Licensed to USA Swimming-Nat. Meets     HY-TEK's Meet Manager 8/7/2008 05:26 PM
       2008 Speedo Junior National Championships - 8/4/2008 to 8/8/2008        
                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Locus, Maddie             15 West Austin Aqua-ST    26.69      26.89   767  
  2 Andelson, Emily           16 Piranha Swim Tea-CA    26.78      27.01   756  
  3 Sims, Haley               15 Express Swim Tea-IL    27.50      27.02   756  
  4 Brandenburg, Krissie      16 Northern KY Clip-OH    27.79      27.21   740  
  5 Cochrane, Sabrina         16 Marin Pirates-PC       27.39      27.33   730  
  6 Oliver, Tiffany           15 City of Pembroke-FG    26.98      27.38   726  
  7 Titley, Allison           15 Nova of Virginia-VA    27.33      27.39   725  
  8 Cowley, Hanna             14 Club Wolverine-MI      27.50      27.41   724  
  9 Zeiger, Heidi             16 Porter Valley Aq-CA    28.01      27.55   713  
 10 Rogers, Christy           16 Bend Swim Club-OR      28.70      27.63   707  
 11 Karr, Caitlyn             15 Lancaster Aquati-MA    27.80      27.65   705  
 12 Stranski, Kara            16 Portland Aquatic-OR    27.12      27.68   703  
 13 Nelson, Patricia          16 Loveland Swim Cl-CO       NT      27.69   702  
 14 Lin, Carol                17 Fox Chapel Kille-AM    27.72      27.80   694  
 15 Yoder, Shaila             17 Crow Canyon Coun-PC    27.77      27.89   687  
 16 Douglas, Arlene           17 Berkeley Aquatic-NJ    28.08      27.99   680  
 17 O'Toole, Stephanie        13 Fox Chapel Kille-AM    28.01      28.03   677  
 18 Duckett, Camille          18 Porter Valley Aq-CA    28.10      28.13   670  
 19 Rapp, Erica               18 Hershey Aquatic-MA     28.09      28.20   665  
 20 Forman, Caitlyn           14 Northern KY Clip-OH    27.79      28.39   651  
 21 Kreuzberger, Kimmie       13 Marin Pirates-PC       28.37      28.41   650  
 21 Danny, Jordan             16 Canyons Aquatic-CA     30.00      28.41   650  
 23 Griffiths, Chelsea        17 Canyons Aquatic-CA     29.85      28.45   647  
 24 Floyd, Elizabeth          16 Berkeley Aquatic-NJ    27.95      28.53   642  
 25 Fogle, Emily              16 Barrington Swim-IL     28.77      28.91   617  
 -- Evans, Laura              17 Badger Swim Club-MR    27.60         DQ        
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cochrane, Sabrina         16 Marin Pirates-PC       27.64      27.39   725  
  2 Alf-Huynh, Kayla          17 Parkrose Swim Cl-OR    28.48      27.73   699  
  3 Feltrin, Veronica         18 Scarlet Aquatic-NJ     27.50      28.03   677  
  4 Bellinger, Sally          18 Marin Pirates-PC       28.00      28.09   672  
  5 Kaufman, Emilie           16 Wave Aquatics-PN       28.03      28.54   641  
  6 Williams, Ashley          16 Marin Pirates-PC       28.53      28.61   636  
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bailey, Chelsea           15 King Aquatic Clu-PN       NT      26.42   808  
  2 Dole, Samantha            18 Highlands Ranch-CO     26.58      26.50   801  
  3 Brandt, Claire            14 Dallas Mustangs-NT     27.34      26.73   780  
  4 Jones, Deirdre            17 Nashville Aquati-SE    27.24      26.97   760  
  5 Hagerty, Kelly            16 Northbrook Spart-IL    27.20      27.01   756  
  6 Harter, Carly             17 Fox Chapel Kille-AM    27.28      27.20   741  
  7 Pesacreta, Marie          17 Duke Aquatics-NC       28.06      27.35   729  
  8 Evans, Laura              17 Badger Swim Club-MR    27.60      27.40   725  
  9 Meili, Katie              17 North Texas Nada-NT    27.66      27.52   715  
 10 Hairston, Meagan          17 City of Plano Sw-NT    29.29      27.66   704  
 11 Hammerberg, Kayla         15 Upper Arlington-OH     28.50      27.87   689  
 12 Gniatczyk, Emily          17 Nwdupage YMCA /-IL     27.45      27.91   686  
 13 Lewinson, Rebecca         16 X-Cel Swimming-NJ      28.00      28.08   673  
 14 Deckard, Kristyn          17 Bend Swim Club-OR      28.00      28.12   670  
 15 Armitage, Maddie          17 Upper Arlington-OH     28.80      28.13   670  
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pitman, Sloane            16 Baylor Swim Club-SE    57.77      57.76   818  
                  27.80       57.76 (29.96)                                        
  2 Marinshaw, Dania          15 Duke Aquatics-NC       58.84      58.29   796  
                  28.44       58.29 (29.85)                                        
  3 Mattingly, Zoe            15 Zionsville Swim-IN     58.18      58.93   770  
                  28.58       58.93 (30.35)                                        
  4 Lydzinski, Megan          14 X-Cel Swimming-NJ      59.00      59.03   766  
                  27.94       59.03 (31.09)                                        
  5 Haulsee, Alison           15 Nova of Virginia-VA  1:01.83      59.33   754  
                  28.87       59.33 (30.46)                                        
  6 Walker, Maggie            16 Team Pittsburgh-AM     59.21      59.50   748  
                  28.66       59.50 (30.84)                                        
  7 Karr, Caitlyn             15 Lancaster Aquati-MA    58.00      59.56   746  
                  28.45       59.56 (31.11)                                        
  8 Santoro, Emma             17 Seacoast Swimmin-NE  1:00.40      59.83   736  
                  28.99       59.83 (30.84)                                        
  9 Oliver, Tiffany           15 City of Pembroke-FG    58.93      59.86   735  
                  28.58       59.86 (31.28)                                        
 10 Brousseau, Jacqueline     17 Class Aquatics-CA      59.40    1:00.03   728  
                  28.73     1:00.03 (31.30)                                        
 11 Schuler, Mackenzie        14 Clovis Swim Club-CC  1:00.22    1:00.10   726  
                  28.87     1:00.10 (31.23)                                        
 12 Neubert, Emily            15 Temple Area Swim-ST  1:00.50    1:00.11   725  
                  29.07     1:00.11 (31.04)                                        
 13 Perkins, Shelley          17 Highlands Ranch-CO     59.01    1:00.18   723  
                  28.69     1:00.18 (31.49)                                        
 14 Lujan, Arianne            17 North Jeffco Swi-CO    59.95    1:00.42   714  
                  29.20     1:00.42 (31.22)                                        
 15 Osterhage, Molly          16 Dayton Raiders-OH    1:00.30    1:00.50   711  
                  29.22     1:00.50 (31.28)                                        
 16 Rogers, Christy           16 Bend Swim Club-OR    1:02.68    1:00.67   706  
                  29.12     1:00.67 (31.55)                                        
 17 McNamee, Julianne         17 New Albany Aquat-OH    59.07    1:00.89   698  
                  28.55     1:00.89 (32.34)                                        
 18 Obeck, Brooke             15 Nova of Virginia-VA  1:04.05    1:02.41   648  
                  30.13     1:02.41 (32.28)                                        
 19 Kreuzberger, Kimmie       13 Marin Pirates-PC     1:00.50    1:02.57   643  
                  29.37     1:02.57 (33.20)                                        
 20 Owens, Har                16 Golden West Swim-CA  1:02.09    1:02.67   640  
                  29.93     1:02.67 (32.74)                                        
 20 Decker, Callie            16 Scottsdale Aquat-AZ  1:02.00    1:02.67   640  
                  30.55     1:02.67 (32.12)                                        
 22 Pedote, Elyssa            15 Swim Pasadena-CA     1:01.60    1:02.83   635  
                  30.01     1:02.83 (32.82)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Betsy               17 New Trier Swim C-IL    57.66      57.71   820  
                  27.52       57.71 (30.19)                                        
  2 Hagerty, Kelly            16 Northbrook Spart-IL    58.69      58.61   783  
                  28.00       58.61 (30.61)                                        
  3 Smith, Lisha              17 McMinnville Swim-OR    59.60      58.68   780  
                  28.69       58.68 (29.99)                                        
  4 Massey, Lauren            18 Washington Towns-IN    59.72      58.78   776  
                  28.00       58.78 (30.78)                                        
  5 Messegee, Amelia          18 Poseidon Aquatic-PN    58.24      58.87   772  
                  28.19       58.87 (30.68)                                        
  6 Slater, Laura             16 North Bay Aquati-PC    58.72      59.02   766  
                  28.55       59.02 (30.47)                                        
  7 Anderson, Meg             17 Brandon Sports &-FL    59.14      59.21   759  
                  28.83       59.21 (30.38)                                        
  8 Brown, Alaina             15 Nova of Virginia-VA  1:01.45      59.85   735  
                  29.20       59.85 (30.65)                                        
  9 Luttrell, Elizabeth       17 Memphis Thunder-SE     59.88      59.89   733  
                  28.50       59.89 (31.39)                                        
 10 Sherrard, Jackie          17 Northern KY Clip-OH  1:00.50    1:00.03   728  
                  28.88     1:00.03 (31.15)                                        
 11 Alf-Huynh, Kayla          17 Parkrose Swim Cl-OR  1:01.17    1:00.33   718  
                  29.17     1:00.33 (31.16)                                        
 12 Bellinger, Sally          18 Marin Pirates-PC     1:00.39    1:00.97   695  
                  29.29     1:00.97 (31.68)                                        
 13 Brewer, Ashley            16 Brophy East Swim-AZ  1:00.58    1:01.02   693  
                  29.43     1:01.02 (31.59)                                        
 14 Danel-Lohrey, Sasza       18 North Bay Aquati-PC    59.50    1:01.14   689  
                  29.54     1:01.14 (31.60)                                        
 14 Drinka, Anna              18 Alamo Area Aquat-ST  1:01.00    1:01.14   689  
                  29.25     1:01.14 (31.89)                                        
 16 Kaufman, Emilie           16 Wave Aquatics-PN     1:00.36    1:01.20   687  
                  29.07     1:01.20 (32.13)                                        
 17 Bank, Mary                15 Northern KY Clip-OH  1:00.11    1:01.70   671  
                  28.97     1:01.70 (32.73)                                        
 18 Carideo, Emily            14 Swim Pasadena-CA     1:02.76    1:02.45   647  
                  30.29     1:02.45 (32.16)                                        
 19 Molnar, Megan             15 Auburn Aquatics-SE   1:01.00    1:02.85   635  
                  29.81     1:02.85 (33.04)                                        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Kristen           16 Wildcat Aquatics-KY    58.03      58.22   798  
                  28.36       58.22 (29.86)                                        
  2 Allen, Sophie             17 RallySport Aquat-CO    59.19      58.50   787  
                  27.61       58.50 (30.89)                                        
  3 Brandt, Claire            14 Dallas Mustangs-NT     59.36      58.70   779  
                  27.95       58.70 (30.75)                                        
  3 Delay, Sara               17 Walnut Creek Aqu-PC    58.90      58.70   779  
                  28.14       58.70 (30.56)                                        
  5 Sims, Haley               15 Express Swim Tea-IL    59.21      58.79   775  
                  28.11       58.79 (30.68)                                        
  6 Baxter, Tristin           16 Clovis Swim Club-CC  1:00.28      59.06   765  
                  28.56       59.06 (30.50)                                        
  7 Nelson, Patricia          16 Loveland Swim Cl-CO       NT      59.07   764  
                  28.56       59.07 (30.51)                                        
  8 Fonteno, Megan            15 Bolles School Sh-FL    59.10      59.09   764  
                  28.79       59.09 (30.30)                                        
  9 Koch, Stephanie           17 Ames Cyclone Aqu-IA    58.43      59.25   757  
                  28.31       59.25 (30.94)                                        
 10 Lee, Kaila                16 Eugene YMCA Aqua-OR    59.24      59.26   757  
                  28.29       59.26 (30.97)                                        
 11 Rovig, Stephanie          17 The Fleet-GU           58.90      59.53   747  
                  29.12       59.53 (30.41)                                        
 12 Carter, Stacy             18 Clovis Swim Club-CC  1:00.85      59.54   746  
                  28.84       59.54 (30.70)                                        
 12 Jones, Silken             15 Ngsv Gator Aquat-CA    59.95      59.54   746  
                  29.20       59.54 (30.34)                                        
 14 Menguy, Anais             16 Rockville Montgo-PV    59.48      59.56   746  
                  28.66       59.56 (30.90)                                        
 15 Sharp, Morgan             16 The Fleet-GU           58.88      59.72   740  
                  28.48       59.72 (31.24)                                        
 15 Thomas, Chrissy           16 Walnut Creek Aqu-PC  1:01.65      59.72   740  
                  29.23       59.72 (30.49)                                        
 17 Borgersen, Hanne          14 Monocacy Aquatic-MD    59.50      59.89   733  
                  28.73       59.89 (31.16)                                        
 18 Bassett, Kate             15 Nova of Virginia-VA    59.80      59.96   731  
                  28.48       59.96 (31.48)                                        
 19 Locus, Maddie             15 West Austin Aqua-ST  1:00.04      59.98   730  
                  28.62       59.98 (31.36)                                        
 20 Brousseau, Jacqueline     17 Class Aquatics-CA      59.40    1:00.07   727  
                  28.88     1:00.07 (31.19)                                        
 21 List, Sarah               18 Baylor Swim Club-SE  1:00.09    1:00.16   724  
                  29.19     1:00.16 (30.97)                                        
 22 Zeiger, Heidi             16 Porter Valley Aq-CA  1:01.00    1:00.21   722  
                  28.98     1:00.21 (31.23)                                        
 23 Hendren, Allison          16 Wave Swimming-NC       59.76    1:00.23   721  
                  28.87     1:00.23 (31.36)                                        
 24 Lamb, Jennifer            18 The Fleet-GU           59.89    1:00.35   717  
                  29.38     1:00.35 (30.97)                                        
 25 Stranski, Kara            16 Portland Aquatic-OR  1:00.58    1:00.49   712  
                  29.35     1:00.49 (31.14)                                        
 26 Rankin, Megan             14 Aquazot Swim Clu-CA  1:01.99    1:00.86   699  
                  29.45     1:00.86 (31.41)                                        
 26 Nunn, Abigail             18 Nova of Virginia-VA  1:02.50    1:00.86   699  
                  29.65     1:00.86 (31.21)                                        
 28 Gillig, Annie             13 Y-Spartaquatics-SC   1:01.00    1:00.87   699  
                  29.62     1:00.87 (31.25)                                        
 29 Stephens, Carter          16 Nova of Virginia-VA    59.89    1:00.88   698  
                  29.50     1:00.88 (31.38)                                        
 30 Gentile, Rosa             18 The Fleet-GU         1:01.00    1:01.39   681  
                  29.67     1:01.39 (31.72)                                        
 31 Whitfield, Loreen         14 Clovis Swim Club-CC  1:01.18    1:01.56   675  
                  30.05     1:01.56 (31.51)                                        
 32 Sher, Katalina            16 Rose Bowl Aquati-CA  1:01.01    1:01.61   674  
                  29.70     1:01.61 (31.91)                                        
 33 Kaufman, Lauren           15 King Aquatic Clu-PN  1:01.31    1:01.67   672  
                  29.17     1:01.67 (32.50)                                        
 34 Stewart, Kylie            12 Marietta Marlins-GA  1:00.57    1:01.96   662  
                  30.25     1:01.96 (31.71)                                        
 35 Schuler, Mackenzie        14 Clovis Swim Club-CC  1:00.22    1:02.63   641  
                  28.32     1:02.63 (34.31)                                        
