Licensed to USA Swimming-Nat. Meets    Hy-Tek's Meet Manager 12/1/2005 03:12 PM
        2005 U.S. Open Swimming Championships - 12/1/2005 to 12/3/2005         
                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.79  NATS
          26.89  SP19
          27.09  SP18
          27.29  OP-6
          27.39  JRS
          27.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 *Bassino, Melina          23 University Of Al-SE              27.70 JR-B   
  2 #Konicke, Genevieve       15 Northern Lights-AK               27.71 JR-B   
  3 Redig, Kayla              17 Express Swim Tea-IL              27.74 JR-B   
  3 *MacLeod, Jamie           18 Washington State-IE              27.74 JR-B   
  5 *Von derHyde, Vanessa     19 University Of Al-SE              27.76 JR-B   
  6 Caldwell, Katherine       18 Auburn Universit-SE              27.77 JR-B   
  7 #Edwards, Sarah           16 The Aquakids-AR                  27.84        
  8 #Miller, Laura            14 Ketchikan Killer-AK              27.86        
  9 Radloff, Katherine        17 Arlington Aquati-PV              27.96        
  9 Berish, Danielle          20 Washington State-IE              27.96        
 11 Ewanich, Katrice          17 Viking Aquatic C-MR              28.04        
 12 #Schmitt, Allison         15 Ann Arbor Swim C-MI              28.06        
 13 #Epley, Rebekah           16 Bolles School Sh-FL              28.09        
 14 Macedonia, Margaret       16 Arlington Aquati-PV              28.12        
 15 Cavanaugh, Meghan         15 Northern Lights-AK               28.25        
 16 Law, Colleen              17 Curl-Burke Swim-PV               28.32        
 17 Mooney, Bryn              19 Washington State-IE              28.47        
 18 Karel, Emily              19 Uconn-CT                         29.05        
 19 O'Sullivan, Mary          17 South Shore YMCA-NE              29.53        
 20 Scepanski, Kaitlin        16 Kerr-McGee Swim-OK               29.89        
 21 Vogel, Caroline           15 South Shore YMCA-NE              30.07        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.69  NATS
          58.09  SP19
          58.49  SP18
          58.89  JRS
          58.89  OP-6
        1:00.19  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hug, Kelley               17 Team New Tampa Y-FL            1:00.80        
                  29.21     1:00.80 (31.59)                                        
  2 Soza, Gabriela            16 Corpus Christi-ST              1:01.10        
                  28.99     1:01.10 (32.11)                                        
  3 #Moldenhauer, Lily        14 Alamo Area Aquat-ST            1:01.51        
                  29.60     1:01.51 (31.91)                                        
  4 Dauw, Caitlin             15 St Charles Swim-IL             1:01.87        
                  29.57     1:01.87 (32.30)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:04.49  NATS
        2:05.29  SP19
        2:06.09  SP18
        2:06.79  JRS
        2:06.99  OP-6
        2:09.09  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 *Milley, Diana            16 Cougar Aquatic T-NJ            2:14.80        
                  30.74     1:04.60 (33.86)     1:39.27 (34.67)     2:14.80 (35.53)
  2 Aubry, Ashton             17 Kansas City Blaz-MV            2:16.85        
                  30.99     1:05.88 (34.89)     1:42.07 (36.19)     2:16.85 (34.78)
  3 #Chinn, Allison           18 Alamo Area Aquat-ST            2:18.31        
                  32.77     1:07.99 (35.22)     1:42.97 (34.98)     2:18.31 (35.34)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:20.89  NATS
        4:22.49  SP19
        4:24.09  SP18
        4:24.99  JRS
        4:25.59  OP-6
        4:30.69  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cregar, Cassandra         16 Gcit Swimming-MA               4:27.59 JR-B   
                  30.38     1:03.69 (33.31)     1:37.29 (33.60)     2:11.52 (34.23)
