Licensed to USA Swimming-Nat. Meets     Hy-Tek's Meet Manager 8/9/2006 08:51 AM
     2006 Speedo USA Swimming Junior National Cham - 8/7/2006 to 8/11/2006     
                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.39  OLYM
          26.79  NATS
          27.29  OPEN
          27.39  JR-A
          27.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Malandra, Jaime           15 Parkland Aquatic-MA              27.39 JR-A   
              r:+0.71                                                              
  2 Tse, Katherine            14 Rose Bowl Aquati-CA              27.98        
              r:+0.73                                                              
  3 Dunleavy, Sarah           16 Bethel Park Recr-AM              28.01        
              r:+0.69                                                              
  4 Kelsey, Paige             15 Boilermaker Aqua-IN              28.42        
              r:+0.87                                                              
  5 Olsen, Mary               13 Sun Devil Aquati-AZ              28.55        
              r:+0.72                                                              
  6 Wallace, Lauren           16 Upper Arlington-OH               28.80        
              r:+0.80                                                              
  7 Sienkiewicz, Kathryn      14 Tampa Bay Aquati-FL              28.99        
              r:+0.81                                                              
  8 Hahmann, Hillary          14 Tampa Bay Aquati-FL              29.52        
              r:+0.73                                                              
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.19  OLYM
          57.69  NATS
          58.89  JR-A
          58.89  OPEN
        1:00.19  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Porter, Haley             15 Penguin Swim Tea-SN              58.99 JR-B   
         r:+0.72  28.55       58.99 (30.44)                                        
  2 Bohunicky, Jamie          15 Gator Swim Club-FL               59.01 JR-B   
         r:+0.80  28.86       59.01 (30.15)                                        
  3 Helms, Susana             17 Tucson Ford Deal-AZ              59.12 JR-B   
         r:+0.82  29.30       59.12 (29.82)                                        
  4 Corwin, Tarin             16 Team Dolphins-MV                 59.30 JR-B   
         r:+0.69  28.75       59.30 (30.55)                                        
  5 Rovig, Stephanie          15 Fleet Swimming-GU                59.33 JR-B   
         r:+0.77  28.79       59.33 (30.54)                                        
  6 Smith, Natalie            15 Gator Swim Club-FL               59.38 JR-B   
         r:+0.76  29.14       59.38 (30.24)                                        
  7 Dwidar, Nadia             18 Clovis Swim Club-CC              59.57 JR-B   
         r:+0.74  28.64       59.57 (30.93)                                        
  8 Reich, Lia                16 Mecklenburg Aqua-NC              59.84 JR-B   
         r:+0.79  28.68       59.84 (31.16)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        2:03.39  OLYM
        2:04.49  NATS
        2:06.79  JR-A
        2:06.99  OPEN
        2:09.09  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Caroline           15 Winston-Salem YM-NC            2:08.72 JR-B   
         r:+0.76  30.44     1:02.91 (32.47)     1:36.06 (33.15)     2:08.72 (32.66)
  2 Smith, Sarah              17 M.E. Lyons/Ander-OH            2:09.65        
         r:+0.77  30.73     1:03.60 (32.87)     1:37.04 (33.44)     2:09.65 (32.61)
  3 Sostarecz, Taylor         14 Atlantis Aquatic-MA            2:09.74        
         r:+0.63  29.99     1:02.51 (32.52)     1:36.29 (33.78)     2:09.74 (33.45)
  4 Hetzel, Alexa             16 Scarlet Aquatic-NJ             2:09.77        
         r:+0.73  30.40     1:03.01 (32.61)     1:36.44 (33.43)     2:09.77 (33.33)
  5 Black, Patricia           16 Memphis Thunder-SE             2:12.64        
         r:+0.78  30.55     1:03.71 (33.16)     1:37.63 (33.92)     2:12.64 (35.01)