 35 Owens, Har                16 Golden West Swim-CA  1:02.09    1:02.63   641  
                  30.36     1:02.63 (32.27)                                        
 37 Mehesan, Alexa            18 Des Moines Swimm-IA    59.53    1:02.82   636  
                  27.50     1:02.82 (35.32)                                        
 38 Cody, Hannah              18 Dynamo Swim Club-GA  1:03.21    1:04.74   581  
                  30.90     1:04.74 (33.84)                                        
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jansen, Danielle          16 Mason Manta Rays-OH  2:04.55    2:05.49   817  
                  28.89     1:00.13 (31.24)     1:32.86 (32.73)     2:05.49 (32.63)
  2 Brull, Brooke             17 Kansas City Blaz-MV  2:08.16    2:07.07   787  
                  29.42     1:01.69 (32.27)     1:34.89 (33.20)     2:07.07 (32.18)
  3 Smalling, Aislinn         18 Class Aquatics-CA    2:04.40    2:07.21   784  
                  30.08     1:02.02 (31.94)     1:34.92 (32.90)     2:07.21 (32.29)
  4 McHugh, Maeve             15 Oakland Live Y'E-MI  2:09.33    2:07.85   773  
                  29.79     1:01.68 (31.89)     1:34.41 (32.73)     2:07.85 (33.44)
  5 Darmody, Kellie           17 SwimMAC Carolina-NC  2:09.00    2:07.96   771  
                  29.98     1:02.39 (32.41)     1:35.28 (32.89)     2:07.96 (32.68)
  6 Hines, Lauren             18 Virginia Gators-VA   2:06.76    2:08.77   756  
                  29.49     1:01.98 (32.49)     1:35.22 (33.24)     2:08.77 (33.55)
  7 Reynolds, Taylor          17 Clayton Shaw Par-OZ  2:10.00    2:09.11   750  
                  29.23     1:02.15 (32.92)     1:35.98 (33.83)     2:09.11 (33.13)
  8 Livingstone, Kearsten     15 Canyons Aquatic-CA   2:08.99    2:09.49   744  
                  30.10     1:02.65 (32.55)     1:36.03 (33.38)     2:09.49 (33.46)
  9 Prewitt-Thomas, Eleanor   18 Team Dolphins-MV     2:12.45    2:09.72   740  
                  30.78     1:03.18 (32.40)     1:36.67 (33.49)     2:09.72 (33.05)
 10 Hendren, Allison          16 Wave Swimming-NC     2:08.57    2:10.72   723  
                  30.50     1:03.16 (32.66)     1:37.28 (34.12)     2:10.72 (33.44)
 11 Gregoire, Jenna           16 Falfins Swimming-CO  2:07.80    2:11.20   715  
                  30.15     1:02.57 (32.42)     1:36.99 (34.42)     2:11.20 (34.21)
 12 Fujimura, Aya             17 Aquazot Swim Clu-CA  2:11.60    2:11.69   707  
                  31.01     1:04.29 (33.28)     1:38.19 (33.90)     2:11.69 (33.50)
 13 Lawson, Audrey            17 Northern KY Clip-OH  2:12.90    2:12.06   701  
                  31.21     1:04.57 (33.36)     1:38.67 (34.10)     2:12.06 (33.39)
 14 Lyver, Kellie             17 Badger Swim Club-MR  2:13.00    2:12.16   699  
                  30.93     1:04.10 (33.17)   2:12.16 (1:08.06)                    
 15 Millet, Rachel            15 Spokane Waves-IE     2:13.14    2:12.47   694  
                  30.28     1:03.93 (33.65)     1:38.37 (34.44)     2:12.47 (34.10)
 16 Miller, Chelsea           16 Alamo Area Aquat-ST  2:14.00    2:13.00   686  
                  30.48     1:04.46 (33.98)     1:39.18 (34.72)     2:13.00 (33.82)
 17 King, Andrea              18 Scarlet Aquatic-NJ   2:09.00    2:13.70   675  
                  31.37     1:05.10 (33.73)     1:39.66 (34.56)     2:13.70 (34.04)
 18 Scilufo, Taylor           15 Badger Swim Club-MR  2:12.00    2:14.03   671  
                  30.76     1:04.45 (33.69)     1:39.17 (34.72)     2:14.03 (34.86)
 19 Snyder, Rachel            15 North Jeffco Swi-CO  2:16.43    2:14.96   657  
                  31.17     1:04.71 (33.54)     1:39.75 (35.04)     2:14.96 (35.21)
 20 Riley, Taylor             16 Walnut Creek Aqu-PC  2:21.54    2:19.46   595  
                  29.92     1:01.72 (31.80)     1:42.94 (41.22)     2:19.46 (36.52)
 21 Holman, Amanda            18 Walnut Creek Aqu-PC  2:20.00    2:35.15   432  
                  27.16     1:12.38 (45.22)     1:53.85 (41.47)     2:35.15 (41.30)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Behrens, Tess             16 Una Aqjt-MN          2:08.10    2:08.66   758  
                  29.17     1:01.54 (32.37)     1:35.79 (34.25)     2:08.66 (32.87)
  2 Brabson, Laurel           18 Monocacy Aquatic-MD  2:10.23    2:08.67   758  
                  30.23     1:02.73 (32.50)     1:35.82 (33.09)     2:08.67 (32.85)
  3 Nathanson, Lisa           18 Des Moines Swimm-IA  2:09.60    2:10.27   730  
                  29.63     1:02.06 (32.43)     1:36.07 (34.01)     2:10.27 (34.20)
 
Women 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winckler, Kelly           18 Badger Aquatics-WI   2:10.00    2:05.42   818  
                  29.48     1:00.92 (31.44)     1:33.24 (32.32)     2:05.42 (32.18)
  2 Brandon, Loren            17 Mission Aurora C-CO  2:08.46    2:08.40   763  
                  30.95     1:03.58 (32.63)     1:36.58 (33.00)     2:08.40 (31.82)
  3 Riley, Taylor             16 Walnut Creek Aqu-PC  2:08.99    2:09.12   750  
                  30.54     1:03.01 (32.47)     1:36.37 (33.36)     2:09.12 (32.75)
  4 Papadopoulos, Tina        14 Fast Lane Aquati-FL  2:07.17    2:10.81   721  
                  30.38     1:03.09 (32.71)     1:37.65 (34.56)     2:10.81 (33.16)
  5 Northshield, Megan        15 Delaware Swim Te-MA  2:11.29    2:12.03   701  
                  30.50     1:03.81 (33.31)     1:37.76 (33.95)     2:12.03 (34.27)
  6 King, Andrea              18 Scarlet Aquatic-NJ   2:09.00    2:12.31   697  
                  31.12     1:04.70 (33.58)     1:38.26 (33.56)     2:12.31 (34.05)
 -- Fayhee, Kally             17 Academy Bullets-IL   2:07.80         NS        
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klaren, Melanie           15 Aquazot Swim Clu-CA  4:24.04    4:20.33   840  
                  29.49     1:02.10 (32.61)     1:35.43 (33.33)     2:08.72 (33.29)
        2:41.96 (33.24)     3:15.33 (33.37)     3:48.54 (33.21)     4:20.33 (31.79)
  2 Meyer, Briana             17 Salmon Bay Aquat-PN  4:25.90    4:20.81   835  
                  31.21     1:03.92 (32.71)     1:37.08 (33.16)     2:09.94 (32.86)
        2:42.98 (33.04)     3:15.84 (32.86)     3:49.12 (33.28)     4:20.81 (31.69)
  3 Brandon, Loren            17 Mission Aurora C-CO  4:27.30    4:22.86   816  
                  31.14     1:04.14 (33.00)     1:37.57 (33.43)     2:10.89 (33.32)
        2:44.10 (33.21)     3:17.47 (33.37)     3:50.65 (33.18)     4:22.86 (32.21)
  4 Harrington, Marissa       17 Sarasota YMCA Sh-FL  4:30.00    4:25.26   794  
                  32.04     1:05.59 (33.55)     1:39.52 (33.93)     2:13.27 (33.75)
        2:46.77 (33.50)     3:20.12 (33.35)     3:52.92 (32.80)     4:25.26 (32.34)
  5 Brown, Alaina             15 Nova of Virginia-VA  4:31.49    4:26.08   787  
                  31.34     1:04.69 (33.35)     1:38.47 (33.78)     2:12.65 (34.18)
        2:46.34 (33.69)     3:20.08 (33.74)     3:53.30 (33.22)     4:26.08 (32.78)
  6 Nanfria, Taylor           15 Crow Canyon Coun-PC  4:27.00    4:28.14   769  
                  30.09     1:03.42 (33.33)     1:37.35 (33.93)     2:11.46 (34.11)
        2:45.88 (34.42)     3:20.04 (34.16)     3:54.33 (34.29)     4:28.14 (33.81)
  7 Brull, Brooke             17 Kansas City Blaz-MV  4:30.29    4:30.88   746  
                  30.60     1:03.95 (33.35)     1:38.18 (34.23)     2:12.82 (34.64)
        2:47.65 (34.83)     3:22.48 (34.83)     3:57.20 (34.72)     4:30.88 (33.68)
  8 Comodeca, Julia           16 M.E. Lyons/Ander-OH  4:34.00    4:30.89   746  
                  31.56     1:05.39 (33.83)     1:39.69 (34.30)     2:13.89 (34.20)
        2:48.29 (34.40)     3:22.83 (34.54)     3:57.39 (34.56)     4:30.89 (33.50)
  9 Avers, Whitney            17 Naval Academy Aq-MD  4:32.50    4:32.60   732  
                  31.88     1:05.82 (33.94)     1:40.10 (34.28)     2:14.38 (34.28)
        2:49.05 (34.67)     3:24.18 (35.13)     3:58.83 (34.65)     4:32.60 (33.77)
 10 Rankin, Megan             14 Aquazot Swim Clu-CA  4:28.92    4:32.77   730  
                  31.35     1:05.43 (34.08)     1:39.63 (34.20)     2:14.15 (34.52)
        2:48.67 (34.52)     3:23.78 (35.11)     3:58.49 (34.71)     4:32.77 (34.28)
 11 Brown, Allison            14 Una Pls-PC           4:26.50    4:33.30   726  
                  31.61     1:05.50 (33.89)     1:39.93 (34.43)     2:14.35 (34.42)
        2:49.17 (34.82)     3:24.19 (35.02)     3:59.72 (35.53)     4:33.30 (33.58)
 12 Nemann, Katie             16 M.E. Lyons/Ander-OH  4:37.00    4:33.82   722  
                  32.54     1:07.15 (34.61)     1:41.93 (34.78)     2:16.48 (34.55)
        2:51.12 (34.64)     3:25.77 (34.65)     4:00.32 (34.55)     4:33.82 (33.50)
 13 Munk, Taylor              16 Crow Canyon Coun-PC  4:32.50    4:34.33   718  
                  31.52     1:05.65 (34.13)     1:40.10 (34.45)     2:14.95 (34.85)
        2:49.99 (35.04)     3:25.11 (35.12)     3:59.83 (34.72)     4:34.33 (34.50)
 14 Prewitt-Thomas, Eleanor   18 Team Dolphins-MV     4:32.00    4:35.71   707  
                  31.16     1:05.28 (34.12)     1:39.84 (34.56)     2:15.05 (35.21)
        2:50.54 (35.49)     3:25.50 (34.96)     4:01.03 (35.53)     4:35.71 (34.68)
 15 Carideo, Emily            14 Swim Pasadena-CA     4:38.89    4:38.25   688  
                  32.13     1:06.69 (34.56)     1:42.03 (35.34)     2:17.42 (35.39)
        2:53.04 (35.62)     3:28.77 (35.73)     4:04.18 (35.41)     4:38.25 (34.07)
 16 Hazelbaker, Molly         14 M.E. Lyons/Ander-OH  4:32.00    4:38.62   685  
                  32.73     1:07.29 (34.56)     1:42.05 (34.76)     2:17.33 (35.28)
        2:52.39 (35.06)     3:28.28 (35.89)     4:03.83 (35.55)     4:38.62 (34.79)
 17 Snyder, Rachel            15 North Jeffco Swi-CO  4:55.65    4:42.14   660  
                  33.11     1:08.31 (35.20)     1:43.34 (35.03)     2:18.65 (35.31)
        2:54.34 (35.69)     3:30.52 (36.18)     4:06.86 (36.34)     4:42.14 (35.28)
 18 Gregoire, Jenna           16 Falfins Swimming-CO  4:26.00    4:45.02   640  
                  29.12     1:01.45 (32.33)     1:34.20 (32.75)     2:07.21 (33.01)
        2:52.02 (44.81)     3:30.31 (38.29)     4:08.43 (38.12)     4:45.02 (36.59)
 19 Marshall, Carly           15 Carmel Swim Club-IN  4:31.20    4:47.42   624  
                  30.72     1:04.71 (33.99)     1:39.28 (34.57)     2:13.95 (34.67)
        2:54.63 (40.68)     3:32.35 (37.72)     4:10.56 (38.21)     4:47.42 (36.86)
 -- Zarriello, Megan          15 Long Island Aqua-MR  4:25.52         NS        
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hotvet, Taylor            16 Rose Bowl Aquati-CA  4:36.72    4:37.00   697  
                  32.04     1:06.53 (34.49)     1:41.84 (35.31)     2:17.22 (35.38)
        2:52.44 (35.22)     3:27.42 (34.98)     4:02.56 (35.14)     4:37.00 (34.44)
 
Women 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zilinskas, Rachel         13 Fox Chapel Kille-AM  4:31.44    4:28.26   768  
                  30.85     1:04.53 (33.68)     1:38.69 (34.16)     2:13.36 (34.67)
        2:47.52 (34.16)     3:21.80 (34.28)     3:55.40 (33.60)     4:28.26 (32.86)
  2 Brabson, Laurel           18 Monocacy Aquatic-MD  4:33.01    4:28.54   765  
                  31.83     1:05.69 (33.86)     1:39.47 (33.78)     2:13.46 (33.99)
        2:47.79 (34.33)     3:22.03 (34.24)     3:56.19 (34.16)     4:28.54 (32.35)
  3 Henley, Alex              18 Class Aquatics-CA    4:35.94    4:37.84   691  
                  32.15     1:06.90 (34.75)     1:41.94 (35.04)     2:17.45 (35.51)
        2:52.62 (35.17)     3:27.93 (35.31)     4:03.42 (35.49)     4:37.84 (34.42)
  4 Enguidanos, Belen         14 Scottsdale Aquat-AZ  4:41.17    4:39.11   682  
                  32.76     1:07.22 (34.46)     1:42.68 (35.46)     2:17.92 (35.24)
        2:53.63 (35.71)     3:29.31 (35.68)     4:04.91 (35.60)     4:39.11 (34.20)
 
Women 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sosdian, Erin             16 The Woodlands Sw-GU  9:03.99    9:07.25   771  
                  30.82     1:03.61 (32.79)     1:37.42 (33.81)     2:11.09 (33.67)
        2:45.16 (34.07)     3:19.37 (34.21)     3:53.84 (34.47)     4:28.21 (34.37)
        5:03.28 (35.07)     5:38.08 (34.80)     6:13.46 (35.38)     6:48.63 (35.17)
        7:23.71 (35.08)     7:58.80 (35.09)     8:34.05 (35.25)     9:07.25 (33.20)
  2 Zarriello, Megan          15 Long Island Aqua-MR  9:14.52    9:13.01   747  
                  31.34     1:04.81 (33.47)     1:39.10 (34.29)     2:13.28 (34.18)
        2:47.70 (34.42)     3:22.01 (34.31)     3:56.82 (34.81)     4:31.38 (34.56)
        5:06.58 (35.20)     5:41.66 (35.08)     6:17.13 (35.47)     6:52.45 (35.32)
        7:27.93 (35.48)     8:03.26 (35.33)     8:38.55 (35.29)     9:13.01 (34.46)
  3 Hazelbaker, Molly         14 M.E. Lyons/Ander-OH  9:32.36    9:20.50   718  
                  32.67     1:07.83 (35.16)     1:43.63 (35.80)     2:19.27 (35.64)
        2:54.87 (35.60)     3:30.39 (35.52)     4:06.06 (35.67)     4:41.39 (35.33)
        5:16.73 (35.34)     5:51.50 (34.77)     6:26.45 (34.95)     7:01.56 (35.11)
        7:36.90 (35.34)     8:11.73 (34.83)     8:46.43 (34.70)     9:20.50 (34.07)
  4 Zgliczynska, Mikella      16 Boulder Swimming-CO  9:05.00    9:22.27   711  
                  31.51     1:05.77 (34.26)     1:40.78 (35.01)     2:16.25 (35.47)
        2:51.27 (35.02)     3:27.23 (35.96)     4:02.68 (35.45)     4:38.53 (35.85)
        5:13.91 (35.38)     5:49.53 (35.62)     6:25.00 (35.47)     7:00.47 (35.47)
        7:36.16 (35.69)     8:11.87 (35.71)     8:47.41 (35.54)     9:22.27 (34.86)
 
Women 1500 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nemann, Katie             16 M.E. Lyons/Ander-OH 18:07.00   17:39.43   754  
                  32.38     1:07.66 (35.28)     1:43.52 (35.86)     2:19.21 (35.69)
        2:55.38 (36.17)     3:31.45 (36.07)     4:07.58 (36.13)     4:43.42 (35.84)
        5:19.50 (36.08)     5:55.23 (35.73)     6:30.89 (35.66)     7:06.27 (35.38)
        7:42.24 (35.97)     8:17.62 (35.38)     8:53.41 (35.79)     9:28.92 (35.51)
       10:04.77 (35.85)    10:40.07 (35.30)    11:15.48 (35.41)    11:50.53 (35.05)
       12:25.87 (35.34)    13:00.98 (35.11)    13:36.39 (35.41)    14:11.45 (35.06)
       14:46.50 (35.05)    15:21.33 (34.83)    15:56.42 (35.09)    16:31.06 (34.64)
       17:05.85 (34.79)    17:39.43 (33.58)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roberts, Allie            14 Emmaus Aquatic C-MA  1:04.73    1:04.84   804  
                  31.78     1:04.84 (33.06)                                        
  2 List, Sarah               18 Baylor Swim Club-SE  1:04.78    1:05.33   786  
                  31.76     1:05.33 (33.57)                                        
  3 Bodnar, Katharine         18 Asphalt Green Un-MR  1:07.28    1:05.47   781  
                  31.96     1:05.47 (33.51)                                        
  4 Milberg, Kirsten          17 DU Hilltoppers-CO    1:07.08    1:05.53   779  
                  32.10     1:05.53 (33.43)                                        
  5 Nennig, Sadie             16 Schroeder YMCA S-WI  1:05.69    1:05.74   771  
                  32.06     1:05.74 (33.68)                                        
  6 Martin, Clair             18 Waukesha Express-WI  1:05.84    1:05.92   765  
                  32.58     1:05.92 (33.34)                                        
  7 Massey, Lauren            18 Washington Towns-IN  1:07.71    1:06.23   754  
                  32.24     1:06.23 (33.99)                                        
  8 Thomas, Chrissy           16 Walnut Creek Aqu-PC  1:08.18    1:06.91   732  
                  32.62     1:06.91 (34.29)                                        
  9 Hertzler, Aubrey          17 Southeastern Swi-IN  1:06.66    1:07.22   722  
                  33.01     1:07.22 (34.21)                                        
 10 Hynson, Jackie            18 Sopris Barracuda-CO  1:07.97    1:07.25   721  
                  33.46     1:07.25 (33.79)                                        
 11 Hines, Lauren             18 Virginia Gators-VA   1:07.38    1:07.49   713  
                  32.81     1:07.49 (34.68)                                        
 12 Livingstone, Kearsten     15 Canyons Aquatic-CA   1:07.68    1:07.66   708  
                  32.74     1:07.66 (34.92)                                        
 13 Carter, Stacy             18 Clovis Swim Club-CC  1:09.85    1:07.74   705  
                  32.85     1:07.74 (34.89)                                        
 14 Mercer, Carly             16 Southeastern Swi-IN  1:06.69    1:08.03   696  
                  32.41     1:08.03 (35.62)                                        