        2:45.44 (33.92)     3:19.78 (34.34)     3:53.82 (34.04)     4:27.59 (33.77)
  2 Bibb, Emily               16 Conejo Simi Aqua-CA            4:28.68 JR-B   
                  30.13     1:04.09 (33.96)     1:38.10 (34.01)     2:12.46 (34.36)
        2:46.58 (34.12)     3:21.56 (34.98)     3:55.85 (34.29)     4:28.68 (32.83)
  3 *Daugvilaite, Lina        20 Washington State-IE            4:28.88 JR-B   
                  30.86     1:04.82 (33.96)     1:39.05 (34.23)     2:13.17 (34.12)
        2:47.54 (34.37)     3:21.80 (34.26)     3:56.20 (34.40)     4:28.88 (32.68)
  4 Caron, Hannah             14 Tar Heel Aquatic-NC            4:31.70        
                  30.96     1:04.46 (33.50)     1:38.35 (33.89)     2:12.79 (34.44)
        2:47.69 (34.90)     3:22.98 (35.29)     3:57.52 (34.54)     4:31.70 (34.18)
  5 Lohberg, Stephanie        15 Coral Springs SC-FG            4:45.76        
                  33.61     1:09.46 (35.85)     1:45.09 (35.63)     2:21.20 (36.11)
        2:57.54 (36.34)     3:34.10 (36.56)     4:10.12 (36.02)     4:45.76 (35.64)
  6 Roach, Erika              16 Stampede-ST/WILD               4:58.96        
                  33.10     1:09.80 (36.70)     1:47.01 (37.21)     2:24.62 (37.61)
        3:03.12 (38.50)     3:42.02 (38.90)     4:20.60 (38.58)     4:58.96 (38.36)
 
Women 50 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 *Ferdinand, Natalie       19 Barbados                         31.54        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:05.39  NATS
        1:05.79  SP19
        1:06.19  SP18
        1:06.49  JRS
        1:06.69  OP-6
        1:07.89  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 #Barrett, Maura           16 Chico Aqua-Jets-SN             1:10.06        
         r:+0.55  32.88     1:10.06 (37.18)                                        
  2 *Ferdinand, Natalie       19 Barbados                       1:22.79        
         r:+0.59  31.54     1:22.79 (51.25)                                        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:19.99  NATS
        2:20.39  SP19
        2:21.19  SP18
        2:22.29  OP-6
        2:22.79  JRS
        2:25.99  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jurzynski, Kristen        19 Central Connecti-CT            2:24.46 JR-B   
                  33.71     1:10.66 (36.95)     1:47.68 (37.02)     2:24.46 (36.78)
  2 Guro, Jessica             14 Atlantis Aquatic-MA            2:25.36 JR-B   
         r:+0.57  33.47     1:10.53 (37.06)     1:48.53 (38.00)     2:25.36 (36.83)
  3 *Fischer, Isabell         17 Unattached-PN                  2:28.64        
         r:+0.74  34.11     1:12.02 (37.91)     1:50.97 (38.95)     2:28.64 (37.67)
  4 Meyer, Margaret           16 North Suburban A-MN            2:28.86        
         r:+0.68  34.30     1:12.14 (37.84)     1:50.71 (38.57)     2:28.86 (38.15)
  5 Hallquist, Kathryn        21 University Of Al-SE            2:31.21        
         r:+0.71  34.98     1:14.16 (39.18)     1:52.68 (38.52)     2:31.21 (38.53)
  6 Monaghan, Brittany        14 Coral Springs SC-FG            2:32.42        
         r:+0.68  36.07     1:14.65 (38.58)     1:54.04 (39.39)     2:32.42 (38.38)
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:13.29  NATS
        1:13.49  SP19
        1:13.89  SP18
        1:14.89  JRS
        1:14.99  OP-6
        1:16.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duerk, Lauren             21 Auburn Universit-SE            1:13.59 SP18   
                  35.29     1:13.59 (38.30)                                        
  2 #Hamilton, Alexa          15 Barrington SC-IL               1:16.36 JR-B   
                  35.76     1:16.36 (40.60)                                        
  3 #Hammerberg, Alexandra    14 Marlins of Ralei-NC            1:16.66 JR-B   
                  36.29     1:16.66 (40.37)                                        
  4 #Lusk, Alison             13 Baylor Swim Club-SE            1:17.19        
