17 Tampa Bay Aq.-FL     1:03.98    1:04.95 J-BO   
         r:+0.71  30.39     1:04.95 (34.56)                                        
  4 Vancleave, Lauren         17 Unattached-GU        1:04.26    1:05.86        
         r:+0.69  30.91     1:05.86 (34.95)                                        
  5 Fish, Abigail             15 Lakeside Swim Te-KY  1:06.10    1:07.15        
         r:+0.65  31.65     1:07.15 (35.50)                                        
  6 Kucera, Heidi             16 Solo Aquatics-PC     1:06.39    1:07.45        
         r:+0.77  31.86     1:07.45 (35.59)                                        
 -- Nauta, Chelsea            16 Tampa Bay Aq.-FL     1:03.98         NS        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:16.69  TRLS
        2:17.29  NATS
        2:20.29  OPEN
        2:21.19  JRS
        2:24.19  J-BO
 Meet Qualifying:  2:21.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berkay, Melissa           14 Unattached-SI        2:19.11    2:21.22 J-BO   
         r:+0.66  32.59     1:08.42 (35.83)     1:43.70 (35.28)     2:21.22 (37.52)
  2 Holloway, Meaghan         14 Williamsburg Aqu-VA       NT    2:27.81        
         r:+0.81  33.25     1:10.44 (37.19)     1:48.32 (37.88)     2:27.81 (39.49)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:16.69  TRLS
        2:17.29  NATS
        2:20.29  OPEN
        2:21.19  JRS
        2:24.19  J-BO
 Meet Qualifying:  2:21.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Cammile            13 The Woodlands Sw-GU  2:22.03    2:21.55 J-BO   
                  31.92     1:07.96 (36.04)     1:44.87 (36.91)     2:21.55 (36.68)
  2 Smithwick, Kellyallen     17 Cypress Fairbank-GU  2:24.25    2:27.51        
         r:+1.85  32.96     1:10.07 (37.11)     1:48.72 (38.65)     2:27.51 (38.79)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:20.49  TRLS
        2:21.49  NATS
        2:23.69  JRS
        2:24.29  OPEN
        2:27.59  J-BO
 Meet Qualifying:  2:23.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hain, Melissa             17 Blue Tide Aquati-GU  2:27.01    2:26.66 J-BO   
         r:+0.71  31.45     1:08.19 (36.74)     1:53.35 (45.16)     2:26.66 (33.31)
  2 Berkay, Melissa           14 Unattached-SI        2:12.96Y   2:33.87        
         r:+0.62  31.42     1:09.86 (38.44)     1:58.58 (48.72)     2:33.87 (35.29)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:20.49  TRLS
        2:21.49  NATS
        2:23.69  JRS
        2:24.29  OPEN
        2:27.59  J-BO
 Meet Qualifying:  2:23.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kucera, Heidi             16 Solo Aquatics-PC     2:29.59    2:28.69        
         r:+0.79  32.30     1:12.35 (40.05)     1:54.47 (42.12)     2:28.69 (34.22)
  2 Dittmer, Erica            13 Klein Aquatics-GU    2:33.17    2:34.66        
         r:+0.71  33.81     1:15.01 (41.20)     1:57.84 (42.83)     2:34.66 (36.82)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:20.49  TRLS
        2:21.49  NATS
        2:23.69  JRS
        2:24.29  OPEN
        2:27.59  J-BO
 Meet Qualifying:  2:23.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kruszewski, Karissa       15 Aquazot Swim Clu-CA  2:27.63    2:24.66 J-BO   
         r:+0.71  30.47     1:07.97 (37.50)     1:51.00 (43.03)     2:24.66 (33.66)
  2 Berry, Emma               17 Kansas City Blaz-MV  2:27.50    2:27.09 J-BO   
         r:+0.81  31.05     1:09.53 (38.48)     1:54.00 (44.47)     2:27.09 (33.09)
  3 Reinhardt, Leah           14 Lakeside Swim Te-KY  2:25.60    2:29.43        
         r:+0.78  30.92     1:10.16 (39.24)     1:53.88 (43.72)     2:29.43 (35.55)
  4 Ernst, Alexandra          15 Salmon Bay Aquat-PN  2:30.40    2:30.44        
         r:+0.75  32.10     1:12.70 (40.60)     1:55.81 (43.11)     2:30.44 (34.63)
  5 Freeman, Ellen            16 DU Hilltoppers-CO    2:34.00    2:31.03        
         r:+0.62  33.26     1:13.06 (39.80)     1:55.52 (42.46)     2:31.03 (35.51)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:20.49  TRLS
        2:21.49  NATS
        2:23.69  JRS
        2:24.29  OPEN
        2:27.59  J-BO
 Meet Qualifying:  2:23.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Christine       16 West Florida Lig-FL  2:29.98    2:29.20        
         r:+0.76  32.38     1:11.07 (38.69)     1:55.56 (44.49)     2:29.20 (33.64)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:30.49  TRLS
        4:57.79  NATS
        5:03.39  OPEN
        5:03.69  JRS
        5:09.69  J-BO
 Meet Qualifying:  5:03.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Derlath, Erica            15 Long Island Aqua-MR  5:03.90    5:05.77 J-BO   
         r:+0.89  31.98     1:08.76 (36.78)     1:47.53 (38.77)     2:25.42 (37.89)
        3:10.58 (45.16)     3:56.14 (45.56)     4:31.18 (35.04)     5:05.77 (34.59)
  2 Maxvill, Caroline         16 City Of Richards-NT  5:13.68    5:09.42 J-BO   
         r:+0.65  31.92     1:08.97 (37.05)     1:50.74 (41.77)     2:31.61 (40.87)
        3:14.02 (42.41)     3:57.61 (43.59)     4:33.81 (36.20)     5:09.42 (35.61)
  3 Bullock, Sarah            16 Lakeside Swim Te-KY  5:09.50    5:11.20        
         r:+0.81  32.48     1:09.36 (36.88)     1:49.80 (40.44)     2:29.05 (39.25)
        3:15.17 (46.12)     4:01.27 (46.10)     4:36.88 (35.61)     5:11.20 (34.32)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:30.49  TRLS
        4:57.79  NATS
        5:03.39  OPEN
        5:03.69  JRS
        5:09.69  J-BO
 Meet Qualifying:  5:03.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Games, Annika             15 Irvine Novaquati-CA  5:15.00    5:13.58        
         r:+0.82  32.38     1:10.16 (37.78)     1:49.35 (39.19)     2:27.44 (38.09)
        3:14.59 (47.15)     4:02.47 (47.88)     4:38.87 (36.40)     5:13.58 (34.71)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:30.49  TRLS
        4:57.79  NATS
        5:03.39  OPEN
        5:03.69  JRS
        5:09.69  J-BO
 Meet Qualifying:  5:03.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dittmer, Erica            13 Klein Aquatics-GU    5:20.70    5:31.87        
         r:+0.65  35.19     1:20.81 (45.62)     2:04.31 (43.50)     2:46.12 (41.81)
        3:30.50 (44.38)     4:16.26 (45.76)     4:54.78 (38.52)     5:31.87 (37.09)