 15 Morey, Chelsea            17 Wichita Swim Clu-MV  1:06.32    1:08.04   696  
                  33.04     1:08.04 (35.00)                                        
 16 Henley, Alex              18 Class Aquatics-CA    1:07.70    1:08.46   683  
                  33.87     1:08.46 (34.59)                                        
 17 Huff, Katherine           14 Aiken-Augusta Sw-GA  1:07.62    1:08.55   680  
                  33.02     1:08.55 (35.53)                                        
 18 Lyver, Kellie             17 Badger Swim Club-MR  1:09.60    1:09.17   662  
                  33.32     1:09.17 (35.85)                                        
 19 Horn, Ali                 15 Virginia Gators-VA   1:11.53    1:09.27   659  
                  33.77     1:09.27 (35.50)                                        
 20 Fore, Caroline            16 Y-Spartaquatics-SC   1:12.00    1:09.74   646  
                  33.69     1:09.74 (36.05)                                        
 21 Livingston, Madison       15 North Bay Aquati-PC  1:10.76    1:12.22   582  
                  34.83     1:12.22 (37.39)                                        
 22 Schwartzkopf, Megan       17 Southeastern Swi-IN  1:18.21    1:13.29   557  
                  35.81     1:13.29 (37.48)                                        
 23 Mudd, Emily               16 Southeastern Swi-IN  1:18.56    1:15.00   519  
                  36.17     1:15.00 (38.83)                                        
 -- Borgersen, Hanne          14 Monocacy Aquatic-MD  1:13.40         NS        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Denman, Heather           18 Flying Gull Aqua-PV  1:06.50    1:06.26   753  
                  32.73     1:06.26 (33.53)                                        
  2 Kyle, Kati                16 Brandon Sports &-FL  1:06.55    1:06.81   735  
                  32.42     1:06.81 (34.39)                                        
  3 Erickson, Annie           16 Walla Walla Swim-IE  2:13.68    1:07.14   724  
                  32.34     1:07.14 (34.80)                                        
  4 Hynson, Jackie            18 Sopris Barracuda-CO       NT    1:07.97   698  
                  33.34     1:07.97 (34.63)                                        
  5 Macklin, Mikaela          16 AquaSol-SN           1:08.55    1:08.72   675  
                  33.25     1:08.72 (35.47)                                        
  6 Moss, KC                  13 Wilton Y Wahoos-CT   1:10.60    1:09.64   649  
                  33.66     1:09.64 (35.98)                                        
  7 Hughes, Christine         17 Team Greenville-SC   1:09.45    1:10.05   638  
                  33.49     1:10.05 (36.56)                                        
  8 Osterhage, Molly          16 Dayton Raiders-OH    1:10.50    1:10.22   633  
                  33.79     1:10.22 (36.43)                                        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fenn, Meaghan             17 Badger Swim Club-MR  2:21.90    2:22.67   729  
                  33.67     1:09.78 (36.11)     1:46.14 (36.36)     2:22.67 (36.53)
  2 Murphy, Katie             17 Delaware Swim Te-MA  2:27.66    2:23.69   714  
                  34.22     1:10.35 (36.13)     1:47.29 (36.94)     2:23.69 (36.40)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Danielle        17 Brophy East Swim-AZ  2:21.93    2:20.29   767  
                  33.20     1:08.21 (35.01)     1:44.41 (36.20)     2:20.29 (35.88)
  2 Pearson, Samantha         17 Team Rebel Aquat-CA  2:20.95    2:21.07   754  
                  32.85     1:07.62 (34.77)     1:43.83 (36.21)     2:21.07 (37.24)
  3 Hughes, Katie             17 Badger Swim Club-MR       NT    2:21.29   751  
                  33.76     1:08.84 (35.08)     1:44.86 (36.02)     2:21.29 (36.43)
  4 O'Connor, Kelly           17 YMCA of the NS-NE    2:20.55    2:22.82   727  
                  34.00     1:09.87 (35.87)     1:46.70 (36.83)     2:22.82 (36.12)
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braun, Liz                15 Marietta Marlins-GA  2:19.63    2:16.28   836  
                  32.68     1:06.93 (34.25)     1:41.95 (35.02)     2:16.28 (34.33)
  2 Rueda, Daniela            14 Asphalt Green Un-MR  2:25.30    2:19.26   784  
                  32.85     1:07.77 (34.92)     1:43.18 (35.41)     2:19.26 (36.08)
  3 Deckard, Kristyn          17 Bend Swim Club-OR    2:19.55    2:20.92   756  
                  33.28     1:08.70 (35.42)     1:45.34 (36.64)     2:20.92 (35.58)
  4 O'Connor, Kelly           17 YMCA of the NS-NE    2:20.73    2:23.62   715  
                  34.28     1:10.29 (36.01)     1:47.33 (37.04)     2:23.62 (36.29)
  5 Simon, Laura              17 Y-Spartaquatics-SC        NT    2:25.21   691  
                  34.47     1:10.73 (36.26)     1:47.99 (37.26)     2:25.21 (37.22)
  6 Hairston, Meagan          17 City of Plano Sw-NT  2:26.50    2:26.20   677  
                  32.83     1:09.86 (37.03)     1:48.04 (38.18)     2:26.20 (38.16)
  7 Hertzler, Aubrey          17 Southeastern Swi-IN  2:24.17    2:26.55   673  
                  34.74     1:11.42 (36.68)     1:49.02 (37.60)     2:26.55 (37.53)
  8 Brown, Allison            14 Una Pls-PC           2:23.20    2:26.86   668  
                  35.08     1:11.69 (36.61)     1:49.35 (37.66)     2:26.86 (37.51)
  9 Munk, Taylor              16 Crow Canyon Coun-PC  2:26.50    2:26.96   667  
                  33.97     1:10.31 (36.34)     1:48.78 (38.47)     2:26.96 (38.18)
 10 Malandra, Jaime           17 Parkland Aquatic-MA  2:32.00    2:26.97   667  
                  34.57     1:11.46 (36.89)     1:49.10 (37.64)     2:26.97 (37.87)
 11 Christian, Quincy         16 Sierra Marlins S-SN  2:27.98    2:27.43   661  
                  34.97     1:12.31 (37.34)     1:50.47 (38.16)     2:27.43 (36.96)
 12 Ng, Steph                 15 Scarlet Aquatic-NJ   2:27.50    2:27.53   659  
                  34.83     1:11.76 (36.93)     1:50.28 (38.52)     2:27.53 (37.25)
 13 Erickson, Annie           16 Walla Walla Swim-IE  2:26.99    2:28.05   652  
                  32.98     1:09.85 (36.87)     1:49.01 (39.16)     2:28.05 (39.04)
 14 Lin, Carol                17 Fox Chapel Kille-AM  2:29.24    2:28.65   644  
                  34.42     1:11.60 (37.18)     1:49.45 (37.85)     2:28.65 (39.20)
 15 Beins, Bailey             17 Wichita Swim Clu-MV  2:26.00    2:28.86   642  
                  34.65     1:12.10 (37.45)     1:50.50 (38.40)     2:28.86 (38.36)
 16 Moss, KC                  13 Wilton Y Wahoos-CT   2:31.37    2:30.21   625  
                  35.33     1:13.11 (37.78)     1:51.97 (38.86)     2:30.21 (38.24)
 17 Schwartzkopf, Megan       17 Southeastern Swi-IN  2:29.19    2:36.99   547  
                  36.36     1:15.18 (38.82)     1:55.99 (40.81)     2:36.99 (41.00)
 18 Mudd, Emily               16 Southeastern Swi-IN  2:29.88    2:40.77   509  
                  36.83     1:17.21 (40.38)     1:59.03 (41.82)     2:40.77 (41.74)
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caldwell, Katherine       16 Columbia Swim Cl-MV  1:14.01    1:13.57   756  
                  35.08     1:13.57 (38.49)                                        
  2 Durnil, Kayla             18 Columbia Swim Cl-MV  1:15.05    1:13.63   754  
                  35.14     1:13.63 (38.49)                                        
  3 Carlson, Kasey            16 Terrapins Swim T-PC  1:09.15    1:14.20   737  
                  32.09     1:14.20 (42.11)                                        
  4 Meili, Katie              17 North Texas Nada-NT  1:14.30    1:14.30   734  
                  35.01     1:14.30 (39.29)                                        
  5 Foster, Clare             17 Shawmut Aquatic-NE   1:13.61    1:17.48   647  
                  36.25     1:17.48 (41.23)                                        
  6 Kibby, Crystal            16 Bearcat Swim Clu-OR  1:16.67    1:18.14   631  
                  36.61     1:18.14 (41.53)                                        
  7 Maneely, Devan            17 Rockville Montgo-PV  1:17.69    1:20.55   576  
                  38.45     1:20.55 (42.10)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Jennifer          18 Curl Burke Swim-PV   1:12.77    1:13.28   765  
                  34.83     1:13.28 (38.45)                                        
  2 Heller, Anna              18 Hillsboro Heat S-OR  1:15.45    1:14.11   740  
                  34.64     1:14.11 (39.47)                                        
  3 Roybal, Allyndra          17 North Jeffco Swi-CO  1:12.87    1:14.94   715  
                  36.04     1:14.94 (38.90)                                        
  4 Lang, Melissa             16 Scarlet Aquatic-NJ   1:13.67    1:15.26   706  
                  35.43     1:15.26 (39.83)                                        
  5 Sanchez, Natalie          15 City of Plano Sw-NT  1:14.80    1:15.35   704  
                  35.10     1:15.35 (40.25)                                        
  6 O'Toole, Stephanie        13 Fox Chapel Kille-AM  1:14.65    1:16.03   685  
                  35.83     1:16.03 (40.20)                                        
  7 Wagner, Catherine         15 Dads Club Swim T-GU  1:15.88    1:16.09   683  
                  36.09     1:16.09 (40.00)                                        
  8 Jenkins, Amber            15 City of Plano Sw-NT  1:16.50    1:16.68   668  
                  36.15     1:16.68 (40.53)                                        
  9 Bassett, Kate             15 Nova of Virginia-VA  1:14.86    1:17.02   659  
                  36.90     1:17.02 (40.12)                                        
 10 Van, Seraphina            17 The Fleet-GU         1:15.00    1:17.40   649  
                  36.71     1:17.40 (40.69)                                        
 11 Wagner, Nicole            16 Upper Arlington-OH   1:18.50    1:17.60   644  
                  36.36     1:17.60 (41.24)                                        
 12 Long, Beth                15 Upper Arlington-OH   1:18.00    1:17.85   638  
                  36.79     1:17.85 (41.06)                                        
 13 Carne, Addie              17 Y-Spartaquatics-SC   1:20.00    1:18.29   627  
                  37.59     1:18.29 (40.70)                                        
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drake, Laura              16 Star Swim Team-MN    1:20.00    1:22.66   533  
                  38.69     1:22.66 (43.97)                                        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carnes, Blair             13 Nova of Virginia-VA  2:39.41    2:39.41   735  
                  37.04     1:16.95 (39.91)     1:57.87 (40.92)     2:39.41 (41.54)
  2 Roybal, Allyndra          17 North Jeffco Swi-CO  2:38.24    2:41.73   704  
                  37.79     1:18.97 (41.18)     2:00.97 (42.00)     2:41.73 (40.76)
  3 Cameron, Emily            13 Lancaster Aquati-MA  2:40.26    2:41.95   701  
                  36.66     1:18.34 (41.68)     2:00.25 (41.91)     2:41.95 (41.70)
  4 Heller, Anna              18 Hillsboro Heat S-OR  2:50.05    2:42.04   700  
                  35.88     1:17.03 (41.15)     1:59.86 (42.83)     2:42.04 (42.18)
  5 Robinson, Missy           16 Sugar Creek Swim-IN  2:47.25    2:42.37   695  
                  35.65     1:16.36 (40.71)     1:59.47 (43.11)     2:42.37 (42.90)
  6 Nanfria, Taylor           15 Crow Canyon Coun-PC  2:41.70    2:43.05   687  
                  37.11     1:18.19 (41.08)     1:59.93 (41.74)     2:43.05 (43.12)
  7 Fore, Caroline            16 Y-Spartaquatics-SC   2:40.00    2:44.52   668  
                  36.91     1:18.91 (42.00)     2:02.21 (43.30)     2:44.52 (42.31)
  8 McCann, Breanna           17 Firestone Akron-LE   2:41.63    2:44.55   668  
                  37.09     1:19.12 (42.03)     2:02.12 (43.00)     2:44.55 (42.43)
  9 James, Danielle           16 Black Dog Swimmi-MN  2:45.77    2:45.50   657  
                  36.86     1:19.02 (42.16)     2:02.08 (43.06)     2:45.50 (43.42)
 10 Jenkins, Amber            15 City of Plano Sw-NT  2:48.00    2:46.18   649  
                  36.76     1:18.20 (41.44)     2:01.88 (43.68)     2:46.18 (44.30)
 11 Drinka, Anna              18 Alamo Area Aquat-ST  2:51.00    2:48.85   618  
                  37.25     1:20.05 (42.80)     2:04.25 (44.20)     2:48.85 (44.60)
 12 Hetzel, Alexa             18 Scarlet Aquatic-NJ   2:47.50    2:49.06   616  
                  38.94     1:20.83 (41.89)     2:05.27 (44.44)     2:49.06 (43.79)
 13 Sanchez, Natalie          15 City of Plano Sw-NT  2:45.00    2:49.39   612  
                  37.44     1:19.95 (42.51)     2:03.86 (43.91)     2:49.39 (45.53)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrett, Jamie            17 Dayton Raiders-OH    2:38.03    2:36.96   770  
                  36.05     1:15.48 (39.43)     1:55.92 (40.44)     2:36.96 (41.04)
  2 Carnes, Blair             13 Nova of Virginia-VA  2:39.41    2:39.39   735  
                  38.32     1:18.66 (40.34)     1:59.29 (40.63)     2:39.39 (40.10)
  3 Barber, Emily             16 Branford Stingra-CT  2:38.90    2:40.86   715  
                                1:17.44 ( )     1:58.86 (41.42)     2:40.86 (42.00)
  3 Clarke, Kyra              16 Colorado Springs-CO  2:38.93    2:40.86   715  
                  37.67     1:18.11 (40.44)     1:59.66 (41.55)     2:40.86 (41.20)
  5 Miller, Chelsea           16 Alamo Area Aquat-ST  2:40.60    2:47.26   636  
                  38.27     1:20.77 (42.50)     2:04.64 (43.87)     2:47.26 (42.62)
  6 Hawthorne, Caitie         14 Porter Valley Aq-CA  2:49.01    2:47.37   635  
                  38.92     1:21.47 (42.55)     2:04.49 (43.02)     2:47.37 (42.88)
  7 Hetzel, Alexa             18 Scarlet Aquatic-NJ   2:48.05    2:47.81   630  
                  38.80     1:21.16 (42.36)     2:04.35 (43.19)     2:47.81 (43.46)
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Maggie             17 City of Richards-NT  2:40.00    2:36.65   774  
                  36.31     1:16.52 (40.21)     1:56.78 (40.26)     2:36.65 (39.87)
  2 Hamilton, Alexa           18 Barrington Swim-IL   2:37.25    2:41.35   709  
                  36.12     1:16.23 (40.11)     1:58.54 (42.31)     2:41.35 (42.81)
  3 Wixted, Christine         16 Colorado Stars-CO    2:40.00    2:43.34   683  
                  36.30     1:16.97 (40.67)     1:59.91 (42.94)     2:43.34 (43.43)
  4 Nelsen, Kate              18 Lobo Aquatic Clu-NM  2:39.20    2:43.73   678  
                  35.12     1:15.97 (40.85)     1:59.56 (43.59)     2:43.73 (44.17)
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parsons, Kristina         17 Marin Pirates-PC     1:04.63    1:04.37   718  
                  30.87     1:04.37 (33.50)                                        
  2 Lee, Kaila                16 Eugene YMCA Aqua-OR  1:04.93    1:04.41   717  
                  30.16     1:04.41 (34.25)                                        
  3 Krager, Rachael           18 Rose Bowl Aquati-CA  1:04.90    1:04.53   713  
                  30.84     1:04.53 (33.69)                                        
  4 Cervone, Victoria         17 New Jersey Wave-NJ   1:04.29    1:04.64   709  
                  30.71     1:04.64 (33.93)                                        
  5 Desantis, Rachael         18 Greenwood Memori-NE  1:05.35    1:05.97   667  
                  30.51     1:05.97 (35.46)                                        
  6 Obeck, Brooke             15 Nova of Virginia-VA  1:05.84    1:06.03   666  
                  30.92     1:06.03 (35.11)                                        
  7 Lewinson, Rebecca         16 X-Cel Swimming-NJ    1:07.59    1:06.38   655  
                  31.11     1:06.38 (35.27)                                        
  8 Trickett, Morgan          17 Team Greenville-SC   1:07.00    1:06.53   651  
                  31.81     1:06.53 (34.72)                                        
  9 Kessler, Rachel           13 Badger Swim Club-MR  1:06.39    1:06.61   648  
                  31.83     1:06.61 (34.78)                                        
 10 Nunn, Emma                14 Nova of Virginia-VA  1:04.50    1:06.97   638  
                  31.72     1:06.97 (35.25)                                        
 11 Bott, Becca               16 Nitro Swimming-ST    1:08.32    1:07.04   636  
                  31.17     1:07.04 (35.87)                                        
 12 Northshield, Megan        15 Delaware Swim Te-MA  1:06.29    1:07.06   635  
                  31.21     1:07.06 (35.85)                                        
 13 Lang, Melissa             16 Scarlet Aquatic-NJ   1:06.10    1:07.32   628  