                  36.85     1:17.19 (40.34)                                        
  5 Lunde, Ellesse            14 South Shore YMCA-NE            1:20.16        
                  37.48     1:20.16 (42.68)                                        
  6 *Fuhro, Courtney          15 Cougar Aquatic T-NJ            1:21.15        
                  37.15     1:21.15 (44.00)                                        
  7 Randall, Carrie           19 Auburn Universit-SE            1:22.53        
                  38.88     1:22.53 (43.65)                                        
  8 #Hatic, Dana              15 Coral Springs SC-FG            1:23.84        
                  38.64     1:23.84 (45.20)                                        
  9 Harms, Kristine           17 Kerr-McGee Swim-OK             1:24.60        
                  39.27     1:24.60 (45.33)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:03.09  NATS
        1:03.29  SP19
        1:03.69  SP18
        1:04.39  JRS
        1:04.39  OP-6
        1:05.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 #Schwee, Suzanne          16 Curl-Burke Swim-PV             1:05.85        
                  30.32     1:05.85 (35.53)                                        
  2 Stachowski, Alyssa        16 Aquazot Swim Clu-CA            1:06.24        
                  31.33     1:06.24 (34.91)                                        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:17.29  NATS
        2:17.69  SP19
        2:19.19  SP18
        2:20.29  OP-6
        2:21.19  JRS
        2:24.19  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 #Doersam, Sarah           16 Stampede-ST/WILD               2:22.90 JR-B   
                  32.96     1:09.75 (36.79)     1:46.38 (36.63)     2:22.90 (36.52)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:21.49  NATS
        2:21.89  SP19
        2:22.69  SP18
        2:23.69  JRS
        2:24.29  OP-6
        2:27.59  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duerk, Lauren             21 Auburn Universit-SE            2:21.34 NATS   
                  31.89     1:08.30 (36.41)     1:47.54 (39.24)     2:21.34 (33.80)
  2 Miller, Abby              18 U of Louisville-KY/            2:25.98 JR-B   
                  31.38     1:09.39 (38.01)     1:51.63 (42.24)     2:25.98 (34.35)
  3 Lebsack, Morgan           16 Katy Aquatics-GU               2:26.19 JR-B   
                  29.73     1:07.65 (37.92)     1:51.94 (44.29)     2:26.19 (34.25)
  4 #Ariens, Caitlin          17 Stampede-ST/WILD               2:26.24 JR-B   
                  30.49     1:08.42 (37.93)     1:52.57 (44.15)     2:26.24 (33.67)
  5 Brands, Daniela           18 Auburn Universit-SE            2:26.91 JR-B   
                  30.94     1:09.59 (38.65)     1:53.14 (43.55)     2:26.91 (33.77)
  6 *Holloway, Meaghan        15 Williamsburg Aqu-VA            2:27.46 JR-B   
                  31.08     1:10.33 (39.25)     1:52.88 (42.55)     2:27.46 (34.58)
  7 #Mazzetta, Natalie        16 Aquabears-CT                   2:28.34        
                  30.78     1:08.63 (37.85)     1:54.02 (45.39)     2:28.34 (34.32)
  8 *Escobar, Prisciliana        A N V L L                      2:28.76        
                  30.84     1:09.66 (38.82)     1:55.90 (46.24)     2:28.76 (32.86)
  9 *Pate, Louise             17 Scotland                       2:29.20        
                  29.81     1:10.11 (40.30)     1:54.12 (44.01)     2:29.20 (35.08)
 10 *Hillis, Rebecca          15 Scotland                       2:29.77        
                  32.83     1:15.25 (42.42)     1:55.48 (40.23)     2:29.77 (34.29)
 11 Vogel, Jennifer           17 South Shore YMCA-NE            2:29.79        
                  31.74     1:10.86 (39.12)     1:55.06 (44.20)     2:29.79 (34.73)
 12 *Lay, Cristina            17 Cougar Aquatic T-NJ            2:30.00        
                  31.30     1:10.25 (38.95)     1:54.74 (44.49)     2:30.00 (35.26)