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.49  TRLS
          23.79  NATS
          24.19  OPEN
          24.79  J-BO
          24.79  JRS
 Meet Qualifying:  24.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robinson, Brandt          16 Santa Clara Swim-PC    24.94      24.73 J-BO   
              r:+0.65                                                              
  2 Schiavo, Zachary          16 Jersey Wahoos-MA       26.12      24.80        
              r:+0.61                                                              
  3 Staab, Austin             16 Westerville Aqua-OH    25.69      24.85        
              r:+0.69                                                              
  4 Langland, Todd            16 Barracuda Aquati-PC    24.96      25.02        
              r:+0.66                                                              
  5 Bell, Eli                 18 Loveland Swim Cl-CO    25.00      25.10        
              r:+0.73                                                              
  6 Hays, Paris               17 Westside Aquatic-CA    24.70      25.38        
              r:+0.66                                                              
  7 Wendorff, Daniel          17 Upper Arlington-OH     25.70      25.81        
              r:+0.79                                                              
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.49  TRLS
          23.79  NATS
          24.19  OPEN
          24.79  J-BO
          24.79  JRS
 Meet Qualifying:  24.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cain, Justin              16 City of Charlest-SC    24.35      24.30 J-BO   
              r:+0.64                                                              
  2 Erzinger, Martin          17 DU Hilltoppers-CO      25.12      25.15        
              r:+0.81                                                              
  2 Lennon, Cameron           16 Central Iowa Aqu-IA    25.28      25.15        
              r:+0.61                                                              
  4 Richards, Carter          17 Walnut Creek Aqu-PC    25.74      25.41        
              r:+0.78                                                              
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.49  TRLS
          23.79  NATS
          24.19  OPEN
          24.79  J-BO
          24.79  JRS
 Meet Qualifying:  24.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silva, Michael            17 Team New Tampa Y-FL    24.97      24.43 J-BO   
              r:+0.79                                                              
  2 Skinner, Matthew          17 Club Makos-SE          25.37      25.05        
              r:+0.67                                                              
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.49  TRLS
          23.79  NATS
          24.19  OPEN
          24.79  J-BO
          24.79  JRS
 Meet Qualifying:  24.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cain, Justin              16 City of Charlest-SC    24.42      24.35 J-BO   
              r:+0.62                                                              
  2 Harris, Clayton           17 Penguins-SN            25.38      25.04        
              r:+0.76                                                              
  3 Lennon, Cameron           16 Central Iowa Aqu-IA    26.11      25.28        
              r:+0.62                                                              
  4 Morrell, Andrew           15 Vacaville Swim C-SN    25.76      25.44        
              r:+0.74                                                              
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.59  TRLS
          52.19  NATS
          52.99  OPEN
          53.89  JRS
          53.99  J-BO
 Meet Qualifying:  53.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erzinger, Martin          17 DU Hilltoppers-CO      53.87      53.68 JRS    
         r:+0.76  25.88       53.68 (27.80)                                        
  2 McLean, Matthew           17 Snowbird Aquatic-PV    53.60      54.01        
         r:+0.73  26.66       54.01 (27.35)                                        
  3 Rose, Brian               17 Santa Clara Swim-PC    53.70      54.16        
         r:+0.65  26.20       54.16 (27.96)                                        
  4 Madaras, Scott            17 Coast Guard Blue-VA    55.50      54.51        
         r:+0.74  25.99       54.51 (28.52)                                        
  5 White, James              16 Unattached-CA          54.77      54.91        
         r:+0.75  26.12       54.91 (28.79)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.59  TRLS
          52.19  NATS
          52.99  OPEN
          53.89  JRS
          53.99  J-BO
 Meet Qualifying:  53.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arreguin, Joshua          18 Tucson Ford-AZ         54.54      53.29 JRS    
         r:+0.76  25.59       53.29 (27.70)                                        
  2 Liang, Truman             16 Asphalt Green Un-MR    53.37      54.07        
         r:+0.77  25.75       54.07 (28.32)                                        
  3 Olesen, Eric              17 Blue Tide Aquati-GU    54.89      54.28        
         r:+0.63  26.58       54.28 (27.70)                                        
  4 Wollam, William           17 Redlands Swim Tm-SC    54.17      54.98        
         r:+0.77  25.74       54.98 (29.24)                                        
  4 Simpkins, Patrick         17 Ccat Swimming-CA       55.30      54.98        
         r:+0.70  26.37       54.98 (28.61)                                        
  6 Wurm, Jeffrey             17 Shawmut Aquatic-NE     55.07      57.21        
         r:+0.75  27.18       57.21 (30.03)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.59  TRLS
          52.19  NATS
          52.99  OPEN
          53.89  JRS
          53.99  J-BO
 Meet Qualifying:  53.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelly, Curtis             18 North Hills Aqua-AM    53.97      53.35 JRS    
         r:+0.68  26.05       53.35 (27.30)                                        