                  31.02     1:07.32 (36.30)                                        
 14 McCann, Breanna           17 Firestone Akron-LE   1:09.74    1:07.36   627  
                  31.20     1:07.36 (36.16)                                        
 15 Pedote, Elyssa            15 Swim Pasadena-CA     1:08.99    1:07.67   618  
                  31.68     1:07.67 (35.99)                                        
 16 Decker, Callie            16 Scottsdale Aquat-AZ  1:09.10    1:08.01   609  
                  32.09     1:08.01 (35.92)                                        
 17 Hotvet, Taylor            16 Rose Bowl Aquati-CA  1:09.63    1:08.94   585  
                  32.27     1:08.94 (36.67)                                        
 18 McDonough, Christen       16 SwimMAC Carolina-NC  1:11.00    1:09.56   569  
                  32.44     1:09.56 (37.12)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kylliainen, Tanja         15 Loyola Blakefiel-MD  1:04.80    1:04.66   709  
                  30.70     1:04.66 (33.96)                                        
  2 Milligan, Kacey           15 Scottsdale Aquat-AZ  1:05.17    1:04.89   701  
                  30.97     1:04.89 (33.92)                                        
  3 Holman, Amanda            18 Walnut Creek Aqu-PC  1:07.00    1:04.96   699  
                  30.79     1:04.96 (34.17)                                        
  4 Lakey, Taylor             15 Tualatin Hills S-OR  1:04.50    1:05.00   698  
                  30.67     1:05.00 (34.33)                                        
  5 Mader, Kaelee             17 The Fleet-GU         1:06.90    1:05.41   685  
                  31.08     1:05.41 (34.33)                                        
  6 Kalnins, Dana             17 Curl Burke Swim-PV   1:06.89    1:05.58   679  
                  31.42     1:05.58 (34.16)                                        
  7 Fonteno, Megan            15 Bolles School Sh-FL  1:06.35    1:05.73   675  
                  30.72     1:05.73 (35.01)                                        
  8 Osman, Nicole             16 Delaware Swim Te-MA  1:05.30    1:05.92   669  
                  30.70     1:05.92 (35.22)                                        
  9 Fenn, Meaghan             17 Badger Swim Club-MR  1:06.30    1:05.95   668  
                  30.99     1:05.95 (34.96)                                        
 10 Sheets, Rhiannon          15 Carmel Swim Club-IN  1:06.10    1:06.15   662  
                  31.05     1:06.15 (35.10)                                        
 11 Williams, Ashley          16 Marin Pirates-PC     1:08.24    1:06.18   661  
                  30.22     1:06.18 (35.96)                                        
 12 Shumway, Katherine        17 New Trier Swim C-IL  1:09.00    1:06.22   660  
                  30.52     1:06.22 (35.70)                                        
 13 Gillig, Annie             13 Y-Spartaquatics-SC   1:08.00    1:06.48   652  
                  31.53     1:06.48 (34.95)                                        
 14 Vincent, Mandy            16 Curl Burke Swim-PV   1:05.19    1:06.54   650  
                  30.95     1:06.54 (35.59)                                        
 15 Sharp, Morgan             16 The Fleet-GU         1:06.06    1:06.59   649  
                  30.88     1:06.59 (35.71)                                        
 16 Hughes, Katie             17 Badger Swim Club-MR  1:07.00    1:06.94   639  
                  31.69     1:06.94 (35.25)                                        
 17 Fascella, Cynthia         16 Golden West Swim-CA  1:09.10    1:07.09   634  
                  30.27     1:07.09 (36.82)                                        
 18 Kaufman, Lauren           15 King Aquatic Clu-PN  1:11.52    1:13.52   482  
                  32.01     1:13.52 (41.51)                                        
 19 Zgliczynska, Mikella      16 Boulder Swimming-CO  1:10.59    1:14.09   471  
                  34.44     1:14.09 (39.65)                                        
 
Women 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lujan, Arianne            17 North Jeffco Swi-CO  1:04.01    1:03.82   737  
                  29.90     1:03.82 (33.92)                                        
  2 Parsons, Kristina         17 Marin Pirates-PC     1:05.36    1:04.63   710  
                  30.36     1:04.63 (34.27)                                        
  3 Rigg, Lauren              16 North Jeffco Swi-CO  1:04.02    1:05.29   688  
                  30.84     1:05.29 (34.45)                                        
  4 O'Neill, Sheila           18 Dynamo Swim Club-GA  1:05.46    1:05.47   683  
                  31.07     1:05.47 (34.40)                                        
  5 Read, Haley               17 Palo Alto Stanfo-PC  1:06.23    1:05.49   682  
                  30.49     1:05.49 (35.00)                                        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colton, Annalise          17 Edina Swim Club-MN   2:19.19    2:19.58   746  
                  31.49     1:07.80 (36.31)     1:44.59 (36.79)     2:19.58 (34.99)
  2 Craddock, Julia           17 YMCA Westside Si-AZ  2:25.50    2:22.05   708  
                  31.59     1:08.17 (36.58)     1:44.85 (36.68)     2:22.05 (37.20)
  3 Ruimerman, Jana           17 Mission Aurora C-CO  2:26.00    2:23.55   686  
                  32.24     1:09.41 (37.17)     1:46.79 (37.38)     2:23.55 (36.76)
  4 Enguidanos, Belen         14 Scottsdale Aquat-AZ  2:18.26    2:23.56   686  
                  32.70     1:08.45 (35.75)     1:46.12 (37.67)     2:23.56 (37.44)
  5 Kessler, Rachel           13 Badger Swim Club-MR  2:20.18    2:23.76   683  
                  32.45     1:08.57 (36.12)     1:45.87 (37.30)     2:23.76 (37.89)
  6 Rigg, Lauren              16 North Jeffco Swi-CO  2:21.00    2:26.08   651  
                  32.43     1:08.84 (36.41)     1:46.45 (37.61)     2:26.08 (39.63)
  7 Chamberlain, Clare        15 Shorewood S. C.-WI   2:29.38    2:27.91   627  
                  32.50     1:09.55 (37.05)     1:46.59 (37.04)     2:27.91 (41.32)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Katie             17 Delaware Swim Te-MA  2:21.50    2:19.90   741  
                  31.21     1:06.61 (35.40)     1:43.34 (36.73)     2:19.90 (36.56)
  2 Sheets, Rhiannon          15 Carmel Swim Club-IN  2:20.70    2:19.96   740  
                  32.21     1:06.58 (34.37)     1:43.78 (37.20)     2:19.96 (36.18)
  3 Mader, Kaelee             17 The Fleet-GU         2:21.51    2:21.46   717  
                  31.94     1:06.58 (34.64)     1:43.12 (36.54)     2:21.46 (38.34)
  4 Krager, Rachael           18 Rose Bowl Aquati-CA  2:22.61    2:22.57   700  
                  31.39     1:07.17 (35.78)     1:43.92 (36.75)     2:22.57 (38.65)
  5 Sostarecz, Taylor         16 Parkland Aquatic-MA  2:25.20    2:24.99   666  
                  33.32     1:09.88 (36.56)     1:47.01 (37.13)     2:24.99 (37.98)
  6 Bott, Becca               16 Nitro Swimming-ST    2:29.81    2:25.02   665  
                  32.18     1:08.08 (35.90)     1:47.22 (39.14)     2:25.02 (37.80)
  7 Marshall, Carly           15 Carmel Swim Club-IN  2:23.80    2:25.45   660  
                  32.37     1:08.89 (36.52)   2:25.45 (1:16.56)                    
  8 Ring, Treasa              17 Twin Cities Swim-MN  2:27.90    2:28.14   624  
                  30.31     1:06.66 (36.35)     1:46.88 (40.22)     2:28.14 (41.26)
  9 Haulsee, Alison           15 Nova of Virginia-VA  2:19.69    2:28.97   614  
                  31.20     1:05.85 (34.65)     1:48.53 (42.68)     2:28.97 (40.44)
 -- Yaeger, Alex              13 Team Foxjet-MN            NT         NS        
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tung, Monica              17 Great Lakes Aqua-MI  2:18.42    2:18.95   757  
                  31.86     1:06.61 (34.75)     1:42.67 (36.06)     2:18.95 (36.28)
  2 Milberg, Kirsten          17 DU Hilltoppers-CO    2:21.03    2:20.01   739  
                  31.59     1:06.67 (35.08)     1:42.68 (36.01)     2:20.01 (37.33)
  3 Howard, Chelsea           15 Duke Aquatics-NC     2:23.10    2:20.98   724  
                  30.96     1:05.91 (34.95)     1:42.64 (36.73)     2:20.98 (38.34)
  4 Pepper, Elizabeth         15 Rockville Montgo-PV       NT    2:23.00   694  
                  31.78     1:07.13 (35.35)     1:44.82 (37.69)     2:23.00 (38.18)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chokran, Angie            16 St Charles Swim-IL   2:26.10    2:26.32   725  
                  32.31     1:10.45 (38.14)     1:52.38 (41.93)     2:26.32 (33.94)
  2 Hawthorne, Caitie         14 Porter Valley Aq-CA  2:28.79    2:27.40   709  
                  33.33     1:10.61 (37.28)     1:53.73 (43.12)     2:27.40 (33.67)
  3 Livingston, Madison       15 North Bay Aquati-PC  2:29.58    2:30.47   667  
                  32.92     1:11.28 (38.36)     1:54.67 (43.39)     2:30.47 (35.80)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cervone, Victoria         17 New Jersey Wave-NJ   2:24.29    2:21.93   794  
                  30.06     1:06.38 (36.32)     1:49.71 (43.33)     2:21.93 (32.22)
  2 Durnil, Kayla             18 Columbia Swim Cl-MV  2:26.56    2:23.85   763  
                  31.60     1:09.24 (37.64)     1:50.12 (40.88)     2:23.85 (33.73)
  3 Chang, Catie              15 Team Foxjet-MN       2:27.49    2:24.68   750  
                  30.97     1:08.59 (37.62)     1:50.92 (42.33)     2:24.68 (33.76)
  4 Christian, Quincy         16 Sierra Marlins S-SN  2:28.35    2:25.13   743  
                  32.15     1:09.00 (36.85)     1:52.62 (43.62)     2:25.13 (32.51)
  5 Simon, Laura              17 Y-Spartaquatics-SC   2:28.50    2:25.27   741  
                  31.67     1:08.28 (36.61)     1:51.80 (43.52)     2:25.27 (33.47)
  6 Sostarecz, Taylor         16 Parkland Aquatic-MA  2:24.96    2:25.53   737  
                  31.86     1:09.39 (37.53)     1:52.53 (43.14)     2:25.53 (33.00)
  7 Nunn, Emma                14 Nova of Virginia-VA  2:25.18    2:27.35   710  
                  31.91     1:11.43 (39.52)     1:53.92 (42.49)     2:27.35 (33.43)
  8 Harris, Emily             17 Parkway Swim Clu-OZ  2:29.11    2:27.64   706  
                  32.51     1:08.05 (35.54)     1:53.06 (45.01)     2:27.64 (34.58)
  9 Titley, Allison           15 Nova of Virginia-VA  2:29.45    2:27.99   701  
                  31.14     1:10.48 (39.34)     1:56.93 (46.45)     2:27.99 (31.06)
 10 Worrell, Elisa            15 Nova of Virginia-VA  2:26.99    2:28.33   696  
                  32.06     1:08.64 (36.58)     1:54.81 (46.17)     2:28.33 (33.52)
 11 Stephens, Carter          16 Nova of Virginia-VA  2:30.10    2:29.27   683  
                  31.07     1:09.71 (38.64)     1:55.79 (46.08)     2:29.27 (33.48)
 12 Smith, Maggie             17 City of Richards-NT  2:31.90    2:30.34   668  
                  33.06     1:12.93 (39.87)     1:55.32 (42.39)     2:30.34 (35.02)
 13 Millet, Rachel            15 Spokane Waves-IE     2:30.71    2:32.62   639  
                  32.79     1:11.46 (38.67)     1:58.59 (47.13)     2:32.62 (34.03)
 
Women 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halligan, Amy             16 Eagle Swim Team-MD   2:26.43    2:25.58   736  
                  32.58     1:10.12 (37.54)     1:52.10 (41.98)     2:25.58 (33.48)
  2 Wagner, Catherine         15 Dads Club Swim T-GU  2:26.25    2:25.91   731  
                  31.80     1:10.70 (38.90)     1:52.07 (41.37)     2:25.91 (33.84)
  3 Roberts, Allie            14 Emmaus Aquatic C-MA  2:28.36    2:25.98   730  
                  31.62     1:06.29 (34.67)     1:52.42 (46.13)     2:25.98 (33.56)
  4 Harter, Carly             17 Fox Chapel Kille-AM  2:26.26    2:26.97   715  
                  31.16     1:08.34 (37.18)     1:52.81 (44.47)     2:26.97 (34.16)
  5 Benson, Sabrina           14 YMCA of the Tria-NC  2:28.99    2:27.28   711  
                  31.11     1:07.70 (36.59)     1:52.22 (44.52)     2:27.28 (35.06)
  6 Huff, Katherine           14 Aiken-Augusta Sw-GA  2:29.78    2:28.27   697  
                  32.37     1:10.18 (37.81)     1:56.03 (45.85)     2:28.27 (32.24)
  7 Malandra, Jaime           17 Parkland Aquatic-MA  2:28.00    2:29.09   685  
                  33.10     1:10.19 (37.09)     1:55.81 (45.62)     2:29.09 (33.28)
  8 Thornhill, Kierstin       18 Lakeside Aquatic-NT  2:30.71    2:29.53   679  
                  35.51     1:14.79 (39.28)     1:54.66 (39.87)     2:29.53 (34.87)
  9 Sher, Katalina            16 Rose Bowl Aquati-CA  2:29.96    2:32.36   642  
                  32.89     1:13.76 (40.87)     1:58.83 (45.07)     2:32.36 (33.53)
 10 Stoeckle, Lauren          14 Mission Aurora C-CO  2:35.00    2:34.02   622  
                  34.05     1:16.66 (42.61)     1:58.48 (41.82)     2:34.02 (35.54)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Briana             17 Salmon Bay Aquat-PN  5:09.30    5:04.46   744  
                  32.18     1:07.78 (35.60)     1:48.29 (40.51)     2:28.99 (40.70)
        3:13.88 (44.89)     3:58.64 (44.76)     4:32.68 (34.04)     5:04.46 (31.78)
  2 Smith, Haley              16 Kansas City Blaz-MV  5:09.66    5:05.36   737  
                  32.03     1:08.63 (36.60)     1:45.23 (36.60)     2:21.18 (35.95)
        3:08.84 (47.66)     3:56.41 (47.57)     4:31.31 (34.90)     5:05.36 (34.05)
  3 Horn, Ali                 15 Virginia Gators-VA   5:11.35    5:06.49   729  
                  31.28     1:07.29 (36.01)     1:46.76 (39.47)     2:26.51 (39.75)
        3:11.89 (45.38)     3:57.73 (45.84)     4:32.43 (34.70)     5:06.49 (34.06)
  4 Ng, Steph                 15 Scarlet Aquatic-NJ   5:16.50    5:27.55   597  
                  34.52     1:12.99 (38.47)     1:54.95 (41.96)     2:34.99 (40.04)
        3:24.87 (49.88)     4:14.47 (49.60)     4:52.13 (37.66)     5:27.55 (35.42)
 
Women 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Catie              15 Team Foxjet-MN       5:06.89    5:07.49   722  
                  32.34     1:08.81 (36.47)     1:48.29 (39.48)     2:26.48 (38.19)
        3:12.15 (45.67)     3:58.38 (46.23)     4:33.88 (35.50)     5:07.49 (33.61)
  2 Zilinskas, Rachel         13 Fox Chapel Kille-AM  5:16.63    5:12.28   689  
                  32.28     1:08.67 (36.39)     1:49.91 (41.24)     2:29.49 (39.58)
        3:15.59 (46.10)     4:02.71 (47.12)     4:38.13 (35.42)     5:12.28 (34.15)
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Corcoran, Brooks          17 SwimMAC Carolina-NC    24.65      24.01   757  
  2 Wright, John              18 North Bay Aquati-PC    24.60      24.17   742  
  3 Krause, Ryan              18 Inland Coastal A-SI    24.89      24.33   727  
  4 Taylor, Jake              16 Cache Valley Mar-UT    24.61      24.75   691  
  5 Gallagher, Steve          17 Lancaster Aquati-MA    24.81      24.87   681  
  6 Denton-Schneider, Jon     17 North Bay Aquati-PC    25.05      24.93   676  
  7 Giddens, Jay              18 Inland Coastal A-SI    24.63      25.08   664  
  8 Pearl, Ryan               18 Solon Stars Swim-LE    24.58      25.11   662  
  9 Akkari, Aidan             17 North Carolina A-NC    24.99      25.54   629  
 10 Dowley, Tommy             17 Orinda Aquatics-PC     21.46Y     25.60   624  
 11 Bray, Addison             15 Terre Haute Torp-IN    25.58      27.00   532  
 -- Gonzales, Gonzo           18 Unattached-CA          25.25         DQ        
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Plummer, Nigel            18 Dekalb Aquatics-GA     23.89      24.13   746  
  2 Noble, Evan               16 Clayton Shaw Par-OZ    25.10      24.51   711  
  3 Higgins, Dimitri          16 Nova of Virginia-VA    24.71      24.55   708  
  4 Smrekar, Ryan             17 Fox Chapel Kille-AM    24.80      24.96   674  
  4 Ransenberg, Sean          18 Cincinnati Marli-OH    24.49      24.96   674  
  6 McIntee, Brendan          17 City of Plano Sw-NT    24.01      25.09   663  
  7 Lowe, Brandon             18 College Area Swi-SI    24.89      25.17   657  
  8 Kauffman, Jared           15 Y-Spartaquatics-SC     25.99      25.39   640  
  9 Sivak, Brian              17 Nwdupage YMCA /-IL     24.70      25.41   638  
 10 Delves, Thomas            17 Nwdupage YMCA /-IL     25.16      25.49   632  
 11 Hatfield, Danny           16 Unattached-OK          26.76      26.55   560  
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Jake             17 Schenectady Swim-AD    24.73      24.66   698  
  2 Myers, Christopher        17 Rose Bowl Aquati-CA    24.45      24.73   693  
  3 Campbell, Alex            16 Rose Bowl Aquati-CA    24.64      24.88   680  
