Licensed to USA Swimming-Nat. Meets   Hy-Tek's Meet Manager 11/30/2006 04:36 PM
                   2006 U.S. Open - 11/30/2006 to 12/2/2006                    
                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.39  OLYM
          26.79  SUMM
          26.89  SP19
          27.09  SP18
          27.29  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Robinson, Eileen          21 Team Alberta           27.40      27.47        
  2 Sweeney, Allyson A        15 Longhorn Aquatic-ST    28.00      27.56        
  3 Armstrong, Stephanie A    15 Waukesha Express-WI    23.91      27.98        
  4 Lebsack, Morgan M         17 Katy Aquatic Tea-GU    29.44      27.99        
  5 Tsuchiya, Ann H           17 Swim Pasadena-CA       27.59      28.00        
  6 Tomasula, Kellyanne M     18 Rider University-NJ    28.28      28.13        
  7 Bogert, Sara E            16 Southeast Alaska-AK    23.87      28.14        
  8 Ewanich, Katrice M        18 University Of Al-SE    27.92      28.18        
  9 *Nilsson, Michaela T      16 Team Charlotte-NC      28.12      28.30        
 10 Bogert, Melissa A         16 Southeast Alaska-AK    25.15      28.32        
 11 Brinks, Hannah E          18 University Of Al-SE    28.00      28.35        
 12 Cavanaugh, Meghan R       16 Northern Lights-AK     28.20      28.36        
 13 Moore, Lindsay D          14 City of Charlest-SC    27.89      28.50        
 14 Desormey, Claire K        17 St Charles Swim-IL     28.96      28.61        
 15 Tilman, Laura E           17 Miami Swimming-FG      28.50      28.99        
 16 Tavierne, Elisabeth R     16 St Charles Swim-IL     28.96      29.05        
 17 Chokran, Angie S          14 St Charles Swim-IL     28.96      29.33        
 18 *Silva Merea, Valeria     21 Univ. Of Michiga-MI    33.50      33.22        
 -- Dole, Samantha J          17 Highlands Ranch-CO     26.90         NS        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.19  OLYM
          57.69  SUMM
          58.09  SP19
          58.49  SP18
          58.89  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridder, Kelsey L          18 Parkway Swim Clu-OZ  1:01.00      59.57        
                  28.54       59.57 (31.03)                                        
  2 Lebherz, Elizabeth A      21 Unattached-MD             NT    1:00.10        
                  28.93     1:00.10 (31.17)                                        
  3 Olson, Lindsey M          16 City of Charlest-SC    59.60    1:00.19        
                  28.83     1:00.19 (31.36)                                        
  4 Harper, Shelley A         16 Walnut Creek Aqu-PC  1:00.06    1:01.38        
                  29.13     1:01.38 (32.25)                                        
  5 Aiello, Rebecca L         13 Pine Crest Schoo-FG  1:02.00    1:01.69        
                  29.34     1:01.69 (32.35)                                        
  6 Tran, Cindy               14 Golden West Swim-CA  1:00.43    1:01.70        
                  29.09     1:01.70 (32.61)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.39  OLYM
        2:04.49  SUMM
        2:05.29  SP19
        2:06.09  SP18
        2:06.99  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Milberg, Kirsten M        15 Highlands Ranch-CO   2:08.00    2:10.87        
                  30.97     1:03.52 (32.55)     1:37.32 (33.80)     2:10.87 (33.55)
  2 O'Neill, Sheila I         16 Dynamo Swim Club-GA  2:07.00    2:15.60        
                  30.84     1:05.01 (34.17)     1:40.45 (35.44)     2:15.60 (35.15)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:19.39  OLYM
        4:20.89  SUMM
        4:22.49  SP19
        4:24.09  SP18
        4:25.59  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Falcone, Marina X         19 Unattached-VA/W&M    4:33.00    4:27.46        
                  31.41     1:05.18 (33.77)     1:39.26 (34.08)     2:12.98 (33.72)