  2 Loughran, Kyle            17 Suburban Swim Ce-MA    54.22      53.48 JRS    
         r:+0.72  25.50       53.48 (27.98)                                        
  3 Underwood, Russ           17 Sunnyvale-PC           53.33      53.58 JRS    
         r:+0.61  25.40       53.58 (28.18)                                        
  4 Harris, Clayton           17 Penguins-SN            53.92      53.96 J-BO   
         r:+0.70  25.73       53.96 (28.23)                                        
  5 Feigen, James             15 San Antonio Wave-ST    54.86      55.55        
         r:+0.70  26.60       55.55 (28.95)                                        
  6 Langland, Todd            16 Barracuda Aquati-PC    56.76      56.31        
         r:+0.73  27.01       56.31 (29.30)                                        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.59  TRLS
          52.19  NATS
          52.99  OPEN
          53.89  JRS
          53.99  J-BO
 Meet Qualifying:  53.89
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Eli                 18 Loveland Swim Cl-CO    54.00      53.12 JRS    
         r:+0.68  25.84       53.12 (27.28)                                        
  2 Underwood, Russ           17 Sunnyvale-PC           53.33      53.79 JRS    
         r:+0.61  25.26       53.79 (28.53)                                        
  3 Gray, Thomas              17 Houston Cougar A-GU    54.54      53.94 J-BO   
         r:+0.63  26.31       53.94 (27.63)                                        
  4 Hays, Paris               17 Westside Aquatic-CA    55.98      55.69        
         r:+0.63  26.46       55.69 (29.23)                                        
  5 Carriaga, Lance           17 Terrapins Swim T-PC    54.59      55.78        
         r:+0.70  26.57       55.78 (29.21)                                        
  6 Ley, Michael              18 Jewish Community-AM    55.43      56.16        
         r:+0.73  26.11       56.16 (30.05)                                        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:52.89  TRLS
        1:54.09  NATS
        1:55.69  OPEN
        1:57.29  JRS
        1:58.09  J-BO
 Meet Qualifying:  1:57.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long, Ralph               17 Excel Aquatics-SE    1:58.16    1:57.84 J-BO   
         r:+0.82  27.71       57.72 (30.01)     1:28.31 (30.59)     1:57.84 (29.53)
  2 Yarborough, Daniel        17 Winston-Salem YM-NC  1:59.73    1:59.28        
         r:+0.81  28.18       58.36 (30.18)     1:28.97 (30.61)     1:59.28 (30.31)
  3 Barnett-Woods, Jereme     17 Aquazot Swim Clu-CA  1:59.26    2:01.43        
         r:+0.76  28.22       58.82 (30.60)     1:30.35 (31.53)     2:01.43 (31.08)
  4 McGee, Cole               18 Duke City Aquati-NM  2:03.99    2:03.04        
         r:+0.72  29.23     1:00.50 (31.27)     1:31.87 (31.37)     2:03.04 (31.17)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:52.89  TRLS
        1:54.09  NATS
        1:55.69  OPEN
        1:57.29  JRS
        1:58.09  J-BO
 Meet Qualifying:  1:57.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Keefe, Sean             17 Tualatin Hills S-OR  2:00.25    1:56.01 JRS    
         r:+0.82  27.08       56.25 (29.17)     1:26.41 (30.16)     1:56.01 (29.60)
  2 Morris, Brennan           14 Big Cat Aquatics-MA  2:00.28    1:57.38 J-BO   
         r:+0.78  27.39       57.13 (29.74)     1:27.52 (30.39)     1:57.38 (29.86)
  3 Singley, David            15 North Texas Nada-NT  1:58.85    1:57.41 J-BO   
         r:+0.70  27.87       57.84 (29.97)     1:27.98 (30.14)     1:57.41 (29.43)
  4 Little, Kevin             15 Irvine Novaquati-CA  1:59.50    1:58.03 J-BO   
         r:+0.88  28.03       58.27 (30.24)     1:28.13 (29.86)     1:58.03 (29.90)
  5 Ress, Eric                14 Sonoco Swim Club-CT  1:58.88    1:58.86        
         r:+0.85  27.92       57.92 (30.00)     1:28.23 (30.31)     1:58.86 (30.63)
  6 Ryan, Ben                 17 Big Cat Aquatics-MA  2:00.86    2:00.10        
         r:+0.74  28.42       58.70 (30.28)     1:30.00 (31.30)     2:00.10 (30.10)
  7 O'Neill, Thomas           15 Long Island Aqua-MR  2:00.50    2:00.21        
         r:+0.75  28.78       59.41 (30.63)     1:30.47 (31.06)     2:00.21 (29.74)
  8 Kelly, Curtis             18 North Hills Aqua-AM  1:46.80    2:00.38        
         r:+0.69  27.41       57.61 (30.20)     1:28.84 (31.23)     2:00.38 (31.54)
  9 Rozick, Daniel            16 Big Cat Aquatics-MA  2:01.61    2:00.49        
         r:+0.74  28.03       58.68 (30.65)     1:30.07 (31.39)     2:00.49 (30.42)
 10 Loughran, Kyle            17 Suburban Swim Ce-MA  2:00.42    2:00.67        
         r:+0.75  27.37       57.93 (30.56)     1:29.46 (31.53)     2:00.67 (31.21)
 11 Kinderwater, Josef        16 Trident Swim Clu-MA  2:02.51    2:01.03        
         r:+0.88  28.66       59.08 (30.42)     1:30.38 (31.30)     2:01.03 (30.65)
 12 Ginder, Christopher       18 North Texas Nada-NT  1:59.44    2:01.07        
         r:+0.62  28.01       58.33 (30.32)     1:29.51 (31.18)     2:01.07 (31.56)
 13 Allen, Jakob              16 Davis Aquadarts-SN   2:05.17    2:02.30        
         r:+0.71  28.28       59.39 (31.11)     1:30.89 (31.50)     2:02.30 (31.41)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:52.89  TRLS
        1:54.09  NATS
        1:55.69  OPEN
        1:57.29  JRS
        1:58.09  J-BO
 Meet Qualifying:  1:57.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jackson, Daniel           15 Capital of Texas-ST  2:04.30    2:04.07        
         r:+0.72  28.59       59.67 (31.08)     1:32.12 (32.45)     2:04.07 (31.95)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:52.89  TRLS
        1:54.09  NATS
        1:55.69  OPEN
        1:57.29  JRS
        1:58.09  J-BO
 Meet Qualifying:  1:57.29
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olesen, Eric              17 Blue Tide Aquati-GU  2:02.51    2:00.77        
                  27.64       57.65 (30.01)     1:29.53 (31.88)     2:00.77 (31.24)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        3:59.99  TRLS
        4:02.99  NATS
        4:05.89  OPEN
        4:08.59  JRS
        4:09.79  J-BO
 Meet Qualifying:  4:08.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rose, Brian               17 Santa Clara Swim-PC  4:00.50    4:00.60 NATS   