  4 Lee, Peter                17 Poseidon Aquatic-PN    25.24      25.00   670  
  5 Denmark, Jordan           17 Wave Swimming-NC       25.78      26.10   589  
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moore, Charlie            16 The Fleet-GU           52.58      52.57   776  
                  25.26       52.57 (27.31)                                        
  2 Mulroy, Sean              16 Lyons Swim Club-IL     54.00      52.84   764  
                  25.25       52.84 (27.59)                                        
  3 Davison, Hugh             16 Loyola Blakefiel-MD    53.05      53.25   746  
                  26.03       53.25 (27.22)                                        
  4 Dalton, John              17 North Jeffco Swi-CO    53.00      53.33   743  
                  25.91       53.33 (27.42)                                        
  5 Stephens, Thomas          15 Nova of Virginia-VA    54.16      53.41   740  
                  25.65       53.41 (27.76)                                        
  6 Lawley, Will              18 Cincinnati Marli-OH    54.36      53.43   739  
                  25.64       53.43 (27.79)                                        
  7 Higgins, Dimitri          16 Nova of Virginia-VA    44.60      53.45   738  
                  25.48       53.45 (27.97)                                        
  8 Vallario, Kevin           17 Flying Gull Aqua-PV    53.68      53.46   737  
                  25.80       53.46 (27.66)                                        
  9 Wright, John              18 North Bay Aquati-PC    54.00      53.51   735  
                  26.04       53.51 (27.47)                                        
 10 Voell, Matt               17 Aces Swim Club-CO      55.00      53.53   735  
                  25.66       53.53 (27.87)                                        
 11 Perrot, Cabell            15 Arlington Aquati-PV    54.40      53.61   731  
                  25.12       53.61 (28.49)                                        
 12 Skipper, Adam             17 Coast Guard Blue-VA    54.83      53.68   728  
                  26.05       53.68 (27.63)                                        
 13 Walker, Donnie            16 Alamo Area Aquat-ST    55.50      53.72   727  
                  26.07       53.72 (27.65)                                        
 14 Corcoran, Brooks          17 SwimMAC Carolina-NC    54.00      53.73   726  
                  25.76       53.73 (27.97)                                        
 15 Dominguez, Christopher    17 Clovis Swim Club-CC    59.00      53.78   724  
                  25.65       53.78 (28.13)                                        
 16 Kaisrlik, Jason           18 Fast Lane Aquati-FL    53.53      53.88   720  
                  25.99       53.88 (27.89)                                        
 17 Perez, Anthony            17 North Bay Aquati-PC    53.29      53.97   717  
                  26.14       53.97 (27.83)                                        
 18 Colvin, Daniel            18 Canyons Aquatic-CA     54.20      54.00   716  
                  25.94       54.00 (28.06)                                        
 19 Cox, Austin               17 St Charles Swim-IL     53.99      54.23   707  
                  26.45       54.23 (27.78)                                        
 20 Puhl, Mack                18 Lobo Aquatic Clu-NM    53.80      54.26   705  
                  25.66       54.26 (28.60)                                        
 21 Ostler, Jack              17 North Bay Aquati-PC    53.30      54.37   701  
                  26.26       54.37 (28.11)                                        
 22 Kinney, Nathan            17 Southeastern Swi-IN    53.71      54.69   689  
                  26.19       54.69 (28.50)                                        
 23 Lee, Oliver               16 Long Island Aqua-MR    56.50      54.71   688  
                  25.72       54.71 (28.99)                                        
 24 Kranenburg, Pieter        16 North Bay Aquati-PC    53.91      54.87   682  
                  26.57       54.87 (28.30)                                        
 25 Brazitis, Kevin           18 Unattached-MA          54.21      54.89   681  
                  26.01       54.89 (28.88)                                        
 26 Sharp, Adam               16 Clayton Shaw Par-OZ    53.89      54.91   681  
                  26.52       54.91 (28.39)                                        
 27 Kinnard, Mason            16 Walnut Creek Aqu-PC    55.65      54.95   679  
                  26.66       54.95 (28.29)                                        
 28 Faux, Chris               17 Dynamo Swim Club-GA    56.24      55.19   670  
                  26.17       55.19 (29.02)                                        
 29 Yoho, Keith               17 The Fleet-GU           55.50      55.32   666  
                  26.49       55.32 (28.83)                                        
 30 Houghton, Marc            18 Aces Swim Club-CO      55.33      55.40   663  
                  26.69       55.40 (28.71)                                        
 31 Juhn, Timothy             18 City of Plano Sw-NT    55.00      55.41   662  
                  26.19       55.41 (29.22)                                        
 32 Gallagher, Steve          17 Lancaster Aquati-MA    55.40      55.43   662  
                  26.79       55.43 (28.64)                                        
 33 Wagner, Harrison          15 Carmel Swim Club-IN    50.08      55.59   656  
                  25.87       55.59 (29.72)                                        
 34 Groome, Eegan             15 First Colony Swi-GU    55.87      55.62   655  
                  26.81       55.62 (28.81)                                        
 35 Destro, Chuck             17 Woodland Hills A-AM    56.00      55.78   649  
                  25.89       55.78 (29.89)                                        
 36 Pearl, Ryan               18 Solon Stars Swim-LE    56.29      57.02   608  
                  27.14       57.02 (29.88)                                        
 37 Lucchesi, Michael         16 Southwest Aquati-WI    56.00    1:02.03   472  
                  25.10     1:02.03 (36.93)                                        
 -- Schieman, Travis          16 Washington Towns-OH    58.50         NS        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harp, Tyler               18 Redlands Swim Te-CA    51.54      51.60   820  
                  24.82       51.60 (26.78)                                        
  2 Lichtner, Stephen         16 Metro Aquatic Cl-FG    52.99      53.32   743  
                  25.84       53.32 (27.48)                                        
  3 Perrot, Hunter            17 Arlington Aquati-PV    53.35      53.33   743  
                  25.65       53.33 (27.68)                                        
  4 Perry, Mike               18 Redlands Swim Te-CA    53.49      53.36   742  
                  25.54       53.36 (27.82)                                        
  5 Reynolds, Jake            18 Montgomery YMCA-SE     53.30      53.52   735  
                  25.55       53.52 (27.97)                                        
  6 Varley, William           17 Nashville Aquati-SE    53.49      53.67   729  
                  26.19       53.67 (27.48)                                        
  6 Shilton, Robbie           18 Team Santa Monic-CA    54.20      53.67   729  
                  25.44       53.67 (28.23)                                        
  8 Bruck, Eric               18 Lexington Dolphi-KY    54.96      53.73   726  
                  26.14       53.73 (27.59)                                        
  9 Wilcox, Mason             17 Coast Guard Blue-VA    53.92      53.81   723  
                  26.56       53.81 (27.25)                                        
 10 Kiefer, Sam               18 Auburn Aquatics-SE     54.00      53.88   720  
                  25.60       53.88 (28.28)                                        
 11 Hanni, Ryan               16 Los Altos & Moun-PC    53.10      53.90   720  
                  25.12       53.90 (28.78)                                        
 12 Hladik, Joseph            17 Lyons Swim Club-IL     54.40      54.05   714  
                  25.62       54.05 (28.43)                                        
 13 Perrot, Cabell            15 Arlington Aquati-PV    53.68      54.07   713  
                  25.50       54.07 (28.57)                                        
 14 Chiu, Ryan                18 Swim Pasadena-CA       55.89      54.15   710  
                  26.61       54.15 (27.54)                                        
 15 Applin, Karson            17 Harris County Aq-GU    54.86      54.36   701  
                  25.99       54.36 (28.37)                                        
 16 Kiel, Brian               16 Unattached-MN          54.50      54.42   699  
                  25.85       54.42 (28.57)                                        
 17 Chiu, Eric                18 Aiken-Augusta Sw-GA    54.50      54.49   696  
                  26.05       54.49 (28.44)                                        
 18 Johnson, Jake             17 Schenectady Swim-AD    54.00      54.54   695  
                  26.34       54.54 (28.20)                                        
 18 Hoyt, Trevor              17 Yucaipa Swim Tea-CA    55.45      54.54   695  
                  26.36       54.54 (28.18)                                        
 20 Middleton, Aaron          18 Auburn Aquatics-SE     54.00      54.66   690  
                  26.13       54.66 (28.53)                                        
 21 Lee, Peter                17 Poseidon Aquatic-PN    55.22      54.72   688  
                  26.05       54.72 (28.67)                                        
 22 Wong, George              16 Madison Swimming-SE    52.97      54.83   684  
                  26.08       54.83 (28.75)                                        
 23 Janney, Niall             18 Long Reach Swim-ME     47.60      55.13   672  
                  26.04       55.13 (29.09)                                        
 24 Weber, Mason              17 Tsunami Swim Tea-MV    55.00      56.71   618  
                  26.40       56.71 (30.31)                                        
 25 Schwab, Daniel            16 Inland Coastal A-SI    56.20      56.84   614  
                  26.85       56.84 (29.99)                                        
 -- Allen, Nick               16 Nitro Swimming-ST         NT         NS        
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Overholt, Kevin           17 Fox Valley Swim-IL     52.05      51.43   828  
                  24.57       51.43 (26.86)                                        
  2 Smith, Randal             17 Katy Aquatic Tea-GU    53.16      52.64   772  
                  25.61       52.64 (27.03)                                        
  3 Park, Brock               18 Curl Burke Swim-PV     52.63      53.15   750  
                  25.47       53.15 (27.68)                                        
  4 Tung, Andres              17 Una Pcs-FG             52.46      53.30   744  
                  25.58       53.30 (27.72)                                        
  5 Maldonado, Joao           18 Clovis Swim Club-CC    54.22      53.56   733  
                  26.26       53.56 (27.30)                                        
  6 Davison, Hugh             16 Loyola Blakefiel-MD    53.05      53.60   732  
                  26.02       53.60 (27.58)                                        
  7 Jordan, Josh              18 Carmel Swim Club-IN    54.69      53.64   730  
                  25.70       53.64 (27.94)                                        
  8 Sideras, Andrew           16 Lightning Swimmi-MA    54.29      53.69   728  
                  26.06       53.69 (27.63)                                        
  9 Latimer, Andrew           17 North Bay Aquati-PC    53.20      53.80   724  
                  25.63       53.80 (28.17)                                        
 10 Jeffers, Joe              17 New Trier Swim C-IL    54.31      53.88   720  
                  25.86       53.88 (28.02)                                        
 11 Kaisrlik, Jason           18 Fast Lane Aquati-FL    53.35      53.93   718  
                  25.78       53.93 (28.15)                                        
 12 Barrett, Brian            17 New Albany Aquat-OH    54.50      54.03   714  
                  26.07       54.03 (27.96)                                        
 13 Savonen, Benjamin         18 Ohio State Swim-OH     53.73      54.15   710  
                  25.62       54.15 (28.53)                                        
 14 Bruck, Eric               18 Lexington Dolphi-KY    53.73      54.75   687  
                  25.93       54.75 (28.82)                                        
 15 Morrell, Nic              16 Bend Swim Club-OR      54.48      54.85   683  
                  26.60       54.85 (28.25)                                        
 16 Sreenan, Casey            18 Miami Dade Count-FG    54.36      55.11   673  
                  25.80       55.11 (29.31)                                        
 17 Schlytter, Matt           17 Bolles School Sh-FL    54.37      55.18   671  
                  25.82       55.18 (29.36)                                        
 18 Fleming, Christopher      18 Cougar Aquatic T-NJ    55.57      55.43   662  
                  26.42       55.43 (29.01)                                        
 19 Stubblefield, Seth        15 City of Plano Sw-NT    54.89      55.85   647  
                  26.44       55.85 (29.41)                                        
 20 Knight, Hunter            16 Nova of Virginia-VA    56.30      56.30   631  
                  27.05       56.30 (29.25)                                        
 21 Kranenburg, Pieter        16 North Bay Aquati-PC    53.90    1:01.22   491  
                  25.65     1:01.22 (35.57)                                        
 -- Denton-Schneider, Jon     17 North Bay Aquati-PC    56.00         NS        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willets, Roman            17 Greater Toledo A-OH  1:55.87    1:54.14   800  
                  27.26       56.03 (28.77)     1:24.96 (28.93)     1:54.14 (29.18)
  2 Mulroy, Sean              16 Lyons Swim Club-IL   1:54.40    1:56.92   744  
                  26.55       55.63 (29.08)     1:26.38 (30.75)     1:56.92 (30.54)
  3 Dalton, John              17 North Jeffco Swi-CO  1:56.00    1:57.30   737  
                  27.33       56.75 (29.42)     1:27.19 (30.44)     1:57.30 (30.11)
  4 Walker, Donnie            16 Alamo Area Aquat-ST  1:56.54    1:57.88   726  
                  27.47       57.71 (30.24)     1:28.06 (30.35)     1:57.88 (29.82)
  5 Lowe, Brandon             18 College Area Swi-SI  1:56.08    1:59.08   704  
                  27.56       57.05 (29.49)     1:27.83 (30.78)     1:59.08 (31.25)
  6 Moscone, Dillon           16 North Bay Aquati-PC  1:57.00    1:59.83   691  
                  27.88       58.28 (30.40)     1:29.39 (31.11)     1:59.83 (30.44)
  7 Stepanian, Mark           17 Blackhawk Cougar-AM  2:05.41    2:06.63   586  
                  29.01     1:00.93 (31.92)     1:34.44 (33.51)     2:06.63 (32.19)
 -- Tutass, Shane             18 Orinda Aquatics-PC   2:03.00         NS        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vagts, Justin             17 Naval Academy Aq-MD       NT    1:55.37   774  
                  26.78       55.54 (28.76)     1:25.55 (30.01)     1:55.37 (29.82)
  2 Maldonado, Joao           18 Clovis Swim Club-CC  1:59.12    1:57.30   737  
                  27.30       56.99 (29.69)     1:26.85 (29.86)     1:57.30 (30.45)
  3 Blackwood, Timmy          17 Nova of Virginia-VA  1:59.82    1:58.54   714  
                  28.03       57.71 (29.68)     1:28.39 (30.68)     1:58.54 (30.15)
  4 Ross, Brooks              17 Nova of Virginia-VA  1:58.42    1:58.55   714  
                  27.82       57.57 (29.75)     1:28.36 (30.79)     1:58.55 (30.19)
  5 Keily, Andrew             18 The Fleet-GU         2:00.28    1:59.46   697  
                  27.78       58.07 (30.29)     1:28.99 (30.92)     1:59.46 (30.47)
  6 Anthony, Mac              16 Nova of Virginia-VA  1:59.19    2:01.76   659  
                  28.14       58.03 (29.89)     1:29.17 (31.14)     2:01.76 (32.59)
  7 Collins, Wyatt            18 Badger Swim Club-MR  2:04.01    2:03.42   632  
                  28.84       59.85 (31.01)     1:32.17 (32.32)     2:03.42 (31.25)
  8 Feeley, Dan               18 Badger Swim Club-MR  2:03.50    2:04.75   612  