        2:46.97 (33.99)     3:20.83 (33.86)     3:54.78 (33.95)     4:27.46 (32.68)
  2 Bennett, Brooke M         26 Brandon Sports &-FL  4:27.00    4:28.30        
                  30.90     1:03.64 (32.74)     1:37.16 (33.52)     2:11.16 (34.00)
        2:45.45 (34.29)     3:20.05 (34.60)     3:54.57 (34.52)     4:28.30 (33.73)
  3 Devenuto, Siena B         14 Pine Crest Schoo-FG       NT    4:28.48        
                  30.75     1:03.93 (33.18)     1:37.68 (33.75)     2:11.92 (34.24)
        2:46.07 (34.15)     3:20.59 (34.52)     3:54.83 (34.24)     4:28.48 (33.65)
  4 Stachowski, Alyssa L      17 Aquazot-CA           4:29.81    4:31.74        
                  31.58     1:05.35 (33.77)     1:39.58 (34.23)     2:14.04 (34.46)
        2:48.51 (34.47)     3:23.21 (34.70)     3:57.81 (34.60)     4:31.74 (33.93)
  5 Broadley, Liz T           15 Una SO-FL            4:28.75    4:34.58        
                  31.31     1:05.46 (34.15)     1:40.56 (35.10)     2:15.45 (34.89)
        2:50.34 (34.89)     3:25.79 (35.45)     4:01.35 (35.56)     4:34.58 (33.23)
  6 *Sanders, Danielle D      19 University Of Co-CT  4:28.50    4:37.44        
                  31.37     1:05.63 (34.26)     1:40.93 (35.30)     2:16.44 (35.51)
        2:51.68 (35.24)     3:27.23 (35.55)     4:02.71 (35.48)     4:37.44 (34.73)
  7 Van Hoy, Shannon K        18 University Of Al-SE  4:26.62    4:38.47        
                  31.98     1:06.31 (34.33)     1:41.40 (35.09)     2:16.85 (35.45)
        2:52.30 (35.45)     3:27.89 (35.59)     4:03.48 (35.59)     4:38.47 (34.99)
  8 Bond, Katie F             17 Dynamo Swim Club-GA  4:36.00    4:41.00        
                  32.44     1:08.21 (35.77)     1:43.93 (35.72)     2:19.83 (35.90)
        2:55.45 (35.62)     3:31.09 (35.64)     4:06.35 (35.26)     4:41.00 (34.65)
  9 Rosenthal, Maddy          14 Miami Swimming-FG    4:35.20    4:47.89        
                  33.02     1:09.58 (36.56)     1:46.40 (36.82)     2:23.34 (36.94)
        3:00.46 (37.12)     3:37.06 (36.60)     4:13.32 (36.26)     4:47.89 (34.57)
 10 Clark, Courtney M         22 Rider University-NJ  4:40.80    4:48.49        
                  34.06     1:10.53 (36.47)     1:47.31 (36.78)     2:23.95 (36.64)
        3:00.63 (36.68)     3:36.88 (36.25)     4:13.43 (36.55)     4:48.49 (35.06)
 -- Lebherz, Elizabeth A      21 Unattached-MD        4:30.33         NS        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.59  OLYM
        1:05.39  SUMM
        1:05.79  SP19
        1:06.19  SP18
        1:06.69  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dunleavy, Sarah E         17 Bethel Park Rec.-AM  1:08.23    1:09.88        
                  32.99     1:09.88 (36.89)                                        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:17.99  OLYM
        2:19.99  SUMM
        2:20.39  SP19
        2:21.19  SP18
        2:22.29  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewerenz, Sasha K         17 Michigan State U-MI       NT    2:25.18        
                  33.69     1:10.12 (36.43)     1:47.51 (37.39)     2:25.18 (37.67)
  2 Nedrud, Stacey M          19 University Of No-IN  2:19.63    2:25.82        
                  34.11     1:10.92 (36.81)     1:48.57 (37.65)     2:25.82 (37.25)
  3 Sink, Keri L              15 Elgin YMCA Pelic-IL  2:22.82    2:25.93        
                  35.04     1:11.81 (36.77)     1:49.11 (37.30)     2:25.93 (36.82)
  4 Denman, Heather N         16 Flying Gull Aqua-PV  2:31.46    2:27.10        
                  34.53     1:11.27 (36.74)     1:49.75 (38.48)     2:27.10 (37.35)
  5 David, Meredith C         20 Unattached-VA/W&M    2:05.05    2:28.00        
                  34.47     1:11.93 (37.46)     1:49.92 (37.99)     2:28.00 (38.08)
  6 Piper, Lauren C           14 Sarasota YMCA Sh-FL  2:25.09    2:28.42        
                  34.54     1:12.04 (37.50)     1:50.43 (38.39)     2:28.42 (37.99)
  7 Jamerson, Melissa A       18 Bolles School Sh-FL  2:28.00    2:28.97        