         r:+0.65  27.16       56.48 (29.32)     1:26.49 (30.01)     1:57.13 (30.64)
        2:27.94 (30.81)     2:58.99 (31.05)     3:30.09 (31.10)     4:00.60 (30.51)
  2 Griffiths, Evan           16 Salmon Bay Aquat-PN  4:12.00    4:06.88 JRS    
         r:+0.73  28.88     1:00.21 (31.33)     1:31.17 (30.96)     2:02.37 (31.20)
        2:33.25 (30.88)     3:04.87 (31.62)     3:36.42 (31.55)     4:06.88 (30.46)
  3 King, Jayson              16 Kansas City Blaz-MV  4:11.29    4:11.37        
         r:+0.77  29.10     1:00.39 (31.29)     1:32.27 (31.88)     2:04.54 (32.27)
        2:36.33 (31.79)     3:08.58 (32.25)     3:40.32 (31.74)     4:11.37 (31.05)
  4 Ettore, Max               17 Jersey Wahoos-MA     4:09.42    4:12.37        
         r:+0.72  28.85     1:00.05 (31.20)     1:32.04 (31.99)     2:04.50 (32.46)
        2:37.28 (32.78)     3:09.51 (32.23)     3:41.30 (31.79)     4:12.37 (31.07)
  5 Rozick, Daniel            16 Big Cat Aquatics-MA  4:15.80    4:12.80        
         r:+0.79  29.69     1:02.16 (32.47)     1:35.21 (33.05)     2:07.05 (31.84)
        2:39.16 (32.11)     3:11.04 (31.88)     3:42.60 (31.56)     4:12.80 (30.20)
  6 Gutsche, Taylor           18 Santa Barbara-CA     4:11.66    4:14.78        
         r:+0.87  29.10     1:00.69 (31.59)     1:32.50 (31.81)     2:04.98 (32.48)
        2:37.39 (32.41)     3:09.90 (32.51)     3:42.65 (32.75)     4:14.78 (32.13)
  7 Hartmann, Jonathan        17 New England Barr-NE  4:12.48    4:14.86        
         r:+0.85  30.26     1:01.54 (31.28)     1:33.55 (32.01)     2:06.01 (32.46)
        2:38.74 (32.73)     3:11.09 (32.35)     3:43.71 (32.62)     4:14.86 (31.15)
  8 Ryan, Ben                 17 Big Cat Aquatics-MA  4:15.90    4:15.37        
         r:+0.73  29.97     1:02.10 (32.13)     1:34.95 (32.85)     2:07.17 (32.22)
        2:39.34 (32.17)     3:11.50 (32.16)     3:43.76 (32.26)     4:15.37 (31.61)
  9 Wakeley, Joshua           15 Atlantic City Aq-MA  4:13.75    4:16.59        
         r:+0.69  29.35     1:01.03 (31.68)     1:33.32 (32.29)     2:06.19 (32.87)
        2:38.80 (32.61)     3:11.46 (32.66)     3:44.07 (32.61)     4:16.59 (32.52)
 10 Hentzen, Kit              15 Industry Hills A-CA  4:15.99    4:17.22        
         r:+0.71  29.97     1:02.49 (32.52)     1:35.33 (32.84)     2:08.21 (32.88)
        2:40.83 (32.62)     3:13.34 (32.51)     3:45.56 (32.22)     4:17.22 (31.66)
 11 McGee, Mason              17 City of Shrevepo-LA  4:10.85    4:17.53        
         r:+0.72  28.31       59.86 (31.55)     1:32.26 (32.40)     2:05.14 (32.88)
        2:37.49 (32.35)     3:10.34 (32.85)     3:43.95 (33.61)     4:17.53 (33.58)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        3:59.99  TRLS
        4:02.99  NATS
        4:05.89  OPEN
        4:08.59  JRS
        4:09.79  J-BO
 Meet Qualifying:  4:08.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Alexander          17 Ithaca Aquatics-NI   4:11.74    4:07.12 JRS    
         r:+0.71  27.80       58.19 (30.39)     1:29.41 (31.22)     2:01.13 (31.72)
        2:33.04 (31.91)     3:05.07 (32.03)     3:36.55 (31.48)     4:07.12 (30.57)
  2 McGee, Cole               18 Duke City Aquati-NM  4:11.99    4:19.25        
         r:+0.97  29.77     1:01.86 (32.09)     1:34.22 (32.36)     2:07.20 (32.98)
        2:39.86 (32.66)     3:13.65 (33.79)     3:46.56 (32.91)     4:19.25 (32.69)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        3:59.99  TRLS
        4:02.99  NATS
        4:05.89  OPEN
        4:08.59  JRS
        4:09.79  J-BO
 Meet Qualifying:  4:08.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ginder, Christopher       18 North Texas Nada-NT  4:12.25    4:20.62        
         r:+0.68  29.11     1:00.88 (31.77)     1:33.71 (32.83)     2:06.86 (33.15)
        2:40.46 (33.60)     3:13.91 (33.45)     3:47.74 (33.83)     4:20.62 (32.88)
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          57.99  TRLS
          58.69  NATS
          59.79  OPEN
        1:00.59  JRS
        1:01.39  J-BO
 Meet Qualifying:  1:00.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Atzhorn, Andrew           17 Club Makos-SE        1:01.26    1:01.83        
         r:+0.78  30.33     1:01.83 (31.50)                                        
  2 Russell, Thomas           16 Nova of Virginia-VA  1:01.99    1:02.35        
         r:+0.68  30.59     1:02.35 (31.76)                                        
  3 Heinbaugh, Casey          18 Wtrc Sharks-OH       1:02.36    1:02.57        
         r:+0.72  30.34     1:02.57 (32.23)                                        
  4 Yoho, Keith               14 Klein Aquatics-GU    1:02.35    1:02.61        
         r:+0.64  30.85     1:02.61 (31.76)                                        
  5 Pagan, Darren             16 Orinda Aquatics-PC   1:03.28    1:03.17        
         r:+0.70  30.84     1:03.17 (32.33)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          57.99  TRLS
          58.69  NATS
          59.79  OPEN
        1:00.59  JRS
        1:01.39  J-BO
 Meet Qualifying:  1:00.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beaman, Garret            16 Blue Tide Aquati-GU  1:01.06    1:00.55 JRS    
         r:+0.60  29.63     1:00.55 (30.92)                                        
  2 White, James              16 Unattached-CA        1:03.70    1:02.98        
         r:+0.54  30.20     1:02.98 (32.78)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          57.99  TRLS
          58.69  NATS
          59.79  OPEN
        1:00.59  JRS
        1:01.39  J-BO
 Meet Qualifying:  1:00.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schiavo, Zachary          16 Jersey Wahoos-MA     1:04.02    1:04.10        
         r:+0.70  31.18     1:04.10 (32.92)                                        
  2 Durazo, Charles           17 Snowbird Aquatic-PV       NT    1:11.78        
                  32.94     1:11.78 (38.84)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          57.99  TRLS
          58.69  NATS
          59.79  OPEN
        1:00.59  JRS
        1:01.39  J-BO
 Meet Qualifying:  1:00.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chui, Derick              16 Unattached-NJ        1:00.63    1:01.21 J-BO   