                  28.35       59.50 (31.15)     1:32.75 (33.25)     2:04.75 (32.00)
  9 Raptis, Peter             17 Rose Bowl Aquati-CA  2:02.10    2:04.94   610  
                  28.44       59.29 (30.85)     1:31.66 (32.37)     2:04.94 (33.28)
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grothe, Zane              16 Boulder City Hen-CA  1:56.23    1:54.08   801  
                  26.74       55.55 (28.81)     1:25.34 (29.79)     1:54.08 (28.74)
  2 Hood, Cam                 18 Westport/Weston-CT   1:58.10    1:55.93   763  
                  27.16       56.52 (29.36)     1:27.10 (30.58)     1:55.93 (28.83)
  3 Jessell, John             17 Broward Aquatics-FG  1:57.10    1:56.03   761  
                  27.59       57.53 (29.94)     1:27.47 (29.94)     1:56.03 (28.56)
  4 Sellers, Ryan             17 Wichita Swim Clu-MV  1:58.38    1:56.43   753  
                  27.69       57.42 (29.73)     1:27.01 (29.59)     1:56.43 (29.42)
  5 Broster, Seth             18 Lexington Dolphi-KY  2:01.33    1:56.55   751  
                  26.54       56.28 (29.74)     1:26.58 (30.30)     1:56.55 (29.97)
  6 Ung, Steven               16 Tualatin Hills S-OR  1:58.80    1:57.16   739  
                  27.00       57.15 (30.15)     1:27.69 (30.54)     1:57.16 (29.47)
  7 Michaels, Bryan           17 West Coast Aq.-PN    1:59.06    1:57.83   727  
                  27.65       57.48 (29.83)     1:27.72 (30.24)     1:57.83 (30.11)
  8 Hueni, Jonathan           18 Irish Aquatics-IN    1:59.59    1:57.86   726  
                  27.39       57.44 (30.05)     1:27.72 (30.28)     1:57.86 (30.14)
  9 Anthony, Mac              16 Nova of Virginia-VA  1:59.14    1:57.92   725  
                  26.89       56.14 (29.25)     1:26.92 (30.78)     1:57.92 (31.00)
 10 Camp, Parker              16 Nashville Aquati-SE  1:56.61    1:57.97   724  
                  27.19       56.54 (29.35)     1:27.09 (30.55)     1:57.97 (30.88)
 11 Tung, Andres              17 Una Pcs-FG           1:58.15    1:58.24   719  
                  27.19       56.89 (29.70)     1:28.10 (31.21)     1:58.24 (30.14)
 12 Kinnard, Mason            16 Walnut Creek Aqu-PC  2:06.00    1:58.36   717  
                  27.64       57.50 (29.86)     1:28.74 (31.24)     1:58.36 (29.62)
 13 Buckley, Shayne           16 Schenectady Swim-AD  2:00.35    1:58.56   713  
                  27.62       57.51 (29.89)     1:28.03 (30.52)     1:58.56 (30.53)
 14 Holmes, Zach              17 Houston Swim Clu-GU  1:59.00    1:58.68   711  
                  26.95       56.98 (30.03)     1:27.88 (30.90)     1:58.68 (30.80)
 15 Cammisano, Vito           17 Kansas City Blaz-MV  1:57.96    1:58.77   710  
                  28.12       58.24 (30.12)     1:28.81 (30.57)     1:58.77 (29.96)
 16 Derlath, Jonathan         16 Long Island Aqua-MR  1:59.69    1:58.82   709  
                  28.16       58.27 (30.11)     1:29.01 (30.74)     1:58.82 (29.81)
 17 Antoniuk, Konrad          16 Canyons Aquatic-CA   1:59.00    1:58.83   709  
                  27.79       57.49 (29.70)     1:28.36 (30.87)     1:58.83 (30.47)
 18 Wurzbacher, Owen          17 Cascade Swim Clu-PN  1:58.50    1:58.96   706  
                  27.03       56.62 (29.59)     1:27.71 (31.09)     1:58.96 (31.25)
 19 Sharp, Adam               16 Clayton Shaw Par-OZ  1:59.73    1:59.08   704  
                  27.27       57.28 (30.01)     1:28.62 (31.34)     1:59.08 (30.46)
 20 Stringer, Shaun           16 Walnut Creek Aqu-PC  2:06.00    1:59.25   701  
                  27.31       57.98 (30.67)     1:28.91 (30.93)     1:59.25 (30.34)
 21 Rooker, Jonathan          16 Tualatin Hills S-OR  1:59.10    1:59.30   700  
                  27.89       57.79 (29.90)     1:28.87 (31.08)     1:59.30 (30.43)
 22 Gillette, James           17 Rose Bowl Aquati-CA  1:58.10    1:59.35   699  
                  27.42       57.06 (29.64)     1:27.98 (30.92)     1:59.35 (31.37)
 23 Stubblefield, Seth        15 City of Plano Sw-NT  1:58.00    1:59.58   695  
                  27.80       57.93 (30.13)     1:28.53 (30.60)     1:59.58 (31.05)
 24 Farley, Scott             15 Rose Bowl Aquati-CA  1:57.99    1:59.64   694  
                  27.97       58.04 (30.07)     1:29.14 (31.10)     1:59.64 (30.50)
 25 Wiederecht, Chris         17 Westport/Weston-CT   2:05.35    2:00.27   683  
                  27.67       58.05 (30.38)     1:28.83 (30.78)     2:00.27 (31.44)
 26 Gilmore, James            17 Eugene City Swim-OR       NT    2:00.33   682  
                  27.25       57.58 (30.33)     1:28.98 (31.40)     2:00.33 (31.35)
 27 Hart, Nathan              16 YMCA of W. NC-NC     2:04.64    2:00.59   678  
                  27.81       58.50 (30.69)     1:29.86 (31.36)     2:00.59 (30.73)
 28 Lucchesi, Michael         16 Southwest Aquati-WI  1:59.50    2:00.95   672  
                  27.59       57.88 (30.29)     1:29.42 (31.54)     2:00.95 (31.53)
 29 Sollom-Brotherton, Galen  17 San Ramon Vly/Li-PC  1:59.87    2:01.61   661  
                  27.95       58.71 (30.76)     1:30.55 (31.84)     2:01.61 (31.06)
 29 Hartmeier, Paul           16 Bend Swim Club-OR    2:00.59    2:01.61   661  
                  28.86       59.52 (30.66)     1:30.81 (31.29)     2:01.61 (30.80)
 31 Kauffman, Graham          16 Y-Spartaquatics-SC   2:05.00    2:01.85   657  
                  27.45       57.58 (30.13)     1:29.67 (32.09)     2:01.85 (32.18)
 32 Criss, Austin             14 Virginia Gators-VA   2:00.02    2:02.04   654  
                  27.51       58.07 (30.56)     1:29.80 (31.73)     2:02.04 (32.24)
 33 Brazitis, Kevin           18 Unattached-MA        2:00.79    2:03.10   637  
                  27.30       57.89 (30.59)     1:29.73 (31.84)     2:03.10 (33.37)
 34 Weeks, Lamar              18 Dallas Mustangs-NT   1:58.13    2:03.11   637  
                  28.00       58.65 (30.65)     1:30.96 (32.31)     2:03.11 (32.15)
 35 Vanderlinde, Harrison     17 Inland Coastal A-SI  2:02.54    2:03.38   633  
                  28.21       58.98 (30.77)     1:30.85 (31.87)     2:03.38 (32.53)
 36 Korotkin, Brian           16 Bolles School Sh-FL  2:03.50    2:03.43   632  
                  29.52     1:00.53 (31.01)     1:32.21 (31.68)     2:03.43 (31.22)
 37 Colvin, Daniel            18 Canyons Aquatic-CA   2:01.08    2:04.04   623  
                  28.55       59.55 (31.00)     1:31.82 (32.27)     2:04.04 (32.22)
 38 Raptis, Peter             17 Rose Bowl Aquati-CA  2:02.10    2:04.79   612  
                  28.65       59.97 (31.32)     1:32.24 (32.27)     2:04.79 (32.55)
 39 Park, Brock               18 Curl Burke Swim-PV   1:55.94    2:12.72   509  
                  25.19       53.05 (27.86)     1:35.84 (42.79)     2:12.72 (36.88)
 40 Dwyer, Jack               18 Dallas Mustangs-NT   2:08.00    2:13.19   503  
                  24.16     1:02.45 (38.29)     1:40.46 (38.01)     2:13.19 (32.73)
 41 Astashinsky, Nik          17 Carmel Swim Club-IN  1:59.32    2:13.68   498  
                  26.76       55.59 (28.83)     1:38.39 (42.80)     2:13.68 (35.29)
 -- Cox, Austin               17 St Charles Swim-IL   1:57.00         DQ        
 -- Cannon, Josh              17 Walnut Creek Aqu-PC  2:06.00        DNF        
 -- Chang, One June           17 Long Island Aqua-MR  2:00.15         NS        
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Halloran, Neil          15 Tualatin Hills S-OR  4:13.10    4:16.25   671  
                  29.34     1:01.15 (31.81)     1:33.51 (32.36)     2:06.71 (33.20)
        2:38.91 (32.20)     3:11.61 (32.70)     3:44.15 (32.54)     4:16.25 (32.10)
  2 Gunderson, Will           16 Hillsboro Heat S-OR  4:28.34    4:21.96   628  
                  29.42     1:01.87 (32.45)     1:34.78 (32.91)     2:08.03 (33.25)
        2:41.51 (33.48)     3:15.06 (33.55)     3:48.98 (33.92)     4:21.96 (32.98)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Antoniuk, Konrad          16 Canyons Aquatic-CA   4:09.00    4:06.32   755  
                  28.17       58.43 (30.26)     1:29.16 (30.73)     2:00.60 (31.44)
        2:32.09 (31.49)     3:03.37 (31.28)     3:35.31 (31.94)     4:06.32 (31.01)
  2 Moscone, Dillon           16 North Bay Aquati-PC  4:10.00    4:19.64   645  
                  29.01     1:00.46 (31.45)     1:33.11 (32.65)     2:06.13 (33.02)
        2:39.85 (33.72)     3:13.37 (33.52)     3:47.00 (33.63)     4:19.64 (32.64)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mulroy, Sean              16 Lyons Swim Club-IL   4:08.00    4:04.11   776  
                  26.68       56.17 (29.49)     1:27.14 (30.97)     1:58.90 (31.76)
        2:30.50 (31.60)     3:02.39 (31.89)     3:34.22 (31.83)     4:04.11 (29.89)
  2 Murphy, Sean              15 The Woodlands Sw-GU  4:08.20    4:04.17   775  
                  27.94       58.36 (30.42)     1:29.36 (31.00)     2:00.06 (30.70)
        2:31.29 (31.23)     3:02.76 (31.47)     3:34.32 (31.56)     4:04.17 (29.85)
  3 Belecanech, Ryan          18 Jersey Wahoos-MA     4:08.10    4:07.29   746  
                  28.23       58.70 (30.47)     1:30.03 (31.33)     2:01.50 (31.47)
        2:33.08 (31.58)     3:05.07 (31.99)     3:36.80 (31.73)     4:07.29 (30.49)
  4 McIntee, Kyle             15 City of Plano Sw-NT  4:10.00    4:07.45   745  
                  28.33       58.76 (30.43)     1:30.16 (31.40)     2:01.88 (31.72)
        2:34.24 (32.36)     3:06.48 (32.24)     3:38.23 (31.75)     4:07.45 (29.22)
  5 Chevalier, Andrew         16 North Jeffco Swi-CO  4:10.00    4:07.63   743  
                  28.55       59.34 (30.79)     1:30.14 (30.80)     2:01.76 (31.62)
        2:33.95 (32.19)     3:06.26 (32.31)     3:37.98 (31.72)     4:07.63 (29.65)
  6 Mendes, Jesse             18 North Carolina A-NC  4:09.00    4:08.05   739  
                  28.42       59.55 (31.13)     1:30.91 (31.36)     2:02.94 (32.03)
        2:34.59 (31.65)     3:06.41 (31.82)     3:37.81 (31.40)     4:08.05 (30.24)
  7 Buchanan, Aaron           17 Dayton Raiders-OH    4:09.09    4:08.17   738  
                  28.60       59.87 (31.27)     1:31.11 (31.24)     2:03.00 (31.89)
        2:34.39 (31.39)     3:06.17 (31.78)     3:37.54 (31.37)     4:08.17 (30.63)
  8 Van Allen, Ross           17 Washington Towns-IN  4:12.72    4:09.25   729  
                  28.73       59.84 (31.11)     1:31.49 (31.65)     2:03.25 (31.76)
        2:34.91 (31.66)     3:06.74 (31.83)     3:38.31 (31.57)     4:09.25 (30.94)
  9 Cammisano, Vito           17 Kansas City Blaz-MV  4:09.75    4:09.31   728  
                  28.70       59.83 (31.13)     1:31.02 (31.19)     2:02.79 (31.77)
        2:34.65 (31.86)     3:06.54 (31.89)     3:38.25 (31.71)     4:09.31 (31.06)
 10 Mosterd, Benjiman         17 West Michigan Sw-MI  4:09.09    4:09.56   726  
                  27.86       58.57 (30.71)     1:30.37 (31.80)     2:02.12 (31.75)
        2:33.86 (31.74)     3:06.01 (32.15)     3:37.82 (31.81)     4:09.56 (31.74)
 11 Miller, Alex              17 M.E. Lyons/Ander-OH  4:13.49    4:09.80   724  
                  29.03     1:00.82 (31.79)     1:32.53 (31.71)     2:04.29 (31.76)
        2:35.67 (31.38)     3:07.41 (31.74)     3:39.08 (31.67)     4:09.80 (30.72)
 12 Holston, Benjamin         15 DU Hilltoppers-CO    4:15.50    4:09.86   723  
                  29.47     1:01.25 (31.78)     1:33.12 (31.87)     2:04.82 (31.70)
        2:36.60 (31.78)     3:08.77 (32.17)     3:40.77 (32.00)     4:09.86 (29.09)
 13 Silvers, Johnny           16 Sarasota YMCA Sh-FL  4:09.50    4:11.54   709  
                  28.96     1:00.64 (31.68)     1:32.14 (31.50)     2:04.31 (32.17)
        2:36.54 (32.23)     3:08.67 (32.13)     3:40.29 (31.62)     4:11.54 (31.25)
 14 Jones, Bobby              17 Clayton Shaw Par-OZ  4:12.35    4:12.63   700  
                  28.24       59.97 (31.73)     1:31.68 (31.71)     2:03.61 (31.93)
        2:35.69 (32.08)     3:08.28 (32.59)     3:40.99 (32.71)     4:12.63 (31.64)
 15 Hartmeier, Paul           16 Bend Swim Club-OR    4:12.00    4:12.79   699  
                  29.40     1:00.68 (31.28)     1:32.23 (31.55)     2:04.15 (31.92)
        2:36.14 (31.99)     3:08.24 (32.10)     3:40.52 (32.28)     4:12.79 (32.27)
 16 Davis, Tyler              18 North Jeffco Swi-CO  4:10.20    4:15.47   677  
                  29.13     1:00.39 (31.26)     1:32.10 (31.71)     2:04.73 (32.63)
        2:37.60 (32.87)     3:10.49 (32.89)     3:43.23 (32.74)     4:15.47 (32.24)
 17 Holmes, Zach              17 Houston Swim Clu-GU  4:25.00    4:17.85   658  
                  27.72       59.51 (31.79)     1:32.66 (33.15)     2:05.50 (32.84)
        2:38.84 (33.34)     3:12.27 (33.43)     3:45.36 (33.09)     4:17.85 (32.49)
 18 Korotkin, Brian           16 Bolles School Sh-FL  4:11.00    4:18.15   656  
                  29.44     1:01.00 (31.56)     1:33.01 (32.01)     2:05.44 (32.43)
        2:37.94 (32.50)     3:11.16 (33.22)     3:44.71 (33.55)     4:18.15 (33.44)
 19 Vanek, Martin             17 Ngsv Gator Aquat-CA  4:11.00    4:21.36   632  
                  30.01     1:01.47 (31.46)     1:34.22 (32.75)     2:07.39 (33.17)
        2:40.73 (33.34)     3:14.32 (33.59)     3:47.98 (33.66)     4:21.36 (33.38)
 20 Mendes, Bryce             16 North Carolina A-NC  4:16.00    4:24.56   609  
                  29.07     1:01.50 (32.43)     1:34.47 (32.97)     2:07.93 (33.46)
        2:41.79 (33.86)     3:15.92 (34.13)     3:50.69 (34.77)     4:24.56 (33.87)
 21 Collins, Wyatt            18 Badger Swim Club-MR  4:23.00    4:26.52   596  
                  29.73     1:02.02 (32.29)     1:35.20 (33.18)     2:09.28 (34.08)
        2:43.38 (34.10)     3:17.98 (34.60)     3:52.68 (34.70)     4:26.52 (33.84)
 
Men 800 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vivadelli, JH             17 Nova of Virginia-VA  8:39.18    8:25.26   797  
                  28.45       58.93 (30.48)   3:05.89 (2:06.96)                    
                                3:38.04 ( )     4:10.31 (32.27)     4:42.58 (32.27)
        5:14.67 (32.09)     5:47.11 (32.44)     6:19.48 (32.37)     6:51.23 (31.75)
        7:23.14 (31.91)     7:54.91 (31.77)     8:25.26 (30.35)                    
  2 Van Allen, Ross           17 Washington Towns-IN  8:47.60    8:34.65   754  
                  29.20     1:00.63 (31.43)   3:09.28 (2:08.65)                    
                                3:41.73 ( )     4:14.33 (32.60)     4:46.64 (32.31)
        5:19.17 (32.53)     5:51.82 (32.65)     6:24.58 (32.76)     6:57.20 (32.62)
        7:30.03 (32.83)     8:02.88 (32.85)     8:34.65 (31.77)                    
  3 La Mothe, Alec            17 Washington Towns-IN  8:49.45    8:36.22   748  
                  28.94     1:00.14 (31.20)   3:08.78 (2:08.64)                    
                                3:41.14 ( )     4:13.69 (32.55)     4:46.53 (32.84)
        5:19.53 (33.00)     5:52.80 (33.27)     6:25.90 (33.10)     6:59.06 (33.16)
        7:32.37 (33.31)     8:04.90 (32.53)     8:36.22 (31.32)                    
  4 Acheson, Austin           17 Kansas City Blaz-MV  8:38.29    8:36.83   745  
                  29.08     1:00.53 (31.45)   3:09.89 (2:09.36)                    
                                3:42.58 ( )     4:15.30 (32.72)     4:48.30 (33.00)
        5:21.19 (32.89)     5:54.07 (32.88)     6:27.46 (33.39)     7:00.71 (33.25)
        7:33.28 (32.57)     8:05.92 (32.64)     8:36.83 (30.91)                    
  5 Farley, Scott             15 Rose Bowl Aquati-CA  8:37.62    8:50.28   690  
                  29.21     1:00.63 (31.42)   3:12.06 (2:11.43)                    
                                3:45.57 ( )     4:19.06 (33.49)     4:52.63 (33.57)
        5:26.64 (34.01)     6:01.06 (34.42)     6:35.33 (34.27)     7:09.47 (34.14)
        7:43.42 (33.95)     8:17.83 (34.41)     8:50.28 (32.45)                    
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Messerschmidt, Tyler      15 YMCA Westside Si-AZ    59.22      58.32   791  
                  28.47       58.32 (29.85)                                        
  2 Pebley, Jacob             14 Corvallis Aquati-OR    59.31      58.98   764  
                  29.13       58.98 (29.85)                                        
  3 Hanson, Jacob             17 Waves bny-IL           59.97      59.47   746  
                  29.06       59.47 (30.41)                                        
  4 Covert, Michael           16 Swim Quest-VA        1:00.10    1:00.66   703  
                  29.25     1:00.66 (31.41)                                        
  5 Steel, Austin             17 Scarlet Aquatic-NJ   1:01.10    1:00.73   700  
                  29.78     1:00.73 (30.95)                                        
  6 Milberg, Kyle             16 DU Hilltoppers-CO    1:00.55    1:00.81   698  