                  35.41     1:12.66 (37.25)     1:50.94 (38.28)     2:28.97 (38.03)
  8 Smith, Danielle A         15 Florida Atlantic-FG  2:28.00    2:29.37        
                  34.52     1:11.93 (37.41)     1:51.38 (39.45)     2:29.37 (37.99)
  9 Reynolds, Taylor L        17 St Charles Swim-IL   2:34.00    2:36.83        
                  35.90     1:16.06 (40.16)     1:57.04 (40.98)     2:36.83 (39.79)
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.59  OLYM
        1:13.29  SUMM
        1:13.49  SP19
        1:13.89  SP18
        1:14.99  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCleery, Morgan D        17 City of Plano Sw-NT  1:15.96    1:16.76        
                  35.88     1:16.76 (40.88)                                        
  2 Clay, Jessica M           15 St Charles Swim-IL   1:17.00    1:18.72        
                  36.83     1:18.72 (41.89)                                        
  3 Lang, Melissa J           15 Scarlet Aquatic-NJ        NT    1:19.68        
                  37.81     1:19.68 (41.87)                                        
  4 Vehr, Kelsey E            17 Cincinnati Marli-OH  1:16.00    1:19.96        
                  37.65     1:19.96 (42.31)                                        
  5 Stewart, Erika L          16 Tar Heel Aquatic-NC  1:19.00    1:20.36        
                  37.74     1:20.36 (42.62)                                        
  6 Urbanski, Lauren E        22 Rider University-NJ       NT    1:20.75        
                  37.39     1:20.75 (43.36)                                        
  7 Pike, Carly R             16 Florida Atlantic-FG       NT    1:21.59        
                  38.79     1:21.59 (42.80)                                        
  8 Talwar, Kylee R           15 Bolles School Sh-FL  1:16.24    1:22.62        
                  38.75     1:22.62 (43.87)                                        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:35.99  OLYM
        2:38.09  SUMM
        2:38.49  SP19
        2:39.29  SP18
        2:41.59  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piranian, Lexi M          15 Naperville Swim-IL   2:37.86    2:42.46        
                  36.04     1:17.12 (41.08)     1:59.26 (42.14)     2:42.46 (43.20)
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:02.39  OLYM
        1:03.09  SUMM
        1:03.29  SP19
        1:03.69  SP18
        1:04.39  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 *Veilleux, Pamela         20 Laval University          NT    1:03.76 SC N   
                  30.43     1:03.76 (33.33)                                        
  2 Tarazona, Noelle M        13 The Claremont Cl-CA  1:04.45    1:05.40        
                  30.51     1:05.40 (34.89)                                        
  3 Suppan, Alex I            15 Green Mountain A-NE  1:05.50    1:05.45        
                  30.64     1:05.45 (34.81)                                        
  4 Kendall, Amanda E         15 Mason Makos Swim-PV  1:04.96    1:07.13        
                  31.05     1:07.13 (36.08)                                        
  5 Lyons, Carly J            18 Dynamo Swim Club-GA  1:05.88    1:07.30        
                  31.56     1:07.30 (35.74)                                        
  6 Kluttz, Samantha E        14 City of Charlest-SC  1:08.99    1:08.83        
                  32.21     1:08.83 (36.62)                                        
  7 Jones, Rebecca L          15 Tide-VA              1:05.76    1:08.91        
                  31.63     1:08.91 (37.28)                                        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:16.69  OLYM
        2:17.29  SUMM
        2:17.69  SP19
        2:19.19  SP18
        2:20.29  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caron, Claire C           16 Tar Heel Aquatic-NC  2:20.89    2:24.12        