         r:+0.62  29.52     1:01.21 (31.69)                                        
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:04.99  TRLS
        2:07.19  NATS
        2:09.09  OPEN
        2:11.49  JRS
        2:12.39  J-BO
 Meet Qualifying:  2:11.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richardson, Ryan          18 Sun Devil Aquati-AZ  2:12.87    2:11.97 J-BO   
         r:+0.54  31.22     1:03.98 (32.76)     1:37.85 (33.87)     2:11.97 (34.12)
  2 Smith, Daniel             16 Arden Hills Swim-SN  2:10.60    2:12.09 J-BO   
         r:+0.71  30.94     1:03.68 (32.74)     1:38.25 (34.57)     2:12.09 (33.84)
  3 Bollier, Robert           15 Kansas City Blaz-MV  2:14.53    2:13.43        
         r:+0.75  31.21     1:04.81 (33.60)     1:39.10 (34.29)     2:13.43 (34.33)
  4 Walker, Arthur            17 Lakeland Hills Y-NJ  2:16.32    2:15.57        
         r:+0.64  31.86     1:05.25 (33.39)     1:40.50 (35.25)     2:15.57 (35.07)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:04.99  TRLS
        2:07.19  NATS
        2:09.09  OPEN
        2:11.49  JRS
        2:12.39  J-BO
 Meet Qualifying:  2:11.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, Thomas           16 Nova of Virginia-VA  2:11.49    2:14.35        
         r:+0.64  31.35     1:04.88 (33.53)     1:39.53 (34.65)     2:14.35 (34.82)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:04.99  TRLS
        2:07.19  NATS
        2:09.09  OPEN
        2:11.49  JRS
        2:12.39  J-BO
 Meet Qualifying:  2:11.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fowler, Austin            16 Arizona Desert F-AZ  2:12.52    2:12.29 J-BO   
                  31.57     1:05.34 (33.77)     1:39.31 (33.97)     2:12.29 (32.98)
  2 Yoho, Keith               14 Klein Aquatics-GU    2:11.30    2:13.30        
                  31.18     1:04.43 (33.25)     1:39.16 (34.73)     2:13.30 (34.14)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:04.99  TRLS
        2:07.19  NATS
        2:09.09  OPEN
        2:11.49  JRS
        2:12.39  J-BO
 Meet Qualifying:  2:11.49
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKeever, Timothy         17 North Penn Aquat-MA  2:11.16    2:14.37        
         r:+0.82  31.46     1:04.66 (33.20)     1:39.35 (34.69)     2:14.37 (35.02)
  2 Cohen, Jesse              16 Lakeland Hills Y-NJ  2:18.78    2:15.35        
         r:+0.63  31.26     1:05.05 (33.79)     1:41.07 (36.02)     2:15.35 (34.28)
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  TRLS
        1:05.59  NATS
        1:06.79  OPEN
        1:10.09  J-BO
        1:10.09  JRS
 Meet Qualifying:  1:10.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mahoney, Sean             16 Terrapins Swim T-PC  1:06.00    1:06.01 OPEN   
         r:+0.74  31.05     1:06.01 (34.96)                                        
  2 Cox, Ryan                 15 Raleigh Swimming-NC  1:09.40    1:09.42 J-BO   
         r:+0.69  32.15     1:09.42 (37.27)                                        
  3 Yee, Alexander            17 Cypress Fairbank-GU  1:10.86    1:10.27        
         r:+0.74  33.39     1:10.27 (36.88)                                        
  4 Jackson, Jeremy           17 Carpet Capital A-GA  1:10.07    1:10.79        
         r:+0.76  32.25     1:10.79 (38.54)                                        
  5 Cohen, Jesse              16 Lakeland Hills Y-NJ  1:19.99    1:15.79        
         r:+0.77  35.34     1:15.79 (40.45)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  TRLS
        1:05.59  NATS
        1:06.79  OPEN
        1:10.09  J-BO
        1:10.09  JRS
 Meet Qualifying:  1:10.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiett, Jonathan           17 King Aquatic Clu-PN  1:07.22    1:06.91 J-BO   
         r:+0.73  31.56     1:06.91 (35.35)                                        
  2 Munsch, Kevin             15 King Aquatic Clu-PN  1:07.05    1:07.73 J-BO   
         r:+0.53  31.49     1:07.73 (36.24)                                        
  3 Zech, Nicholas            17 Inland Coastal A-SI  1:08.39    1:08.66 J-BO   
         r:+0.64  32.04     1:08.66 (36.62)                                        
  4 Harner, Matthew           17 Jersey Wahoos-MA     1:09.16    1:09.95 J-BO   
         r:+0.59  32.63     1:09.95 (37.32)                                        
  5 Brooks, Doug              17 St Charles Swim-IL   1:09.47    1:11.05        
         r:+0.70  32.97     1:11.05 (38.08)                                        
  6 Benoit, Matthew           17 King Aquatic Clu-PN  1:08.62    1:11.10        
         r:+0.80  32.57     1:11.10 (38.53)                                        
 -- Moore, Harry              16 Nova of Virginia-VA  1:10.08         DQ        
         r:+0.77  33.81          DQ (39.44)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  TRLS
        1:05.59  NATS
        1:06.79  OPEN
        1:10.09  J-BO
        1:10.09  JRS
 Meet Qualifying:  1:10.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vogt, Ian                 16 Nova of Virginia-VA  1:11.00    1:10.73        
         r:+0.84  33.58     1:10.73 (37.15)                                        
  2 Cisneros, Antonio         17 Irvine Novaquati-CA  1:11.00    1:10.88        
         r:+0.78  33.91     1:10.88 (36.97)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:20.79  TRLS
        2:22.79  NATS
        2:25.29  OPEN
        2:28.59  JRS
        2:29.79  J-BO
 Meet Qualifying:  2:28.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morres, Alexander         14 Occoquan Swimmin-PV  2:30.51    2:32.91        
         r:+0.70  33.56     1:11.77 (38.21)     1:51.81 (40.04)     2:32.91 (41.10)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:20.79  TRLS
        2:22.79  NATS
        2:25.29  OPEN
        2:28.59  JRS
        2:29.79  J-BO
 Meet Qualifying:  2:28.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ladner, Nate              17 Kansas City Blaz-MV  2:31.29    2:30.99        
         r:+0.78  33.12     1:11.54 (38.42)     1:51.11 (39.57)     2:30.99 (39.88)
  2 Montague, Jeffrey         18 Lake Erie Silver-LE  2:30.00    2:31.08        
         r:+0.80  33.98     1:12.36 (38.38)     1:51.52 (39.16)     2:31.08 (39.56)