  6 Jensen, Mary              14 Memphis Thunder-SE             2:13.56        
         r:+0.81  30.99     1:04.35 (33.36)     1:38.49 (34.14)     2:13.56 (35.07)
  7 Michalak, Mia             14 Memphis Thunder-SE             2:14.30        
         r:+0.73  31.31     1:05.11 (33.80)     1:39.93 (34.82)     2:14.30 (34.37)
  8 Loe, Elizabeth            16 Upper Arlington-OH             2:15.49        
         r:+0.76  31.81     1:06.22 (34.41)     1:40.82 (34.60)     2:15.49 (34.67)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:19.39  OLYM
        4:20.89  NATS
        4:24.99  JR-A
        4:25.59  OPEN
        4:30.69  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Matevish, Lauren          14 Solon Stars Swim-LE            4:36.03        
         r:+0.82  31.88     1:06.61 (34.73)     1:41.37 (34.76)     2:16.50 (35.13)
        2:51.56 (35.06)     3:26.93 (35.37)     4:02.24 (35.31)     4:36.03 (33.79)
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.59  OLYM
        1:05.39  NATS
        1:06.49  JR-A
        1:06.69  OPEN
        1:07.89  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Folk, Breanna             15 Trident Swim Clu-MA            1:08.01        
         r:+0.62  33.11     1:08.01 (34.90)                                        
  2 Hamilton, Kristen         18 Upper Arlington-OH             1:14.36        
         r:+0.69  35.22     1:14.36 (39.14)                                        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:17.99  OLYM
        2:19.99  NATS
        2:22.29  OPEN
        2:22.79  JR-A
        2:25.99  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brennan, Dannica          15 Scottsdale Aquat-AZ            2:24.15 JR-B   
         r:+0.54  33.70     1:09.75 (36.05)     1:47.08 (37.33)     2:24.15 (37.07)
  2 Jex, Megan                14 Carmel Swim Club-IN            2:24.20 JR-B   
         r:+0.66  33.82     1:10.41 (36.59)     1:47.74 (37.33)     2:24.20 (36.46)
  3 Niessl, Stephanie         15 Bgc-N. Westchest-MR            2:25.79 JR-B   
         r:+0.66  33.47     1:09.18 (35.71)     1:47.38 (38.20)     2:25.79 (38.41)
  4 McHugh, Maeve             13 Dearborn Dolphin-MI            2:26.76        
         r:+0.73  34.77     1:10.80 (36.03)     1:48.81 (38.01)     2:26.76 (37.95)
  5 Chevalier, Dominique      16 North Jeffco Swi-CO            2:26.77        
         r:+0.77  35.74     1:12.78 (37.04)     1:50.38 (37.60)     2:26.77 (36.39)
  6 Wells, Caroline           16 Corvallis Aquati-OR            2:27.23        
         r:+0.62  34.45     1:11.97 (37.52)     1:49.98 (38.01)     2:27.23 (37.25)
  7 Leclair, Eleanor          17 Nova of Virginia-VA            2:28.89        
         r:+0.63  33.89     1:10.91 (37.02)     1:49.83 (38.92)     2:28.89 (39.06)
  8 Hailand, Elizabeth        17 Parkway Swim Clu-OZ            2:29.34        
         r:+0.71  35.17     1:12.84 (37.67)     1:51.13 (38.29)     2:29.34 (38.21)
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.59  OLYM
        1:13.29  NATS
        1:14.89  JR-A
        1:14.99  OPEN
        1:16.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Willis, Jenna             16 Boilermaker Aqua-IN            1:17.15        
         r:+0.83  35.95     1:17.15 (41.20)                                        
  2 Gutwein, Heike            17 Boilermaker Aqua-IN            1:17.66        
         r:+0.81  36.19     1:17.66 (41.47)                                        
  3 Johnson, Christine        17 College Area Swi-SI            1:17.74        
         r:+0.79  36.44     1:17.74 (41.30)                                        
  4 Cameron, Erin             14 Dearborn Dolphin-MI            1:19.91        
         r:+0.88  37.58     1:19.91 (42.33)                                        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:35.99  OLYM
        2:38.09  NATS
        2:41.39  JR-A
        2:41.59  OPEN
        2:44.99  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Borgolini, Briana         14 Schenectady Swim-AD            2:39.89 JR-A   
         r:+0.74  36.22     1:16.72 (40.50)     1:58.43 (41.71)     2:39.89 (41.46)