                  31.49     1:07.76 (36.27)     1:46.01 (38.25)     2:24.12 (38.11)
  2 Patchen, Bonnie K         16 Ithaca Aquatics-NI   2:24.26    2:25.53        
                  31.51     1:08.40 (36.89)     1:46.43 (38.03)     2:25.53 (39.10)
  3 Todhunter, Logan P        16 Ithaca Aquatics-NI   2:28.81    2:26.01        
                  31.76     1:08.47 (36.71)     1:46.97 (38.50)     2:26.01 (39.04)
  4 Williams, Charlotte L     15 Florida Atlantic-FG  2:28.00    2:32.18        
                  32.38     1:09.77 (37.39)     1:50.12 (40.35)     2:32.18 (42.06)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:20.49  OLYM
        2:21.49  SUMM
        2:21.89  SP19
        2:22.69  SP18
        2:24.29  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caron, Hannah M           15 Tar Heel Aquatic-NC  2:22.10    2:25.19        
                  30.09     1:09.41 (39.32)     1:52.45 (43.04)     2:25.19 (32.74)
  2 Wilson, Teresa L          21 Unattached-PC        2:26.00    2:26.20        
                  30.07     1:08.16 (38.09)     1:54.26 (46.10)     2:26.20 (31.94)
  3 Holloway, Meaghan P       16 Williamsburg Aqu-VA  2:27.00    2:26.37        
                  30.81     1:10.25 (39.44)     1:52.33 (42.08)     2:26.37 (34.04)
  4 Perks, Caitlin L          16 Qdd Swim Team-VA     2:26.50    2:26.57        
                  30.37     1:08.83 (38.46)     1:54.40 (45.57)     2:26.57 (32.17)
  5 Genova, Victoria M        23 University Of Al-SE  2:25.80    2:27.84        
                  29.68     1:08.97 (39.29)     1:54.19 (45.22)     2:27.84 (33.65)
  6 Froehlich, Sarah P        17 SoNoCo Swim Club-CT  2:26.00    2:28.78        
                  32.48     1:11.97 (39.49)     1:55.00 (43.03)     2:28.78 (33.78)
  7 Kiluk, Heather L          19 Michigan State U-MI       NT    2:28.90        
                  31.99     1:10.39 (38.40)     1:53.68 (43.29)     2:28.90 (35.22)
  8 Marecki, Brynn R          16 Farmington YMCA-MI   2:27.50    2:29.74        
                  31.88     1:11.93 (40.05)     1:54.74 (42.81)     2:29.74 (35.00)
  9 Savage, Elizabeth A       17 Palmetto Aquatic-SC  2:23.89    2:30.28        
                  31.99     1:13.25 (41.26)     1:55.08 (41.83)     2:30.28 (35.20)
 10 Draves, Shannon C         15 Boyertown YMCA N-MA  2:27.05    2:30.38        
                  31.58     1:10.82 (39.24)     1:57.09 (46.27)     2:30.38 (33.29)
 11 Pezza, Whitney C          19 Unattached-VA/W&M    2:08.64    2:30.58        
                  31.80     1:12.23 (40.43)     1:55.93 (43.70)     2:30.58 (34.65)
 12 Behrens, Maggie P         18 University Of No-IN  2:29.70    2:31.33        
                  33.18     1:12.01 (38.83)     1:56.56 (44.55)     2:31.33 (34.77)
 13 Miller, Cory E            17 Rockwood Swim Cl-OZ  2:30.40    2:31.41        
                  32.01     1:10.17 (38.16)     1:56.97 (46.80)     2:31.41 (34.44)
 14 Peterson, Sarah J         13 Space City Aquat-GU  2:25.45    2:31.76        
                  32.76     1:13.82 (41.06)     1:56.98 (43.16)     2:31.76 (34.78)
 15 Welshofer, Erin E         18 Unattached-VA/W&M    2:10.90Y   2:32.34        
                  30.82     1:10.61 (39.79)     1:57.06 (46.45)     2:32.34 (35.28)
 16 Talwar, Kylee R           15 Bolles School Sh-FL  2:24.89    2:32.38        
                  32.52     1:13.77 (41.25)     1:57.35 (43.58)     2:32.38 (35.03)
 17 Struempf, Mary K          19 Walnut Creek Aqu-PC  2:35.00    2:33.93        
                  31.23     1:11.67 (40.44)     1:57.46 (45.79)     2:33.93 (36.47)
 -- Lee, Angela               14 Aquazot-CA           2:29.80         DQ        
                  32.52     1:12.70 (40.18)     1:56.66 (43.96)          DQ (35.07)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:55.89  OLYM
        4:57.79  SUMM
        4:58.59  SP19
        5:00.19  SP18
        5:03.39  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Modrov, Priscilla A       18 Rider University-NJ  5:05.75    5:13.09        