                  29.52     1:00.81 (31.29)                                        
  7 Hladik, Joseph            17 Lyons Swim Club-IL   1:04.27    1:01.29   681  
                  29.07     1:01.29 (32.22)                                        
  8 Campbell, Alex            16 Rose Bowl Aquati-CA  1:00.21    1:01.48   675  
                  29.42     1:01.48 (32.06)                                        
  9 Moore, Eric               17 Brandon Sports &-FL  1:00.00    1:02.43   645  
                  29.99     1:02.43 (32.44)                                        
 10 Ball, Tyler               17 Brandon Sports &-FL  1:01.00    1:03.03   626  
                  30.49     1:03.03 (32.54)                                        
 11 Stone, Dak                16 Fox Cities YMCA-WI   1:03.99    1:03.14   623  
                  31.20     1:03.14 (31.94)                                        
 12 Karedis, Demetri          17 Parkland Aquatic-MA  1:08.50    1:09.22   473  
                  32.73     1:09.22 (36.49)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Funk, John                17 Boulder City Hen-CA  1:02.25    1:01.26   682  
                  29.35     1:01.26 (31.91)                                        
  2 Weber, Chris              16 California Aquat-CA  1:02.03    1:01.53   673  
                  29.76     1:01.53 (31.77)                                        
  3 Aitken, Michael           18 Duke Aquatics-NC     1:03.80    1:02.43   645  
                  30.30     1:02.43 (32.13)                                        
  4 Cirillo, Christopher      17 Coast Guard Blue-VA  1:03.50    1:02.59   640  
                  29.73     1:02.59 (32.86)                                        
  5 Florea, Tudor             17 Scottsdale Aquat-AZ  1:03.76    1:04.10   596  
                  30.60     1:04.10 (33.50)                                        
  6 Wagner, Harrison          15 Carmel Swim Club-IN  1:04.62    1:04.90   574  
                  31.08     1:04.90 (33.82)                                        
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodgers, Joe              18 Swim Newton-MV       1:00.97    1:02.83   632  
                  30.35     1:02.83 (32.48)                                        
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dasinger, Timmy           17 Sunkist Swim Tea-MS  2:08.16    2:10.22   720  
                  30.20     1:02.73 (32.53)     1:36.55 (33.82)     2:10.22 (33.67)
  2 Grey, Taylor              16 Green Mountain A-NE  2:15.69    2:17.46   612  
                  31.59     1:06.01 (34.42)     1:41.96 (35.95)     2:17.46 (35.50)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lutterbein, Alex          18 Nova of Virginia-VA  2:10.87    2:09.35   734  
                  30.97     1:03.36 (32.39)     1:36.56 (33.20)     2:09.35 (32.79)
  2 Weiss, Michael            17 Lakeridge Swim T-PC  2:13.50    2:10.00   723  
                  29.92     1:02.55 (32.63)     1:36.76 (34.21)     2:10.00 (33.24)
  3 Murfee, Jack              16 Nashville Aquati-SE  2:16.05    2:11.49   699  
                  31.03     1:04.28 (33.25)     1:37.54 (33.26)     2:11.49 (33.95)
  4 Stearns, Wes              16 Clearwater Aquat-FL  2:11.18    2:12.14   689  
                  31.02     1:04.29 (33.27)     1:38.36 (34.07)     2:12.14 (33.78)
  5 Satanik, Wade             17 Atlantis Aquatic-MA  2:11.10    2:13.67   665  
                  30.00     1:02.52 (32.52)     1:37.44 (34.92)     2:13.67 (36.23)
  6 Nesheim, Sean             17 Cascade Swim Clu-PN  2:10.00    2:14.48   653  
                  30.59     1:03.49 (32.90)     1:38.48 (34.99)     2:14.48 (36.00)
  7 Watkins, Cameron          18 Washington Towns-IN  2:11.57    2:15.34   641  
                  30.07     1:03.84 (33.77)     1:38.90 (35.06)     2:15.34 (36.44)
  8 Bailey, Ben               17 Westerville Aqua-OH  2:12.50    2:16.10   630  
                  31.36     1:05.77 (34.41)     1:41.39 (35.62)     2:16.10 (34.71)
  9 Schwartz, Evan            17 Cincinnati Marli-OH  2:11.10    2:16.45   625  
                  31.49     1:05.06 (33.57)     1:40.15 (35.09)     2:16.45 (36.30)
 
Men 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mazure, Alex              16 Swim Quest-VA        2:10.84    2:11.56   698  
                  30.32     1:02.84 (32.52)     1:37.00 (34.16)     2:11.56 (34.56)
  2 Thompson, Dillon          15 Munster Swim Clu-IN  2:12.51    2:11.61   697  
                  30.77     1:03.70 (32.93)     1:38.00 (34.30)     2:11.61 (33.61)
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrett, Robert           17 Scottsdale Aquat-AZ  1:08.61    1:07.80   699  
                  31.93     1:07.80 (35.87)                                        
  2 Haigh, Jason              16 Williamsburg Aqu-VA  1:09.05    1:08.51   677  
                  32.55     1:08.51 (35.96)                                        
  3 Weiss, Michael            17 Lakeridge Swim T-PC  1:08.20    1:09.01   663  
                  32.61     1:09.01 (36.40)                                        
  4 Choi, Andrew              18 Aquazot Swim Clu-CA  1:09.00    1:09.08   660  
                  32.64     1:09.08 (36.44)                                        
  5 Remigino, James           17 SoNoCo Swim Club-CT  1:08.40    1:09.24   656  
                  33.18     1:09.24 (36.06)                                        
  6 Cipolla, Christopher      16 Scarlet Aquatic-NJ   1:09.52    1:10.13   631  
                  33.51     1:10.13 (36.62)                                        
  7 Prenot, Josh              15 Santa Maria Swim-CA  1:14.00    1:10.35   625  
                  33.59     1:10.35 (36.76)                                        
  8 Allen, Mason              16 Bend Swim Club-OR    1:14.90    1:10.97   609  
                  33.41     1:10.97 (37.56)                                        
  9 Gutnayer, Dan             16 Lake Forest Swim-IL  1:08.69    1:11.00   608  
                  33.33     1:11.00 (37.67)                                        
 10 Bills, Ryan               16 Metroplex Aquati-NT  1:11.00    1:11.50   596  
                  33.73     1:11.50 (37.77)                                        
 11 Hatfield, Danny           16 Unattached-OK        1:12.89    1:13.73   543  
                  34.55     1:13.73 (39.18)                                        
 12 Cunningham, Ryan          15 Rose Bowl Aquati-CA  1:13.05    1:13.76   543  
 13 English, Andrew           17 Cougar Aquatic T-NJ  1:12.10    1:13.96   538  
                  34.23     1:13.96 (39.73)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simek, Andrew             18 Rockwood Swim Cl-OZ  1:08.96    1:08.31   683  
                  31.88     1:08.31 (36.43)                                        
  2 Brasser, Brian            18 Washington Towns-OH  1:09.00    1:08.53   677  
                  30.96     1:08.53 (37.57)                                        
  3 Weber, Chris              16 California Aquat-CA  1:08.37    1:09.85   639  
                  32.48     1:09.85 (37.37)                                        
  4 Souders, Ben              17 Washington Towns-IN  1:10.41    1:10.68   617  
                  32.97     1:10.68 (37.71)                                        
  5 Mazure, Alex              16 Swim Quest-VA        1:14.00    1:11.26   602  
                  33.87     1:11.26 (37.39)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Chandler          18 SwimMAC Carolina-NC  1:06.50    1:06.81   730  
                  31.91     1:06.81 (34.90)                                        
  2 Newell, Rob               18 DU Hilltoppers-CO    1:10.50    1:08.20   686  
                  32.23     1:08.20 (35.97)                                        
  3 Schwartz, Evan            17 Cincinnati Marli-OH  1:09.02    1:08.84   667  
                  32.38     1:08.84 (36.46)                                        
  4 Janney, Niall             18 Long Reach Swim-ME   1:00.13    1:09.09   660  
                  32.93     1:09.09 (36.16)                                        
  5 Masehi-Lano, Jonathan     17 Swim Pasadena-CA     1:09.72    1:09.45   650  
                  33.16     1:09.45 (36.29)                                        
  6 Lipari, Sam               16 Cincinnati Marli-OH  1:08.60    1:10.89   611  
                  33.28     1:10.89 (37.61)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoyt, Trevor              17 Yucaipa Swim Tea-CA  2:22.27    2:24.24   736  
                  32.79     1:09.33 (36.54)     1:46.93 (37.60)     2:24.24 (37.31)
  2 Power, Robert             16 Suburban Swim Ce-MA  2:25.40    2:26.24   706  
                  33.49     1:10.08 (36.59)     1:48.14 (38.06)     2:26.24 (38.10)
  3 Masehi-Lano, Jonathan     17 Swim Pasadena-CA     2:26.87    2:27.08   694  
                  33.38     1:10.79 (37.41)     1:49.00 (38.21)     2:27.08 (38.08)
  4 Hommel, Robert            15 Boulder City Hen-CA  2:25.30    2:27.59   687  
                  33.66     1:10.94 (37.28)     1:48.67 (37.73)     2:27.59 (38.92)
  5 Gunderson, Will           16 Hillsboro Heat S-OR  2:33.12    2:28.63   673  
                  34.13     1:12.03 (37.90)     1:50.79 (38.76)     2:28.63 (37.84)
  6 Schilling, DK             17 The Woodlands Sw-GU  2:28.08    2:29.88   656  
                  33.55     1:11.69 (38.14)     1:50.54 (38.85)     2:29.88 (39.34)
  7 McVicker, Mike            17 Badger Swim Club-MR  2:28.78    2:30.96   642  
                  33.00     1:11.72 (38.72)     1:51.20 (39.48)     2:30.96 (39.76)
 -- Brasser, Brian            18 Washington Towns-OH  2:31.00         DQ        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belecanech, Ryan          18 Jersey Wahoos-MA     2:32.09    2:28.09   680  
                  33.91     1:11.93 (38.02)     1:50.28 (38.35)     2:28.09 (37.81)
  2 Ferro, Brian              16 YMCA Westside Si-AZ  2:26.50    2:28.19   679  
                  34.05     1:11.89 (37.84)     1:50.64 (38.75)     2:28.19 (37.55)
  3 Stroethoff, Matthan       16 Missoula Aquatic-MT       NT    2:28.41   676  
                  32.84     1:10.23 (37.39)     1:48.94 (38.71)     2:28.41 (39.47)
  4 Krall, Tanner             16 Pueblo Swim Club-CO  2:26.73    2:28.76   671  
                  33.99     1:11.57 (37.58)     1:50.63 (39.06)     2:28.76 (38.13)
  5 Weber, Mason              17 Tsunami Swim Tea-MV  2:29.34    2:29.13   666  
                  31.97     1:10.02 (38.05)     1:49.49 (39.47)     2:29.13 (39.64)
  6 Millett, Theodore         16 YMCA of the NS-NE    2:27.71    2:31.01   642  
                  35.54     1:13.65 (38.11)     1:52.40 (38.75)     2:31.01 (38.61)
  7 Schilling, DK             17 The Woodlands Sw-GU  2:28.07    2:31.02   641  
                  33.99     1:12.06 (38.07)     1:51.16 (39.10)     2:31.02 (39.86)
  8 Lumas, Daniel             17 Lancaster Aquati-MA  2:32.97    2:32.69   621  
                  33.12     1:10.72 (37.60)     1:50.97 (40.25)     2:32.69 (41.72)
  9 Kauffman, Graham          16 Y-Spartaquatics-SC   2:42.42    2:37.47   566  
                  34.41     1:13.61 (39.20)     1:55.85 (42.24)     2:37.47 (41.62)
 -- Remigino, James           17 SoNoCo Swim Club-CT  2:28.70         DQ        
 -- Buechler, Corbin          17 Team Foxjet-MN       2:28.41         NS        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chard, Thomas             18 Inland Coastal A-SI  2:22.58    2:23.09   754  
                  32.00     1:08.25 (36.25)     1:45.66 (37.41)     2:23.09 (37.43)
  2 Cipolla, Christopher      16 Scarlet Aquatic-NJ   2:27.00    2:30.70   645  
                  33.58     1:11.07 (37.49)     1:50.58 (39.51)     2:30.70 (40.12)
  3 Lee, See Han              16 Swim Torrance-CA     2:30.32    2:31.20   639  
                  34.40     1:13.00 (38.60)     1:52.01 (39.01)     2:31.20 (39.19)
  4 Liu, Mark                 16 Palo Alto Stanfo-PC  2:33.00    2:32.99   617  
                  32.77     1:10.46 (37.69)     1:51.04 (40.58)     2:32.99 (41.95)
  5 Ringquist, Austin         15 Hillsboro Heat S-OR  2:45.48    2:35.60   586  
                  34.11     1:13.06 (38.95)     1:54.35 (41.29)     2:35.60 (41.25)
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garcia, Asher             16 California Aquat-CA    58.53      58.68   685  
                  27.60       58.68 (31.08)                                        
  2 Covert, Michael           16 Swim Quest-VA          58.80      58.69   685  
                  27.53       58.69 (31.16)                                        
  3 Schieman, Travis          16 Washington Towns-OH    58.50    1:03.21   548  
                  26.38     1:03.21 (36.83)                                        
 -- Lee, Spencer              16 California Aquat-CA    59.84         NS        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Chris            16 West Austin Aqua-ST    58.63      57.92   712  
                  27.58       57.92 (30.34)                                        
  2 Savonen, Benjamin         18 Ohio State Swim-OH     54.56      58.60   688  
                  27.32       58.60 (31.28)                                        
  2 Milberg, Kyle             16 DU Hilltoppers-CO      58.84      58.60   688  
                  27.53       58.60 (31.07)                                        
  4 Amos, Peter               18 SwimMAC Carolina-NC    58.50      58.91   677  
                  27.71       58.91 (31.20)                                        
  5 Biegel, Tim               17 Loveland Swim Cl-CO       NT      58.95   676  
                  27.56       58.95 (31.39)                                        
  6 Pysnik, Joseph            17 Fox Chapel Kille-AM    59.30      59.13   670  
                  28.20       59.13 (30.93)                                        
  7 Smith, Randal             17 Katy Aquatic Tea-GU    59.54      59.33   663  
                  27.64       59.33 (31.69)                                        
  8 Maczko, Erik              18 Patriot Aquatic-IL     59.99      59.46   658  
                  27.82       59.46 (31.64)                                        
  9 Simek, Andrew             18 Rockwood Swim Cl-OZ  1:01.29      59.58   655  
                  27.73       59.58 (31.85)                                        
 10 Aselton, John             17 Una Mtro-NT            58.90      59.88   645  
                  27.61       59.88 (32.27)                                        
 11 Krump, Brian              18 DU Hilltoppers-CO    1:01.00      59.95   642  
                  27.69       59.95 (32.26)                                        
 12 Lewis, Max                17 The Fleet-GU           59.57    1:00.09   638  
                  28.93     1:00.09 (31.16)                                        
 13 Jeffers, Joe              17 New Trier Swim C-IL  1:02.00    1:00.10   638  
                  27.98     1:00.10 (32.12)                                        
 14 Power, Robert             16 Suburban Swim Ce-MA    59.57    1:00.12   637  
                  27.84     1:00.12 (32.28)                                        
 15 Myers, Christopher        17 Rose Bowl Aquati-CA    59.99    1:00.24   633  
                  28.42     1:00.24 (31.82)                                        
 16 Morrell, Nic              16 Bend Swim Club-OR    1:02.00    1:00.47   626  
                  28.53     1:00.47 (31.94)                                        
 17 Aronica, Philip           16 Star Swimming-NI     1:00.15    1:00.54   624  
                  27.86     1:00.54 (32.68)                                        
 18 Tutass, Shane             18 Orinda Aquatics-PC   1:00.00    1:01.12   606  
                  29.29     1:01.12 (31.83)                                        
 19 Kauffman, Jared           15 Y-Spartaquatics-SC   1:02.00    1:01.62   592  
                  29.18     1:01.62 (32.44)                                        
 20 Destro, Chuck             17 Woodland Hills A-AM  1:01.00    1:01.69   590  
                  27.71     1:01.69 (33.98)                                        
 21 Karedis, Demetri          17 Parkland Aquatic-MA  1:06.50    1:02.14   577  
                  28.34     1:02.14 (33.80)                                        
 22 Lee, Spencer              16 California Aquat-CA    59.67    1:02.27   573  
                  29.13     1:02.27 (33.14)                                        
 23 Korth, Nicholas           17 Canyons Aquatic-CA   1:01.87    1:02.50   567  