  2 Beauchan, Brittany        17 Hawaii Swimming-HI             2:39.97 JR-A   
         r:+0.71  36.15     1:17.58 (41.43)     1:58.78 (41.20)     2:39.97 (41.19)
  3 Meinert, Corinne          14 Upper Arlington-OH             2:40.77 JR-A   
         r:+0.85  37.36     1:19.01 (41.65)     2:00.38 (41.37)     2:40.77 (40.39)
  4 Neumann, Erin             17 Parkway Swim Clu-OZ            2:44.79 JR-B   
         r:+0.71  37.72     1:19.59 (41.87)     2:01.93 (42.34)     2:44.79 (42.86)
  5 Alanis, Valerie           16 North Coast Aqua-SI            2:44.96 JR-B   
         r:+0.72  36.97     1:18.58 (41.61)     2:01.20 (42.62)     2:44.96 (43.76)
  6 Godbe, Alison             16 Mission Viejo Na-CA            2:45.07        
         r:+0.79  38.73     1:20.14 (41.41)     2:02.22 (42.08)     2:45.07 (42.85)
  7 Macky, Caitlin            17 College Area Swi-SI            2:46.52        
         r:+0.77  37.16     1:18.82 (41.66)     2:02.45 (43.63)     2:46.52 (44.07)
  8 Callahan, Courtney        16 Middies Swimming-MR            2:47.03        
         r:+0.79  37.58     1:19.77 (42.19)     2:02.96 (43.19)     2:47.03 (44.07)
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        1:02.39  OLYM
        1:03.09  NATS
        1:04.39  JR-A
        1:04.39  OPEN
        1:05.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Inman, Christine          18 Boilermaker Aqua-IN            1:04.04 JR-A   
         r:+0.75  30.16     1:04.04 (33.88)                                        
  2 Novotny, Deidre           17 Tampa Bay Aquati-FL            1:05.93        
         r:+0.69  29.80     1:05.93 (36.13)                                        
  3 Rutemiller, Shoshanna     16 Brophy East Swim-AZ            1:06.27        
         r:+0.69  31.08     1:06.27 (35.19)                                        
  4 Bradley, Paige            15 Terrapins Swim T-PC            1:06.48        
         r:+0.74  30.86     1:06.48 (35.62)                                        
  5 Chang, Anna               18 Boilermaker Aqua-IN            1:07.08        
         r:+0.62  31.09     1:07.08 (35.99)                                        
  6 Regan, Patricia           14 Carmel Swim Club-IN            1:07.22        
         r:+0.81  31.08     1:07.22 (36.14)                                        
  7 Okonkowski, Linda         16 Dearborn Dolphin-MI            1:07.46        
         r:+0.82  31.60     1:07.46 (35.86)                                        
  8 Kastes, Kylie             17 West Florida Lig-FL            1:08.13        
         r:+0.71  30.87     1:08.13 (37.26)                                        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:16.69  OLYM
        2:17.29  NATS
        2:20.29  OPEN
        2:21.19  JR-A
        2:24.19  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Veerman, Courtney         17 Badger Aquatics-WI             2:21.17 JR-A   
         r:+0.79  31.66     1:07.37 (35.71)     1:44.11 (36.74)     2:21.17 (37.06)
  2 Sink, Keri                15 Elgin YMCA Pelic-IL            2:23.41 JR-B   
         r:+0.69  31.56     1:07.14 (35.58)     1:45.05 (37.91)     2:23.41 (38.36)
  3 Letendre, Denise          17 Parkway Swim Clu-OZ            2:24.14 JR-B   
         r:+0.68  32.11     1:07.75 (35.64)     1:45.19 (37.44)     2:24.14 (38.95)
  4 Marynowski, Ryan          15 Middies Swimming-MR            2:24.47        
         r:+0.71  31.38     1:07.37 (35.99)     1:45.20 (37.83)     2:24.47 (39.27)
  5 McAndrew, Nicole          17 Sun Devil Aquati-AZ            2:24.80        
         r:+0.81  32.48     1:08.74 (36.26)     1:46.38 (37.64)     2:24.80 (38.42)
  6 Lewis, Kelsey             17 Orinda Aquatics-PC             2:25.85        
         r:+0.76  32.29     1:09.69 (37.40)     1:47.52 (37.83)     2:25.85 (38.33)
  7 Elgamal, Elweya           17 North Coast Aqua-SI            2:25.99        
         r:+0.71  31.11     1:07.52 (36.41)     1:45.20 (37.68)     2:25.99 (40.79)
  8 Ginder, Lisa              16 North Texas Nada-NT            2:26.56        