  3 Moore, Harry              16 Nova of Virginia-VA  2:34.88    2:31.63        
         r:+0.78  33.57     1:11.40 (37.83)     1:51.09 (39.69)     2:31.63 (40.54)
  4 Riganti, Eric             17 Badger Swim Club-MR  2:34.50    2:31.71        
         r:+0.75  34.17     1:12.71 (38.54)     1:52.22 (39.51)     2:31.71 (39.49)
  5 Deacon, Cody              16 Tualatin Hills S-OR  2:33.03    2:32.19        
         r:+0.65  34.62     1:12.73 (38.11)     1:51.64 (38.91)     2:32.19 (40.55)
  6 Carlucci, Conor           16 Condors Swim Clu-MR  2:34.40    2:32.77        
         r:+0.68  34.00     1:12.70 (38.70)     1:52.66 (39.96)     2:32.77 (40.11)
  7 Hall, Spencer             18 Cypress Fairbank-GU  2:31.22    2:33.29        
         r:+0.76  33.43     1:11.87 (38.44)     1:52.10 (40.23)     2:33.29 (41.19)
  8 Harner, Matthew           17 Jersey Wahoos-MA     2:34.69    2:33.54        
         r:+0.57  33.37     1:12.16 (38.79)     1:52.20 (40.04)     2:33.54 (41.34)
  9 Pool, Jonathan            16 Curl-Burke Swim-PV   2:35.65    2:38.41        
         r:+0.67  34.58     1:14.72 (40.14)     1:55.98 (41.26)     2:38.41 (42.43)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:20.79  TRLS
        2:22.79  NATS
        2:25.29  OPEN
        2:28.59  JRS
        2:29.79  J-BO
 Meet Qualifying:  2:28.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weis, Zach                16 Star Swim Team-MN    2:27.00    2:27.19 JRS    
         r:+0.69  34.53     1:12.38 (37.85)     1:49.27 (36.89)     2:27.19 (37.92)
  2 Correll, Joshua           17 Mecklenburg Aqua-NC  2:28.50    2:31.93        
         r:+0.65  35.09     1:13.98 (38.89)     1:53.45 (39.47)     2:31.93 (38.48)
  3 Vogt, Ian                 16 Nova of Virginia-VA  2:31.02    2:32.67        
         r:+0.84  34.38     1:13.23 (38.85)     1:53.12 (39.89)     2:32.67 (39.55)
  4 Hyman, Joshua             15 Team Delaware-MA     2:29.16    2:33.60        
         r:+0.71  33.67     1:11.85 (38.18)     1:51.96 (40.11)     2:33.60 (41.64)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:20.79  TRLS
        2:22.79  NATS
        2:25.29  OPEN
        2:28.59  JRS
        2:29.79  J-BO
 Meet Qualifying:  2:28.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tang, Eric                17 Orinda Aquatics-PC   2:27.57    2:27.87 JRS    
         r:+0.83  33.99     1:12.16 (38.17)     1:50.71 (38.55)     2:27.87 (37.16)
  2 Baque, John               17 Tacoma Swim Club-PN  2:28.59    2:28.99 J-BO   
         r:+0.84  34.11     1:11.63 (37.52)     1:50.23 (38.60)     2:28.99 (38.76)
  3 Comeau, Sean              18 Clark County San-CA  2:30.35    2:29.40 J-BO   
         r:+0.83  34.43     1:13.06 (38.63)     1:50.80 (37.74)     2:29.40 (38.60)
  4 Donahue, Peter            16 Aquahoyas Swimmi-PV  2:08.71Y   2:32.40        
         r:+0.79  34.34     1:12.77 (38.43)     1:52.19 (39.42)     2:32.40 (40.21)
  5 Otto, Caleb               17 Star Swimming-NI     2:34.00    2:33.32        
         r:+0.89  34.38     1:12.73 (38.35)     1:52.48 (39.75)     2:33.32 (40.84)
  6 Ladner, Nate              17 Kansas City Blaz-MV  2:30.99    2:33.40        
         r:+0.81  34.21     1:12.79 (38.58)     1:52.78 (39.99)     2:33.40 (40.62)
  7 Bradley, Samuel           15 Sonoco Swim Club-CT  2:31.31    2:33.82        
         r:+0.93  34.16     1:13.34 (39.18)     1:52.89 (39.55)     2:33.82 (40.93)
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.59  TRLS
          56.19  NATS
          57.19  OPEN
          58.19  JRS
          58.89  J-BO
 Meet Qualifying:  58.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClary, Daniel           17 Inland Coastal A-SI    58.12      57.76 JRS    
                  27.14       57.76 (30.62)                                        
  2 Alger, Seamus             16 King Aquatic Clu-PN    57.40      59.94        
                  27.39       59.94 (32.55)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.59  TRLS
          56.19  NATS
          57.19  OPEN
          58.19  JRS
          58.89  J-BO
 Meet Qualifying:  58.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodwin, Taylor           17 New England Barr-NE  1:00.08      57.97 JRS    
         r:+0.68  26.12       57.97 (31.85)                                        
  2 Madaras, Scott            17 Coast Guard Blue-VA       NT      58.15 JRS    
         r:+0.73  26.89       58.15 (31.26)                                        
  3 Lynn, Dylan               17 SwimTulsa-OK           58.89      58.42 J-BO   
         r:+0.75  26.74       58.42 (31.68)                                        
  4 Hansen, Robert            17 Irvine Novaquati-CA  1:00.02      58.85 J-BO   
         r:+0.68  27.32       58.85 (31.53)                                        
  5 Smith, Kyle               16 Irvine Novaquati-CA    59.18      59.01        
         r:+0.78  27.71       59.01 (31.30)                                        
  6 Meyer, Mark               15 Rockville Montgo-PV    59.62      59.56        
         r:+0.67  28.42       59.56 (31.14)                                        
  7 Yee, Alexander            17 Cypress Fairbank-GU  1:01.03    1:01.14        
         r:+0.79  28.46     1:01.14 (32.68)                                        
  8 Goldner, Jason            18 Argo Aquatics-MA     1:05.00    1:01.69        
         r:+0.71  28.30     1:01.69 (33.39)                                        
  9 Miller, Jeffrey           17 Nova of Virginia-VA  1:02.00    1:03.00        
         r:+0.63  29.33     1:03.00 (33.67)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.59  TRLS
          56.19  NATS
          57.19  OPEN
          58.19  JRS
          58.89  J-BO
 Meet Qualifying:  58.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swanson, Corey            17 Tampa Bay Aq.-FL       59.50      57.63 JRS    
         r:+0.68  25.97       57.63 (31.66)                                        
  2 Silva, Michael            17 Team New Tampa Y-FL    59.41      59.02        
         r:+0.82  27.42       59.02 (31.60)                                        
  3 Skinner, Matthew          17 Club Makos-SE          59.94      59.27        