                  31.44     1:08.47 (37.03)     1:50.67 (42.20)     2:32.19 (41.52)
        3:17.25 (45.06)     4:03.37 (46.12)     4:39.13 (35.76)     5:13.09 (33.96)
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.49  OLYM
          23.79  SUMM
          23.89  SP19
          24.19  SC N
          24.69  SP18
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Michael B          21 University Of Al-SE    24.21      24.37 SP18   
  2 Law, Jordy A              17 Old Dominion Aqu-VA    21.89      24.81        
  3 Will, Chris S             21 Unattached-MD          24.50      24.96        
  4 Conrad, Nick G            19 University Of Co-CT    24.60      24.99        
  5 *Davelaar, Rodion R       16 Bolles School Sh-FL    24.30      25.06        
  6 Anderson, Brian M         17 St Charles Swim-IL     26.84      26.03        
  7 Cohen, Jesse S            17 Lakeland Hills-NJ/R    24.39      26.07        
  8 *Ng, Callum               21 U B C Dolphins         26.00      26.12        
  9 Roth, B. J. C             16 St Charles Swim-IL     26.85      26.29        
 -- Tedhams, Cole S           23 Sun Devil-AZ           23.00         NS        
 -- *Laban, Joshua N          23 St. Croix              23.88         NS        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.59  OLYM
          52.19  SUMM
          52.39  SP19
          52.99  SC N
          52.99  SP18
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Jack S            14 Long Island Aqua-MR    53.74      52.95 SC N   
                  25.58       52.95 (27.37)                                        
  2 Vadney, Jason C           21 Michigan State U-MI       NT      53.66        
                  25.90       53.66 (27.76)                                        
  3 Pinno, Eric S             19 Towson Universit-MD    45.80      54.30        
                  26.17       54.30 (28.13)                                        
  4 Knuckles, Brian S         18 Rockwood Swim Cl-OZ    55.69      55.92        
                  26.83       55.92 (29.09)                                        
  5 Andrepont, Nathan M       17 Bolles School Sh-FL    57.29      56.64        
                  27.80       56.64 (28.84)                                        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:52.89  OLYM
        1:54.09  SUMM
        1:54.49  SP19
        1:55.69  SC N
        1:55.69  SP18
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donnelly, Vincent J       15 Tampa Bay Commun-FL  1:58.22    2:01.11        
                  27.99       59.05 (31.06)     1:30.51 (31.46)     2:01.11 (30.60)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        3:59.99  OLYM
        4:02.99  SUMM
        4:03.79  SP19
        4:05.89  SC N
        4:06.19  SP18
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sell, Tyler R             14 City of Pembroke-FG  4:08.51    4:08.42        
                  29.17     1:00.43 (31.26)     1:32.25 (31.82)     2:03.74 (31.49)
        2:35.38 (31.64)     3:07.10 (31.72)     3:38.50 (31.40)     4:08.42 (29.92)
  2 Novakoff, Andrew S        16 Pine Crest Schoo-FG  4:07.00    4:08.44        
                  28.23       59.25 (31.02)     1:30.59 (31.34)     2:02.71 (32.12)
        2:34.57 (31.86)     3:07.25 (32.68)     3:38.91 (31.66)     4:08.44 (29.53)
  3 King, Jayson B            18 Kansas City Blaz-MV  4:07.00    4:09.88        
                  28.05       58.45 (30.40)     1:29.63 (31.18)     2:01.66 (32.03)
        2:34.10 (32.44)     3:06.90 (32.80)     3:38.71 (31.81)     4:09.88 (31.17)
  4 Jenrow, Robert J          17 Bulldog Aquatic-MI   4:06.83    4:10.07        
                  28.95     1:00.12 (31.17)     1:31.80 (31.68)     2:03.93 (32.13)
        2:35.58 (31.65)     3:07.31 (31.73)     3:39.04 (31.73)     4:10.07 (31.03)
  5 Aiken, Aaron J            17 Central FL Marli-FL  4:20.00    4:10.86        