         r:+0.88  32.35     1:09.41 (37.06)     1:47.08 (37.67)     2:26.56 (39.48)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:20.49  OLYM
        2:21.49  NATS
        2:23.69  JR-A
        2:24.29  OPEN
        2:27.59  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lockhart, Jill            18 Yorktown Swim Cl-IN            2:26.55 JR-B   
         r:+0.76  31.00     1:06.50 (35.50)     1:52.71 (46.21)     2:26.55 (33.84)
  2 Chin, Katherine           15 Upper Arlington-OH             2:29.39        
         r:+0.74  31.86     1:12.23 (40.37)     1:55.36 (43.13)     2:29.39 (34.03)
  3 Eisenman, Kyley           17 Upper Arlington-OH             2:29.97        
         r:+0.73  31.48     1:08.67 (37.19)     1:54.73 (46.06)     2:29.97 (35.24)
  4 Kelley, Rebecca           16 Nova of Virginia-VA            2:36.38        
         r:+0.80  33.64     1:14.17 (40.53)     1:58.69 (44.52)     2:36.38 (37.69)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:55.89  OLYM
        4:57.79  NATS
        5:03.39  OPEN
        5:03.69  JR-A
        5:09.69  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Steenvoorden, Ashley      15 Scarlet Aquatic-NJ             5:11.18        
         r:+0.77  32.61     1:09.18 (36.57)     1:51.21 (42.03)     2:31.88 (40.67)
        3:17.60 (45.72)     4:02.84 (45.24)     4:37.61 (34.77)     5:11.18 (33.57)
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.49  OLYM
          23.79  NATS
          24.19  OPEN
          24.79  JR-B
          24.79  JR-A
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Worsley, Blake            18 DU Hilltoppers-CO                24.85        
              r:+0.73                                                              
  2 Stumpf, Ryan              17 Tampa Bay Aquati-FL              25.01        
              r:+0.65                                                              
  3 Rees, Jordan              14 Tampa Bay Aquati-FL              25.25        
              r:+0.65                                                              
  4 Curnutte, Levi            17 Tampa Bay Aquati-FL              25.45        
              r:+0.63                                                              
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.59  OLYM
          52.19  NATS
          52.99  OPEN
          53.89  JR-A
          53.99  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, John              14 Long Island Aqua-MR              53.58 JR-A   
         r:+0.74  25.59       53.58 (27.99)                                        
  2 Hughes, Charles           18 Y-Spartaquatics-SC               53.62 JR-A   
         r:+0.73  25.76       53.62 (27.86)                                        
  3 Harris, Clayton           18 Penguin Swim Tea-SN              53.68 JR-A   
         r:+0.70  26.10       53.68 (27.58)                                        
  4 O'Hara, James             17 Scottsdale Aquat-AZ              53.97 JR-B   
         r:+0.73  25.99       53.97 (27.98)                                        
  5 Monovoukas, Michael       16 Bernal's Gator S-NE              54.08        
         r:+0.73  25.99       54.08 (28.09)                                        
  6 Chen, Alexander           18 Maryland Suburba-PV              54.09        
         r:+0.71  26.05       54.09 (28.04)                                        
  7 Osborne, Spencer          17 Southeastern Swi-IN              54.14        
         r:+0.75  26.10       54.14 (28.04)                                        
  8 Bower, Kenneth            18 Southeastern Swi-IN              54.16        
         r:+0.80  26.04       54.16 (28.12)                                        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:52.89  OLYM
        1:54.09  NATS
        1:55.69  OPEN
        1:57.29  JR-A
        1:58.09  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Alexander          18 Ithaca Aquatics-NI             1:57.02 JR-A   
         r:+0.69  27.35       57.30 (29.95)     1:27.19 (29.89)     1:57.02 (29.83)
  2 Caron, Eric               16 Tar Heel Aquatic-NC            1:57.88 JR-B   