         r:+0.82  27.41       59.27 (31.86)                                        
  4 Fletcher, Blaine          17 Arden Hills Swim-SN    59.90      59.45        
         r:+0.83  28.60       59.45 (30.85)                                        
  5 Bobo, Peyton              17 Texas Gold-ST          59.96      59.50        
         r:+0.71  27.54       59.50 (31.96)                                        
  6 Yamada, Kevin             16 Shawmut Aquatic-NE     59.61      59.59        
         r:+0.71  28.13       59.59 (31.46)                                        
  7 Grosser, Jacob            16 St Charles Swim-IL   1:00.50    1:00.07        
         r:+0.80  28.03     1:00.07 (32.04)                                        
  8 Korotkin, Jason           18 Arden Hills Swim-SN    59.85    1:00.99        
         r:+0.72  28.36     1:00.99 (32.63)                                        
  9 Durazo, Charles           17 Snowbird Aquatic-PV    59.33    1:01.00        
         r:+0.83  28.02     1:01.00 (32.98)                                        
 10 Pool, Jonathan            16 Curl-Burke Swim-PV   1:03.93    1:01.39        
         r:+0.73  29.15     1:01.39 (32.24)                                        
 11 Davidson, Justin          16 Suburban Swim Ce-MA  1:02.00    1:02.33        
         r:+0.83  27.31     1:02.33 (35.02)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.59  TRLS
          56.19  NATS
          57.19  OPEN
          58.19  JRS
          58.89  J-BO
 Meet Qualifying:  58.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Nicholas        16 Walnut Creek Aqu-PC    58.78      58.74 J-BO   
         r:+0.70  27.36       58.74 (31.38)                                        
  2 Feigen, James             15 San Antonio Wave-ST    59.66    1:01.88        
         r:+0.69  28.43     1:01.88 (33.45)                                        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:03.99  TRLS
        2:05.09  NATS
        2:06.99  OPEN
        2:09.79  JRS
        2:10.59  J-BO
 Meet Qualifying:  2:09.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dietrich, Douglas         15 Mt Lebanon Aqua-AM   2:05.60    2:06.85 OPEN   
         r:+0.74  29.03     1:00.70 (31.67)     1:33.32 (32.62)     2:06.85 (33.53)
  2 Snabes, Andrew            14 New Trier Swim C-IL  2:08.27    2:07.79 JRS    
         r:+0.65  28.11       59.43 (31.32)     1:32.98 (33.55)     2:07.79 (34.81)
  3 Bernstein, Mark           16 Cincinnati Marli-OH  2:09.00    2:09.52 JRS    
         r:+0.82  29.73     1:02.92 (33.19)     1:35.76 (32.84)     2:09.52 (33.76)
  4 Angelo, Tyler             17 Orinda Aquatics-PC   2:09.84    2:10.11 J-BO   
         r:+0.72  28.93     1:02.58 (33.65)     1:36.99 (34.41)     2:10.11 (33.12)
  5 Morgan, Geoffrey          17 Newburgh Sharks-MR   2:15.00    2:14.89        
         r:+0.55  28.77     1:02.46 (33.69)     1:37.68 (35.22)     2:14.89 (37.21)
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:03.99  TRLS
        2:05.09  NATS
        2:06.99  OPEN
        2:09.79  JRS
        2:10.59  J-BO
 Meet Qualifying:  2:09.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 King, Jayson              16 Kansas City Blaz-MV  2:11.90    2:09.68 JRS    
         r:+0.72  27.94     1:00.77 (32.83)     1:35.45 (34.68)     2:09.68 (34.23)
  2 O'Keefe, Sean             17 Tualatin Hills S-OR  2:10.94    2:10.10 J-BO   
         r:+0.74  29.46     1:02.67 (33.21)     1:36.45 (33.78)     2:10.10 (33.65)
  3 Harris, Matthew           18 Rockville Montgo-PV  2:15.83    2:10.24 J-BO   
         r:+0.63  29.47     1:02.24 (32.77)     1:35.70 (33.46)     2:10.24 (34.54)
  4 Miller, Jeffrey           17 Nova of Virginia-VA  2:14.01    2:11.48        
         r:+0.74  29.83     1:03.18 (33.35)     1:37.11 (33.93)     2:11.48 (34.37)
  5 Sullivan, Chris           18 Swim Florida-FL      2:14.00    2:12.13        
         r:+0.78  29.62     1:02.79 (33.17)     1:37.14 (34.35)     2:12.13 (34.99)
  6 Wakeley, Joshua           15 Atlantic City Aq-MA  2:12.34    2:12.31        
         r:+0.67  28.96     1:02.85 (33.89)     1:38.52 (35.67)     2:12.31 (33.79)
  7 Jones, Carl               16 Channel Cats-IE      2:11.00    2:12.40        
         r:+0.75  29.74     1:03.12 (33.38)     1:37.34 (34.22)     2:12.40 (35.06)
  8 Cregar, William           16 Gcit Swimming-MA     2:15.17    2:13.24        
         r:+0.58  28.62     1:01.78 (33.16)     1:37.23 (35.45)     2:13.24 (36.01)
  9 Mendes, Jesse             15 North Carolina A-NC  2:15.99    2:13.73        
         r:+0.69  29.61     1:03.53 (33.92)     1:38.38 (34.85)     2:13.73 (35.35)
 10 Ettore, Max               17 Jersey Wahoos-MA     2:13.24    2:14.66        
         r:+0.67  29.94     1:04.51 (34.57)     1:39.81 (35.30)     2:14.66 (34.85)
 -- Gemmell, Andrew           14 Team Delaware-MA     2:10.98         NS        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:03.99  TRLS
        2:05.09  NATS
        2:06.99  OPEN
        2:09.79  JRS
        2:10.59  J-BO
 Meet Qualifying:  2:09.79
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gemmell, Andrew           14 Team Delaware-MA          NT    2:11.72        
         r:+0.80  29.69     1:03.01 (33.32)     1:37.30 (34.29)     2:11.72 (34.42)
  2 Korotkin, Jason           18 Arden Hills Swim-SN  2:09.05    2:13.00        
         r:+0.71  28.78     1:02.69 (33.91)     1:37.65 (34.96)     2:13.00 (35.35)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:07.39  TRLS
        2:08.79  NATS
        2:10.59  OPEN
        2:12.39  JRS
        2:13.59  J-BO
 Meet Qualifying:  2:12.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Justin          16 Suburban Swim Ce-MA  2:13.78    2:15.72        
         r:+0.82  27.83     1:02.69 (34.86)     1:42.32 (39.63)     2:15.72 (33.40)
  2 Nosal, Joshua             16 Texas Gold-ST        2:16.39    2:15.96        
         r:+0.65  28.82     1:04.54 (35.72)     1:45.47 (40.93)     2:15.96 (30.49)
  3 Kustra, Stephen           17 Greater Pittsbur-AM  2:15.37    2:16.05        
         r:+0.77  28.73     1:03.13 (34.40)     1:44.19 (41.06)     2:16.05 (31.86)
  4 Decker, Benjamin          15 Blue Tide Aquati-GU  2:22.46    2:16.58        