                  27.80       58.06 (30.26)     1:29.31 (31.25)     2:01.00 (31.69)
        2:33.29 (32.29)     3:06.10 (32.81)     3:38.89 (32.79)     4:10.86 (31.97)
  6 *Goszczycki, Dawid L      17 Pine Crest Schoo-FG  4:12.00    4:11.68        
                  28.32       59.17 (30.85)     1:30.80 (31.63)     2:02.37 (31.57)
        2:34.81 (32.44)     3:06.90 (32.09)     3:39.89 (32.99)     4:11.68 (31.79)
  7 Park, Peter Y             17 Peddie Aquatic A-NJ  4:07.50    4:11.70        
                  29.03     1:00.58 (31.55)     1:32.91 (32.33)     2:05.36 (32.45)
        2:37.24 (31.88)     3:09.49 (32.25)     3:41.27 (31.78)     4:11.70 (30.43)
  8 Becicka, Roman I          16 The Great Wolf S-MN  4:06.00    4:12.89        
                  28.40       58.84 (30.44)     1:30.23 (31.39)     2:02.26 (32.03)
        2:35.21 (32.95)     3:08.03 (32.82)     3:40.91 (32.88)     4:12.89 (31.98)
  9 Reed, Evan M              17 Upper Main Line-MA   4:14.78    4:15.05        
                  27.91       59.51 (31.60)     1:31.32 (31.81)     2:03.89 (32.57)
        2:36.71 (32.82)     3:09.77 (33.06)     3:42.61 (32.84)     4:15.05 (32.44)
 10 Kirkpatrick, Adrian W     18 Tucson Ford Deal-AZ  4:08.61    4:17.16        
                  29.23     1:00.68 (31.45)     1:32.77 (32.09)     2:04.98 (32.21)
        2:37.40 (32.42)     3:10.30 (32.90)     3:43.83 (33.53)     4:17.16 (33.33)
 11 Donnelly, Vincent J       15 Tampa Bay Commun-FL  4:09.67    4:17.83        
                  28.79     1:00.01 (31.22)     1:33.22 (33.21)     2:05.73 (32.51)
        2:39.01 (33.28)     3:12.47 (33.46)     3:45.86 (33.39)     4:17.83 (31.97)
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          57.99  OLYM
          58.69  SUMM
          58.89  SP19
          59.49  SP18
          59.79  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Starr, Pete P             21 Rider University-NJ  1:02.87    1:04.52        
                  30.82     1:04.52 (33.70)                                        
 -- Evans, Sean D             16 Unattached-LE          59.87         NS        
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:04.99  OLYM
        2:07.19  SUMM
        2:07.59  SP19
        2:08.79  SP18
        2:09.09  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hulme, Michael A          18 Bolles School Sh-FL  2:08.34    2:09.85        
                  30.75     1:03.87 (33.12)     1:37.15 (33.28)     2:09.85 (32.70)
  2 Bollier, Bobby L          17 Kansas City Blaz-MV  2:10.98    2:11.60        
                  30.60     1:03.98 (33.38)     1:38.12 (34.14)     2:11.60 (33.48)
  3 *Guntoro, Bobby B         19 Bolles School Sh-FL  2:14.32    2:13.02        
                  30.22     1:03.21 (32.99)     1:37.26 (34.05)     2:13.02 (35.76)
  4 Diekema, Jordan H         17 West Michigan Sw-MI  2:11.20    2:14.11        
                  30.94     1:04.35 (33.41)     1:38.99 (34.64)     2:14.11 (35.12)
  5 Baumann, Matt P           15 St Charles Swim-IL   2:15.23    2:22.17        
                  31.79     1:06.60 (34.81)     1:44.91 (38.31)     2:22.17 (37.26)
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  OLYM
        1:05.59  SUMM
        1:05.79  SP19
        1:06.79  SC N
        1:08.39  SP18
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Poteete, Marcus A         20 Michigan State U-MI       NT    1:09.32        
                  32.04     1:09.32 (37.28)                                        
  2 Thompson, Kyle J          17 Una West-WI          1:10.54    1:10.92        
                  32.74     1:10.92 (38.18)                                        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.59  OLYM
          56.19  SUMM
          56.39  SP19
          56.99  SP18
          57.19  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mathews, Sean A           17 Rockwood Swim Cl-OZ    58.77      57.58        