         r:+0.74  27.29       56.80 (29.51)     1:27.20 (30.40)     1:57.88 (30.68)
  3 Donnelly, Vincent         15 Tampa Bay Aquati-FL            1:58.22        
         r:+0.70  27.60       57.88 (30.28)     1:28.24 (30.36)     1:58.22 (29.98)
  4 Baier, Christopher        16 Ccat Swimming-CA               1:58.93        
         r:+0.70  27.83       57.68 (29.85)     1:28.28 (30.60)     1:58.93 (30.65)
  5 Knuckles, Brian           17 Rockwood Swim Cl-OZ            2:01.29        
         r:+0.70  27.18       57.52 (30.34)     1:29.14 (31.62)     2:01.29 (32.15)
  6 Guttmann, Marcus          16 Unattached-NM                  2:02.50        
         r:+0.76  28.59       59.31 (30.72)     1:31.36 (32.05)     2:02.50 (31.14)
  7 Schmalz, Alexander        18 Ccat Swimming-CA               2:04.61        
         r:+0.63  29.05     1:00.26 (31.21)     1:32.48 (32.22)     2:04.61 (32.13)
  8 Lessard, Joseph           16 Shawmut Aquatic-NE             2:06.43        
         r:+0.66  28.82     1:00.16 (31.34)     1:32.85 (32.69)     2:06.43 (33.58)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        3:59.99  OLYM
        4:02.99  NATS
        4:05.89  OPEN
        4:08.59  JR-A
        4:09.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Koubratoff, Robert        16 Tucson Ford Deal-AZ            4:10.73        
         r:+0.80  28.62       59.58 (30.96)     1:31.37 (31.79)     2:03.48 (32.11)
        2:35.64 (32.16)     3:07.78 (32.14)     3:39.69 (31.91)     4:10.73 (31.04)
  2 Lane, Sean                16 Long Island Aqua-MR            4:12.42        
         r:+0.83  29.45     1:01.49 (32.04)     1:32.98 (31.49)     2:05.22 (32.24)
        2:37.07 (31.85)     3:09.28 (32.21)     3:41.41 (32.13)     4:12.42 (31.01)
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          57.99  OLYM
          58.69  NATS
          59.79  OPEN
        1:00.59  JR-A
        1:01.39  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hobson, Cameron           17 Sugar Creek Swim-IN            1:02.67        
         r:+0.52  30.14     1:02.67 (32.53)                                        
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:04.99  OLYM
        2:07.19  NATS
        2:09.09  OPEN
        2:11.49  JR-A
        2:12.39  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Austen          15 Arizona Desert F-AZ            2:11.09 JR-A   
         r:+0.69  30.54     1:03.52 (32.98)     1:37.73 (34.21)     2:11.09 (33.36)
  2 Dahle, Michael            17 Rockwood Swim Cl-OZ            2:12.75        
         r:+0.77  31.06     1:05.15 (34.09)     1:39.44 (34.29)     2:12.75 (33.31)
  3 Scarbrough, Cole          16 Tacoma Swim Club-PN            2:12.76        
                  30.24     1:03.29 (33.05)     1:38.07 (34.78)     2:12.76 (34.69)
  4 Flannery, James           16 Middies Swimming-MR            2:13.07        
         r:+0.76  30.86     1:04.40 (33.54)     1:38.80 (34.40)     2:13.07 (34.27)
  5 Mays, Andrew              16 North Texas Nada-NT            2:13.53        
         r:+0.73  31.42     1:04.69 (33.27)     1:39.43 (34.74)     2:13.53 (34.10)
  6 Howard, Jonathan          16 Mission Viejo Na-CA            2:15.32        
         r:+0.61  31.88     1:05.79 (33.91)     1:40.90 (35.11)     2:15.32 (34.42)
  7 Lin, Timothy              14 Swim Pasadena-CA               2:21.97        
                  33.02     1:09.34 (36.32)     1:46.25 (36.91)     2:21.97 (35.72)
  8 Snyder, Alexander         16 Sugar Creek Swim-IN            2:27.59        
                  33.95     1:11.34 (37.39)     1:49.52 (38.18)     2:27.59 (38.07)
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:20.79  OLYM
        2:22.79  NATS
        2:25.29  OPEN
        2:28.59  JR-A
        2:29.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Seo, Andrew               18 Aquazot Swim Clu-CA            2:29.56 JR-B   
         r:+0.70  33.83     1:11.91 (38.08)     1:50.41 (38.50)     2:29.56 (39.15)
  2 Deacon, Cody              17 Tualatin Hills S-OR            2:29.68 JR-B   
         r:+0.76  34.53     1:12.39 (37.86)     1:50.82 (38.43)     2:29.68 (38.86)