         r:+0.76  28.63     1:06.74 (38.11)     1:44.99 (38.25)     2:16.58 (31.59)
  5 Bollier, Robert           15 Kansas City Blaz-MV  2:16.47    2:17.36        
         r:+0.79  26.55     1:01.06 (34.51)     1:44.70 (43.64)     2:17.36 (32.66)
  6 Deacon, Cody              16 Tualatin Hills S-OR  2:19.39    2:20.09        
         r:+0.70  29.83     1:06.24 (36.41)     1:45.87 (39.63)     2:20.09 (34.22)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:07.39  TRLS
        2:08.79  NATS
        2:10.59  OPEN
        2:12.39  JRS
        2:13.59  J-BO
 Meet Qualifying:  2:12.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Nathan             18 Crawfish Aquatic-LA  2:12.49    2:14.70        
         r:+0.65  28.21     1:03.17 (34.96)     1:43.38 (40.21)     2:14.70 (31.32)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:07.39  TRLS
        2:08.79  NATS
        2:10.59  OPEN
        2:12.39  JRS
        2:13.59  J-BO
 Meet Qualifying:  2:12.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chui, Derick              16 Unattached-NJ        2:13.36    2:12.85 J-BO   
         r:+0.68  28.65     1:00.93 (32.28)     1:40.75 (39.82)     2:12.85 (32.10)
  2 Wilcher, Sam              16 Arlington Alliga-IL  2:13.00    2:15.30        
         r:+0.85  27.58     1:02.56 (34.98)     1:44.75 (42.19)     2:15.30 (30.55)
  3 Lender, Jared             16 Parkway Swim Clu-OZ  2:15.00    2:15.93        
         r:+0.89  27.67     1:04.39 (36.72)     1:43.38 (38.99)     2:15.93 (32.55)
  4 Kuper, Jameson            17 Saluki-OZ            2:18.40    2:16.75        
         r:+0.80  29.39     1:05.76 (36.37)     1:44.73 (38.97)     2:16.75 (32.02)
  5 Nagle, Brett              15 Parkrose Swim Cl-OR       NT    2:17.53        
         r:+0.74  28.92     1:02.76 (33.84)     1:45.59 (42.83)     2:17.53 (31.94)
  6 Sheranek, Thomas          14 Nova of Virginia-VA  2:16.89    2:21.35        
         r:+0.93  30.30     1:03.99 (33.69)     1:48.38 (44.39)     2:21.35 (32.97)
  7 Arencibia, Jordan         16 Nova of Virginia-VA  2:16.90    2:22.93        
         r:+0.75  29.70     1:07.69 (37.99)     1:48.32 (40.63)     2:22.93 (34.61)
 -- Sullivan, Shawn           17 Southwest Allen-IN   2:17.38         DQ        
         r:+0.98  30.22     1:04.07 (33.85)     1:44.19 (40.12)          DQ (33.50)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:07.39  TRLS
        2:08.79  NATS
        2:10.59  OPEN
        2:12.39  JRS
        2:13.59  J-BO
 Meet Qualifying:  2:12.39
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McClary, Daniel           17 Inland Coastal A-SI  2:12.92    2:11.41 JRS    
         r:+0.72  28.70     1:01.23 (32.53)     1:40.58 (39.35)     2:11.41 (30.83)
  2 McElroy, Kyle             18 New Jersey Wave-NJ   2:14.80    2:16.52        
         r:+0.62  29.43     1:06.08 (36.65)     1:44.38 (38.30)     2:16.52 (32.14)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:30.49  TRLS
        4:34.29  NATS
        4:37.39  OPEN
        4:41.59  JRS
        4:43.89  J-BO
 Meet Qualifying:  4:41.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McElroy, Kyle             18 New Jersey Wave-NJ   4:46.20    4:41.82 J-BO   
         r:+0.61  29.70     1:03.98 (34.28)     1:41.36 (37.38)     2:17.86 (36.50)
        2:57.04 (39.18)     3:36.36 (39.32)     4:09.19 (32.83)     4:41.82 (32.63)
  2 Clark, Nathan             18 Crawfish Aquatic-LA  4:43.19    4:42.67 J-BO   
         r:+0.65  28.86     1:02.54 (33.68)     1:39.70 (37.16)     2:15.60 (35.90)
        2:56.88 (41.28)     3:38.73 (41.85)     4:11.46 (32.73)     4:42.67 (31.21)
  3 Steen, Craig              17 Spirit Swimming-MA   4:42.66    4:42.77 J-BO   
         r:+0.66  30.37     1:05.11 (34.74)     1:42.99 (37.88)     2:19.83 (36.84)
        2:58.56 (38.73)     3:37.68 (39.12)     4:10.90 (33.22)     4:42.77 (31.87)
  4 Hyman, Joshua             15 Team Delaware-MA     4:48.66    4:46.33        
         r:+0.80  29.65     1:03.45 (33.80)     1:41.09 (37.64)     2:18.05 (36.96)
        2:57.53 (39.48)     3:37.83 (40.30)     4:12.92 (35.09)     4:46.33 (33.41)
  5 Griffiths, Evan           16 Salmon Bay Aquat-PN  4:54.00    4:48.32        
         r:+0.76  29.68     1:04.20 (34.52)     1:41.56 (37.36)     2:17.99 (36.43)
        3:01.64 (43.65)     3:45.81 (44.17)     4:17.53 (31.72)     4:48.32 (30.79)
  6 Robinson, Thomas          17 Kansas City Blaz-MV  4:46.87    4:48.76        
         r:+0.78  29.13     1:04.75 (35.62)     1:40.09 (35.34)     2:14.21 (34.12)
        2:58.72 (44.51)     3:43.31 (44.59)     4:16.16 (32.85)     4:48.76 (32.60)
  7 Yarborough, Daniel        17 Winston-Salem YM-NC  4:48.45    4:49.02        
         r:+0.97  31.19     1:05.73 (34.54)     1:43.56 (37.83)     2:20.63 (37.07)
        3:03.14 (42.51)     3:45.70 (42.56)     4:17.67 (31.97)     4:49.02 (31.35)
  8 Sullivan, Chris           18 Swim Florida-FL      4:51.00    4:49.06        
         r:+0.79  29.39     1:02.04 (32.65)     1:38.70 (36.66)     2:14.07 (35.37)
        2:59.63 (45.56)     3:43.67 (44.04)     4:16.78 (33.11)     4:49.06 (32.28)
  9 Decker, Benjamin          15 Blue Tide Aquati-GU  4:52.01    4:55.88        
         r:+0.76  29.86     1:04.42 (34.56)     1:45.80 (41.38)     2:26.08 (40.28)
        3:04.00 (37.92)     3:44.76 (40.76)     4:21.42 (36.66)     4:55.88 (34.46)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:30.49  TRLS
        4:34.29  NATS
        4:37.39  OPEN
        4:41.59  JRS
        4:43.89  J-BO
 Meet Qualifying:  4:41.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neiman, Mark              17 Jersey Wahoos-MA     4:48.69    4:46.08        
         r:+0.74  29.96     1:05.42 (35.46)     1:42.50 (37.08)     2:17.77 (35.27)
        2:59.85 (42.08)     3:43.23 (43.38)     4:15.34 (32.11)     4:46.08 (30.74)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:30.49  TRLS
        4:34.29  NATS
        4:37.39  OPEN
        4:41.59  JRS
        4:43.89  J-BO
 Meet Qualifying:  4:41.59
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kikuchi, Ryunosuke        16 Aquazot Swim Clu-CA  4:34.30    4:39.64 JRS    
         r:+0.66  29.60     1:03.28 (33.68)     1:39.08 (35.80)     2:13.95 (34.87)
        2:55.41 (41.46)     3:37.27 (41.86)     4:09.15 (31.88)     4:39.64 (30.49)