 13 Johnson, Stephanie        19 University Of Al-SE            2:30.24        
                  32.20     1:12.07 (39.87)     1:56.42 (44.35)     2:30.24 (33.82)
 14 Berry, Emma               18 Kansas City Blaz-MV            2:30.41        
                  32.09     1:11.81 (39.72)     1:56.65 (44.84)     2:30.41 (33.76)
 15 #Kuczynski, Caroline      14 Coral Springs SC-FG            2:31.04        
                  30.61     1:10.49 (39.88)     1:54.90 (44.41)     2:31.04 (36.14)
 16 *Mendieta, Catalina       15 Cougar Aquatic T-NJ            2:33.80        
                  30.95     1:11.92 (40.97)     1:58.07 (46.15)     2:33.80 (35.73)
 17 #Andracki, Julia          14 Arlington Alliga-IL            2:34.39        
                  33.40     1:15.86 (42.46)     1:57.58 (41.72)     2:34.39 (36.81)
 18 Rachford, Shannon         17 Silicon Valley A-PC            2:34.75        
                  31.68     1:10.01 (38.33)     1:58.92 (48.91)     2:34.75 (35.83)
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.79  NATS
          23.89  SP19
          24.19  OP-6
          24.69  SP18
          24.79  JR-B
          24.79  JRS
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 *Bitsakis, Spiros         24 University Of Al-SE              23.92 OP-6   
  2 Daniels, Joshua           17 Clovis Swim Club-CC              24.44 SP18   
  3 Madwed, Daniel            16 Sharks Swim Team-CT              24.88        
  4 Ross, Michael             37 Bluefish Swim Cl-NE              25.09        
  5 #Jones, Timothy           21 Uconn-CT                         25.17        
  6 Feuerstein, Ryan          20 Illinois Tech Sw-IL              25.25        
  7 #McLean, Matt             17 Unattached-PV/CUBU               25.28        
  7 *Guntoro, Bobby           18 Bolles School Sh-FL              25.28        
  9 #Dzialo, Benjamin         20 Yale University-CT               25.74        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          52.19  NATS
          52.39  SP19
          52.99  SP18
          52.99  OP-6
          53.89  JRS
          53.99  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 #Staab, Austin            17 Westerville Aqua-OH              54.44        
                  26.73       54.44 (27.71)                                        
  2 #Morgan, Geoffrey         17 Newburgh Sharks-MR               54.92        
                  26.36       54.92 (28.56)                                        
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:02.99  NATS
        4:03.79  SP19
        4:05.89  OP-6
        4:06.19  SP18
        4:08.59  JRS
        4:09.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cregar, William           16 Gcit Swimming-MA               4:05.42 OP-6   
                  27.61       57.83 (30.22)     1:28.49 (30.66)     1:59.45 (30.96)
        2:30.64 (31.19)     3:02.28 (31.64)     3:34.05 (31.77)     4:05.42 (31.37)
  2 #McLean, Matt             17 Unattached-PV/CUBU             4:07.99 JRS    
                  28.10       58.49 (30.39)     1:30.14 (31.65)     2:01.47 (31.33)
        2:33.11 (31.64)     3:04.94 (31.83)     3:36.80 (31.86)     4:07.99 (31.19)
  3 Gregory, Jeremy           17 Tacoma Swim Club-PN            4:09.18 JR-B   
                  28.33       59.90 (31.57)     1:31.77 (31.87)     2:03.86 (32.09)
        2:35.45 (31.59)     3:07.26 (31.81)     3:38.94 (31.68)     4:09.18 (30.24)
  4 #Wakeley, Joshua          16 Atlantic City AC-MA            4:14.97        
                  28.64       59.94 (31.30)     1:32.33 (32.39)     2:05.30 (32.97)
        2:37.58 (32.28)     3:10.28 (32.70)     3:43.04 (32.76)     4:14.97 (31.93)
  5 *Chasser, Chris           17 Scotland                       4:15.79        
                  27.81       58.59 (30.78)     1:31.55 (32.96)     2:04.33 (32.78)
        2:36.73 (32.40)     3:10.00 (33.27)     3:43.48 (33.48)     4:15.79 (32.31)