  3 King, Andrew              17 Scarlet Aquatic-NJ             2:30.34        
         r:+0.74  33.81     1:11.55 (37.74)     1:50.43 (38.88)     2:30.34 (39.91)
  4 Perry, Mackenzie          17 Aquazot Swim Clu-CA            2:30.72        
         r:+0.71  34.28     1:13.21 (38.93)     1:52.22 (39.01)     2:30.72 (38.50)
  5 Barrett, Robert           15 Arizona Desert F-AZ            2:31.09        
         r:+0.88  33.77     1:12.06 (38.29)     1:51.97 (39.91)     2:31.09 (39.12)
  6 Schindewolf, Evan         17 Atlantic City Aq-MA            2:31.94        
         r:+0.76  33.73     1:12.66 (38.93)     1:52.38 (39.72)     2:31.94 (39.56)
  7 Kelly, Carter             15 Team Foxjet-MN                 2:32.57        
         r:+0.60  33.98     1:12.58 (38.60)     1:52.77 (40.19)     2:32.57 (39.80)
  8 Paul, Derek               16 Southeastern Swi-IN            2:36.74        
         r:+0.73  34.74     1:15.21 (40.47)     1:56.79 (41.58)     2:36.74 (39.95)
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.59  OLYM
          56.19  NATS
          57.19  OPEN
          58.19  JR-A
          58.89  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rickett, Matthew          18 Portland Porpois-ME              57.20 JR-A   
         r:+0.85  26.52       57.20 (30.68)                                        
  2 Strickler, Gabriel        17 Barracuda Swim T-MI              58.38 JR-B   
         r:+0.76  27.36       58.38 (31.02)                                        
  3 Yamashita, Yutaro         17 Irvine Novaquati-CA              58.87 JR-B   
         r:+0.82  27.83       58.87 (31.04)                                        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:03.99  OLYM
        2:05.09  NATS
        2:06.99  OPEN
        2:09.79  JR-A
        2:10.59  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lewkowitz, Blake          17 Arizona Marlins-AZ             2:10.42 JR-B   
         r:+0.71  29.48     1:02.31 (32.83)     1:36.06 (33.75)     2:10.42 (34.36)
  2 Ettore, Max               18 Jersey Wahoos-MA               2:10.45 JR-B   
         r:+0.69  29.06     1:01.41 (32.35)     1:35.63 (34.22)     2:10.45 (34.82)
  3 Santoli, Thomas           15 Mecklenburg Aqua-NC            2:11.00        
         r:+0.79  29.65     1:02.81 (33.16)     1:36.53 (33.72)     2:11.00 (34.47)
  4 Aguilar, Timothy          18 Swim Pasadena-CA               2:11.04        
         r:+0.88  29.31     1:02.74 (33.43)     1:36.97 (34.23)     2:11.04 (34.07)
  5 Coates, Kevin             17 Lakeside Swim Te-KY            2:11.10        
         r:+0.75  30.03     1:03.48 (33.45)     1:37.23 (33.75)     2:11.10 (33.87)
  6 Altamirano-Hunefeldt, Ga  17 North Coast Aqua-SI            2:11.30        
         r:+0.69  29.36     1:02.32 (32.96)     1:36.64 (34.32)     2:11.30 (34.66)
  7 Blankenship, Jeremy       18 Ccat Swimming-CA               2:13.04        
         r:+0.75  29.92     1:03.93 (34.01)     1:38.27 (34.34)     2:13.04 (34.77)
  8 Ingraham, David           13 Y-Spartaquatics-SC             2:13.41        
         r:+0.80  29.43     1:03.33 (33.90)     1:37.92 (34.59)     2:13.41 (35.49)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:07.39  OLYM
        2:08.79  NATS
        2:10.59  OPEN
        2:12.39  JR-A
        2:13.59  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Offutt, Bryan             14 Green Terror Aqu-MD            2:13.95        
         r:+0.77  28.57     1:01.80 (33.23)     1:42.04 (40.24)     2:13.95 (31.91)
  2 Beutler, Joseph           15 Dixie Aquatic Ra-UT            2:18.46        
         r:+0.66  30.89     1:05.65 (34.76)     1:47.51 (41.86)     2:18.46 (30.95)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        4:30.49  OLYM
        4:34.29  NATS
        4:37.39  OPEN
        4:41.59  JR-A
        4:43.89  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mendes, Jesse             16 North Carolina A-NC            4:47.83        
         r:+0.72  30.06     1:04.73 (34.67)     1:42.07 (37.34)     2:18.99 (36.92)
        3:01.90 (42.91)     3:44.14 (42.24)     4:16.75 (32.61)     4:47.83 (31.08)