                  27.37       57.58 (30.21)                                        
  2 Rickett, Matthew P        18 Unattached-ME          56.82      58.62        
                  26.85       58.62 (31.77)                                        
  3 Bagley, Chris A           17 Bulldog Aquatic-MI     59.07      58.65        
                  27.50       58.65 (31.15)                                        
  4 Player, Scott W           18 Rider University-NJ    59.33      59.16        
                  27.75       59.16 (31.41)                                        
  5 Lender, Jared D           17 Parkway Swim Clu-OZ  1:00.00      59.26        
                  27.72       59.26 (31.54)                                        
  6 Leclere, Victor C         16 Waukesha Express-WI    58.10      59.54        
                  27.82       59.54 (31.72)                                        
  7 Mills, Tyler A            18 Tar Heel Aquatic-NC    58.79    1:00.62        
                  28.35     1:00.62 (32.27)                                        
  8 Russell, Matt E           16 Greater Augusta-GA   1:00.00    1:01.97        
                  28.28     1:01.97 (33.69)                                        
  9 Russell, Ben F            16 Boilermaker Aqua-IN    59.80    1:02.19        
                  29.24     1:02.19 (32.95)                                        
 -- *Guevara, Gerardo         20 Crcy Barracuda S-OZ       NT         NS        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:03.99  OLYM
        2:05.09  SUMM
        2:05.49  SP19
        2:06.69  SP18
        2:06.99  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Long, Ralph E             18 Excel Aquatics-SE    2:06.67    2:07.33        
                  28.50     1:00.44 (31.94)     1:33.56 (33.12)     2:07.33 (33.77)
  2 Chen, David               17 The Claremont Cl-CA  2:07.12    2:07.95        
                  28.21     1:00.95 (32.74)     1:34.07 (33.12)     2:07.95 (33.88)
  3 Hannan, Sean M            20 University Of Co-CT  2:11.00    2:11.90        
                  28.73     1:01.45 (32.72)     1:35.67 (34.22)     2:11.90 (36.23)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:07.39  OLYM
        2:08.79  SUMM
        2:09.19  SP19
        2:10.39  SP18
        2:10.59  SC N
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caron, Eric J             16 Tar Heel Aquatic-NC  2:13.50    2:11.87        
                                1:02.78 ( )     1:41.67 (38.89)     2:11.87 (30.20)
  2 *Qupty, Jo M              16 Bolles School Sh-FL  2:12.20    2:13.54        
                                1:03.57 ( )     1:41.29 (37.72)     2:13.54 (32.25)
  3 Lutsch, Curtis            16 Team Alberta         2:12.54    2:15.79        
                                1:04.34 ( )     1:43.33 (38.99)     2:15.79 (32.46)
  4 *Guevara, Gerardo         20 Crcy Barracuda S-OZ       NT    2:17.04        
                                1:05.83 ( )     1:44.79 (38.96)     2:17.04 (32.25)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:30.49  OLYM
        4:34.29  SUMM
        4:35.09  SP19
        4:37.39  SC N
        4:37.49  SP18
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owens, Kyle S             16 Barracuda Swim C-SE  4:39.25    4:35.79 SC N   
                  28.64     1:01.13 (32.49)     1:36.73 (35.60)     2:11.35 (34.62)
        2:52.36 (41.01)     3:32.60 (40.24)     4:04.43 (31.83)     4:35.79 (31.36)
  2 *Olszewski, Kris K        20 Michigan State U-MI       NT    4:40.95        
                  29.02     1:02.20 (33.18)     1:38.47 (36.27)     2:14.82 (36.35)
        2:54.58 (39.76)     3:36.53 (41.95)     4:09.06 (32.53)     4:40.95 (31.89)
  3 French, Andy              21 Rider University-NJ  4:52.50    4:59.87        
                  30.67     1:06.20 (35.53)     1:45.43 (39.23)     2:23.34 (37.91)
        3:06.60 (43.26)     3:50.87 (44.27)     4:26.31 (35.44)     4:59.87 (33.56)