  6 #Koba, Sho                18 Ann Arbor Swim C-MI            4:18.70        
                  28.43       59.80 (31.37)     1:31.91 (32.11)     2:04.94 (33.03)
        2:37.86 (32.92)     3:11.14 (33.28)     3:45.77 (34.63)     4:18.70 (32.93)
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          58.69  NATS
          58.89  SP19
          59.49  SP18
          59.79  OP-6
        1:00.59  JRS
        1:01.39  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 *Falcomer, Ranald         18 Scotland                       1:00.95 JR-B   
         r:+0.63  29.08     1:00.95 (31.87)                                        
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:07.19  NATS
        2:07.59  SP19
        2:08.79  SP18
        2:09.09  OP-6
        2:11.49  JRS
        2:12.39  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 *Kikuchi, Ryunosuke       17 Aquazot Swim Clu-CA            2:10.73 JRS    
         r:+0.64  31.41     1:04.30 (32.89)     1:37.68 (33.38)     2:10.73 (33.05)
  2 *Purnell, Billy           17 Scotland                       2:15.38        
         r:+0.67  30.90     1:04.77 (33.87)     1:40.38 (35.61)     2:15.38 (35.00)
  3 Bollier, Robert           16 Kansas City Blaz-MV            2:16.45        
         r:+0.62  31.51     1:05.90 (34.39)     1:41.23 (35.33)     2:16.45 (35.22)
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:05.59  NATS
        1:05.79  SP19
        1:06.79  OP-6
        1:08.39  JRS
        1:08.39  SP18
        1:10.09  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hayes, Tim                16 Atlantis Aquatic-MA            1:10.79        
                  33.37     1:10.79 (37.42)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:22.79  NATS
        2:23.19  SP19
        2:25.29  OP-6
        2:28.59  JRS
        2:28.59  SP18
        2:29.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 *Goodfellow, Kyle         18 Scotland                       2:28.48 JRS    
                  33.04     1:11.29 (38.25)     1:49.98 (38.69)     2:28.48 (38.50)
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          56.19  NATS
          56.39  SP19
          56.99  SP18
          57.19  OP-6
          58.19  JRS
          58.89  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Houchin, Joe              20 George Mason-PV                  59.35        
                  27.44       59.35 (31.91)                                        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:05.09  NATS
        2:05.49  SP19
        2:06.69  SP18
        2:06.99  OP-6
        2:09.79  JRS
        2:10.59  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morton, Matthew           19 University Of Ne-CA            2:20.71        
                  31.14     1:06.92 (35.78)     1:42.78 (35.86)     2:20.71 (37.93)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:08.79  NATS
        2:09.19  SP19
        2:10.39  SP18
        2:10.59  OP-6
        2:12.39  JRS
        2:13.59  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Seiler, David             16 Sierra Marlins-SN              2:11.37 JRS    
                  27.22       59.93 (32.71)     1:41.29 (41.36)     2:11.37 (30.08)
  2 Grunert, Brice            17 North Shore Swim-WI            2:13.67        
                  27.70     1:03.12 (35.42)     1:42.37 (39.25)     2:13.67 (31.30)
  3 #Wilcher, Sam             17 Arlington Alliga-IL            2:14.96        
                  27.14     1:02.01 (34.87)     1:44.01 (42.00)     2:14.96 (30.95)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:34.29  NATS
        4:35.09  SP19
        4:37.39  OP-6
        4:37.49  SP18
        4:41.59  JRS
        4:43.89  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Knowles, Jeremy           24 Auburn Aquatics-SE             4:31.57 NATS   
                  28.77     1:01.54 (32.77)     1:37.81 (36.27)     2:12.47 (34.66)
        2:50.71 (38.24)     3:29.40 (38.69)     4:00.89 (31.49)     4:31.57 (30.68)