                  29.56     1:02.50 (32.94)                                        
 -- Bills, Ryan               16 Metroplex Aquati-NT    59.22         DQ        
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Chris            16 West Austin Aqua-ST    57.92      57.20   740  
                  27.11       57.20 (30.09)                                        
  2 Shaw, KJ                  17 Nova of Virginia-VA    58.90      58.12   705  
                  27.31       58.12 (30.81)                                        
  3 Rogers, Kegan             18 Lake Forest Swim-IL    58.68      58.17   703  
                  27.09       58.17 (31.08)                                        
  4 Wimmer, Steve             16 Cats Aquatic Tea-IL    58.95      58.18   703  
                  26.94       58.18 (31.24)                                        
  5 McGough, Jacob            16 Clovis Swim Club-CC    59.00      58.64   687  
                  27.47       58.64 (31.17)                                        
  6 Funk, John                17 Boulder City Hen-CA    59.51      58.69   685  
                  27.37       58.69 (31.32)                                        
  7 Dominguez, Christopher    17 Clovis Swim Club-CC    59.00      59.13   670  
                  28.19       59.13 (30.94)                                        
  8 Boston, Brett             16 New South Swimmi-NC       NT      59.19   668  
                  27.81       59.19 (31.38)                                        
  8 Culver, Eric              17 Marist Swim Club-MR    58.77      59.19   668  
                  27.85       59.19 (31.34)                                        
 10 Wrightson, Nick           15 Wildcat Aquatics-KY    59.00      59.25   666  
                  27.51       59.25 (31.74)                                        
 11 Gilmore, James            17 Eugene City Swim-OR    59.37      59.26   665  
                  27.77       59.26 (31.49)                                        
 12 Gauger, Tylor             17 Carmel Swim Club-IN    59.89      59.34   662  
                  28.15       59.34 (31.19)                                        
 13 Vivadelli, JH             17 Nova of Virginia-VA  1:00.99      59.36   662  
                  27.97       59.36 (31.39)                                        
 14 Stephens, Thomas          15 Nova of Virginia-VA  1:01.10      59.45   659  
                  27.74       59.45 (31.71)                                        
 15 Lichtner, Stephen         16 Metro Aquatic Cl-FG  1:00.80      59.50   657  
                  27.72       59.50 (31.78)                                        
 15 Chang, One June           17 Long Island Aqua-MR    59.80      59.50   657  
                  27.26       59.50 (32.24)                                        
 17 Margritier, Matthew       15 Kansas City Blaz-MV  1:00.90      59.56   655  
                  27.43       59.56 (32.13)                                        
 18 Meints, Joshua            17 Pleasanton Seaha-PC  1:03.35      59.68   651  
                  27.54       59.68 (32.14)                                        
 19 Hoekstra, Sam             17 West Michigan Sw-MI    59.01      59.97   642  
                  27.00       59.97 (32.97)                                        
 20 Lee, Oliver               16 Long Island Aqua-MR  1:02.06      59.98   642  
                  27.65       59.98 (32.33)                                        
 21 Stitts, Joe               17 Inland Coastal A-SI  1:01.11    1:00.38   629  
                  28.13     1:00.38 (32.25)                                        
 22 Vinyard, Mike             15 Carmel Swim Club-IN  1:00.86    1:00.39   629  
                  28.46     1:00.39 (31.93)                                        
 23 Oberst, Eric              16 Waukesha Express-WI    58.52    1:00.40   628  
                  28.26     1:00.40 (32.14)                                        
 24 Stepanian, Mark           17 Blackhawk Cougar-AM  1:01.99    1:01.06   608  
                  28.16     1:01.06 (32.90)                                        
 25 Vallario, Kevin           17 Flying Gull Aqua-PV  1:00.84    1:01.81   586  
                  28.77     1:01.81 (33.04)                                        
 -- Vanderlinde, Harrison     17 Inland Coastal A-SI  1:01.39         DQ        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McIntee, Kyle             15 City of Plano Sw-NT  2:10.00    2:06.79   749  
                  28.69     1:01.19 (32.50)     1:34.97 (33.78)     2:06.79 (31.82)
  2 Murphy, Sean              15 The Woodlands Sw-GU  2:11.00    2:08.92   712  
                                  20.80 ( )   1:35.36 (1:14.56)     2:08.92 (33.56)
  3 Kaden, Collin             17 Eagle Swim Assoc-GU  2:09.48    2:10.19   692  
                  28.70     1:00.82 (32.12)     1:34.85 (34.03)     2:10.19 (35.34)
  4 Wrightson, Nick           15 Wildcat Aquatics-KY  2:12.19    2:10.34   689  
                  29.15     1:01.42 (32.27)     1:35.60 (34.18)     2:10.34 (34.74)
  5 Rairden, Samuel           17 Poseidon Swimmin-VA  2:14.29    2:10.57   686  
                  28.58     1:00.83 (32.25)     1:36.53 (35.70)     2:10.57 (34.04)
  6 O'Halloran, Neil          15 Tualatin Hills S-OR  2:13.10    2:10.59   685  
                  28.52     1:01.75 (33.23)     1:35.68 (33.93)     2:10.59 (34.91)
  7 O'Connor, Dan             16 Syracuse Charger-NI  2:17.91    2:11.70   668  
                  29.36     1:02.88 (33.52)     1:37.03 (34.15)     2:11.70 (34.67)
  8 Nielsen, Kevin            18 Class Aquatics-CA    2:10.09    2:12.21   661  
                  28.15     1:00.57 (32.42)     1:34.91 (34.34)     2:12.21 (37.30)
  9 McGough, Jacob            16 Clovis Swim Club-CC  2:11.16    2:12.27   660  
                  28.67     1:01.85 (33.18)     1:36.72 (34.87)     2:12.27 (35.55)
 10 Prenot, Josh              15 Santa Maria Swim-CA  2:12.29    2:12.67   654  
                  29.71     1:03.18 (33.47)     1:37.99 (34.81)     2:12.67 (34.68)
 11 Lennertz, Jack            15 Southwest Aquati-WI  2:10.00    2:12.81   652  
                  27.88     1:00.99 (33.11)     1:36.43 (35.44)     2:12.81 (36.38)
 12 Shaw, KJ                  17 Nova of Virginia-VA  2:11.69    2:13.44   642  
                  29.36     1:03.09 (33.73)     1:37.73 (34.64)     2:13.44 (35.71)
 13 Aronica, Philip           16 Star Swimming-NI     2:12.00    2:13.67   639  
                  28.39     1:01.87 (33.48)     1:37.38 (35.51)     2:13.67 (36.29)
 14 Bowser, Greg              15 Gulf Coast Swim-FL   2:16.00    2:14.67   625  
                  29.89     1:04.09 (34.20)     1:39.06 (34.97)     2:14.67 (35.61)
 15 Jones, Bobby              17 Clayton Shaw Par-OZ  2:12.95    2:14.94   621  
                  28.73     1:02.42 (33.69)     1:38.54 (36.12)     2:14.94 (36.40)
 16 Margritier, Matthew       15 Kansas City Blaz-MV       NT    2:15.57   613  
                  29.49     1:03.63 (34.14)     1:39.05 (35.42)     2:15.57 (36.52)
 -- Rossbach, Alex            18 Sierra Marlins S-SN  2:12.31         NS        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullins, Wesley           18 Una Txla-NJ          2:05.13    2:06.17   760  
                  29.03     1:00.69 (31.66)     1:33.49 (32.80)     2:06.17 (32.68)
  2 Lopez Cantera, Victor     17 Metro Aquatic Cl-FG  2:09.61    2:10.45   688  
                  28.90     1:02.00 (33.10)     1:35.50 (33.50)     2:10.45 (34.95)
  3 Cirillo, Christopher      17 Coast Guard Blue-VA  2:07.85    2:11.55   671  
                  28.90     1:02.17 (33.27)     1:36.81 (34.64)     2:11.55 (34.74)
  4 Criss, Austin             14 Virginia Gators-VA   2:13.46    2:17.89   582  
                  29.67     1:04.30 (34.63)     1:41.21 (36.91)     2:17.89 (36.68)
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horrell, Max              17 Marin Pirates-PC     2:08.29    2:08.07   727  
                  28.36     1:00.81 (32.45)     1:34.64 (33.83)     2:08.07 (33.43)
  2 Ford, Ross                18 Lyons Swim Club-IL   2:07.72    2:08.75   715  
                  27.96     1:00.68 (32.72)     1:34.65 (33.97)     2:08.75 (34.10)
  3 Lopez Cantera, Victor     17 Metro Aquatic Cl-FG  1:51.86Y   2:09.61   701  
                  29.05     1:02.15 (33.10)     1:35.39 (33.24)     2:09.61 (34.22)
  4 McKenzie, Andrew          16 Duke Aquatics-NC     2:12.00    2:12.14   662  
                  28.68     1:01.26 (32.58)     1:35.73 (34.47)     2:12.14 (36.41)
  5 Hommel, Robert            15 Boulder City Hen-CA  2:17.74    2:13.51   641  
                  29.62     1:03.21 (33.59)     1:38.13 (34.92)     2:13.51 (35.38)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Materniak, Eric           16 Delaware Swim Te-MA  2:15.45    2:12.13   726  
                  28.72     1:04.29 (35.57)     1:40.85 (36.56)     2:12.13 (31.28)
  2 Hanson, Jacob             17 Waves bny-IL         2:14.11    2:12.27   724  
                  28.74     1:01.68 (32.94)     1:41.98 (40.30)     2:12.27 (30.29)
  3 Blackwood, Timmy          17 Nova of Virginia-VA  2:13.78    2:12.36   722  
                  28.74     1:01.10 (32.36)     1:41.74 (40.64)     2:12.36 (30.62)
  4 Lipari, Sam               16 Cincinnati Marli-OH  2:15.60    2:13.10   710  
                  28.66     1:04.26 (35.60)     1:42.45 (38.19)     2:13.10 (30.65)
  5 Ferro, Brian              16 YMCA Westside Si-AZ  2:18.00    2:13.63   702  
                  29.58     1:04.52 (34.94)     1:42.87 (38.35)     2:13.63 (30.76)
  6 Mihic, Kevin              17 Nwdupage YMCA /-IL   2:13.10    2:13.76   700  
                  28.36     1:01.47 (33.11)     1:43.02 (41.55)     2:13.76 (30.74)
  7 Garcia, Ryan              18 Palo Alto Stanfo-PC  2:15.50    2:14.14   694  
                  28.62     1:02.64 (34.02)     1:42.86 (40.22)     2:14.14 (31.28)
  8 Hoff, Alexander           16 King Aquatic Clu-PN  2:14.34    2:14.18   693  
                  29.61     1:02.20 (32.59)     1:43.56 (41.36)     2:14.18 (30.62)
  9 Lewis, Max                17 The Fleet-GU         2:15.37    2:16.63   657  
                  29.35     1:05.34 (35.99)     1:45.75 (40.41)     2:16.63 (30.88)
 10 Florea, Tudor             17 Scottsdale Aquat-AZ  2:16.86    2:16.96   652  
                  28.28     1:02.50 (34.22)     1:43.34 (40.84)     2:16.96 (33.62)
 11 Souders, Ben              17 Washington Towns-IN  2:15.49    2:17.56   643  
                  29.06     1:05.40 (36.34)     1:44.38 (38.98)     2:17.56 (33.18)
 12 Noser, Kyle               16 DU Hilltoppers-CO    2:19.50    2:21.55   590  
                  32.36     1:08.79 (36.43)     1:47.74 (38.95)     2:21.55 (33.81)
 -- Maguire, Mark             16 DU Hilltoppers-CO    2:18.00         DQ        
 -- Dowley, Tommy             17 Orinda Aquatics-PC   2:16.00         NS        
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skipper, Adam             17 Coast Guard Blue-VA  2:15.19    2:10.22   758  
                  28.32     1:00.67 (32.35)     1:39.51 (38.84)     2:10.22 (30.71)
  2 Kaden, Collin             17 Eagle Swim Assoc-GU  2:15.84    2:11.66   734  
                  27.78     1:03.68 (35.90)     1:40.84 (37.16)     2:11.66 (30.82)
  3 Esentan, Troy             17 Arkansas Dolphin-AR  2:12.58    2:13.33   707  
                  28.38     1:03.03 (34.65)     1:42.17 (39.14)     2:13.33 (31.16)
  4 Garcia, Asher             16 California Aquat-CA  2:11.97    2:13.80   699  
                  28.67     1:02.70 (34.03)     1:42.59 (39.89)     2:13.80 (31.21)
  5 Knight, Hunter            16 Nova of Virginia-VA  2:15.60    2:14.44   689  
                  29.16     1:03.96 (34.80)     1:42.54 (38.58)     2:14.44 (31.90)
  6 Vanek, Martin             17 Ngsv Gator Aquat-CA  2:16.00    2:15.04   680  
                  29.01     1:01.51 (32.50)     1:43.71 (42.20)     2:15.04 (31.33)
  7 Allen, Mason              16 Bend Swim Club-OR    2:18.00    2:15.41   674  
                  27.52     1:02.74 (35.22)     1:43.14 (40.40)     2:15.41 (32.27)
  8 Hermes, Cheyne            17 Katy Aquatic Tea-GU  2:19.05    2:17.77   640  
                  29.32     1:06.34 (37.02)     1:44.10 (37.76)     2:17.77 (33.67)
  9 Cunningham, Ryan          15 Rose Bowl Aquati-CA  2:20.70    2:18.98   624  
                  31.27     1:06.43 (35.16)     1:47.21 (40.78)     2:18.98 (31.77)
 10 Lumas, Daniel             17 Lancaster Aquati-MA  2:24.85    2:19.46   617  
                  29.62     1:07.28 (37.66)     1:46.86 (39.58)     2:19.46 (32.60)
 -- Hoffer, Luke              16 North Carolina A-NC  2:20.80         DQ        
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buckley, Shayne           16 Schenectady Swim-AD  2:12.49    2:12.19   725  
                  28.98     1:02.31 (33.33)     1:42.48 (40.17)     2:12.19 (29.71)
  2 Mendes, Jesse             18 North Carolina A-NC  2:13.99    2:12.41   721  
                  29.31     1:03.99 (34.68)     1:43.33 (39.34)     2:12.41 (29.08)
  3 Ruata, Alex               15 The Fleet-GU         2:15.20    2:16.15   664  
                  29.72     1:04.70 (34.98)     1:44.68 (39.98)     2:16.15 (31.47)
  4 Mendes, Bryce             16 North Carolina A-NC  2:13.98    2:17.27   647  
                  29.32     1:04.32 (35.00)     1:45.16 (40.84)     2:17.27 (32.11)
  5 Lee, See Han              16 Swim Torrance-CA     2:16.70    2:19.31   619  
                  29.62     1:07.68 (38.06)     1:45.75 (38.07)     2:19.31 (33.56)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barrett, Robert           17 Scottsdale Aquat-AZ  4:40.45    4:38.76   740  
                  28.83     1:02.01 (33.18)     1:38.92 (36.91)     2:14.31 (35.39)
        2:52.67 (38.36)     3:31.99 (39.32)     4:06.00 (34.01)     4:38.76 (32.76)
  2 Garcia, Ryan              18 Palo Alto Stanfo-PC       NT    4:41.51   719  
                  29.40     1:02.54 (33.14)     1:38.27 (35.73)     2:13.25 (34.98)
        2:54.63 (41.38)     3:36.49 (41.86)     4:09.29 (32.80)     4:41.51 (32.22)
  3 Miller, Alex              17 M.E. Lyons/Ander-OH  4:52.45    4:43.10   707  
                  29.52     1:02.05 (32.53)     1:40.20 (38.15)     2:17.04 (36.84)
        2:58.33 (41.29)     3:40.09 (41.76)     4:11.87 (31.78)     4:43.10 (31.23)
  4 Culver, Eric              17 Marist Swim Club-MR  4:47.63    4:43.34   705  
                  28.65     1:01.98 (33.33)     1:39.00 (37.02)     2:15.07 (36.07)
        2:56.99 (41.92)     3:40.35 (43.36)     4:12.62 (32.27)     4:43.34 (30.72)
  5 Musser, Luke              17 Kansas City Blaz-MV  4:46.84    4:44.65   695  
                  29.24     1:02.53 (33.29)     1:41.43 (38.90)     2:19.32 (37.89)
        2:58.60 (39.28)     3:38.67 (40.07)     4:12.37 (33.70)     4:44.65 (32.28)
  6 McEldrew, Jimmy           15 Germantown Acade-MA  4:45.52    4:46.85   679  
                  30.77     1:06.04 (35.27)     1:40.68 (34.64)     2:15.74 (35.06)
        2:57.31 (41.57)     3:41.01 (43.70)     4:14.75 (33.74)     4:46.85 (32.10)
  7 Costello, Sean            18 Oakland Live Y'E-MI  4:41.99    4:47.20   677  
                  29.64     1:02.66 (33.02)     1:40.19 (37.53)     2:16.40 (36.21)
        2:58.64 (42.24)     3:41.42 (42.78)     4:15.53 (34.11)     4:47.20 (31.67)
  8 Choi, Andrew              18 Aquazot Swim Clu-CA  4:42.71    4:47.54   675  
                  30.25     1:04.06 (33.81)     1:40.99 (36.93)     2:17.38 (36.39)
        2:58.67 (41.29)     3:40.43 (41.76)     4:14.40 (33.97)     4:47.54 (33.14)
  9 Mendenhall, John          18 Jersey Wahoos-MA     4:52.10    4:47.71   673  
                  31.16     1:07.25 (36.09)     1:47.27 (40.02)     2:24.87 (37.60)
        3:03.26 (38.39)     3:42.13 (38.87)     4:15.43 (33.30)     4:47.71 (32.28)
 10 Maguire, Mark             16 DU Hilltoppers-CO    4:48.00    4:48.51   668  
                  31.14     1:06.98 (35.84)     1:44.80 (37.82)     2:22.60 (37.80)
        3:02.54 (39.94)     3:43.06 (40.52)     4:16.27 (33.21)     4:48.51 (32.24)
 11 Holston, Benjamin         15 DU Hilltoppers-CO    4:54.00    4:51.08   650  
                  30.63     1:05.14 (34.51)     1:42.85 (37.71)     2:21.09 (38.24)
        3:03.10 (42.01)     3:45.67 (42.57)     4:18.75 (33.08)     4:51.08 (32.33)
 12 Ruata, Alex               15 The Fleet-GU         4:52.45    4:51.37   648  
                  29.99     1:05.60 (35.61)     1:45.01 (39.41)     2:23.71 (38.70)
        3:04.22 (40.51)     3:45.94 (41.72)     4:19.29 (33.35)     4:51.37 (32.08)
 13 Davis, Kirt               15 Sarasota YMCA Sh-FL  4:52.99    4:51.73   646  
                  30.42     1:04.64 (34.22)     1:42.31 (37.67)     2:18.76 (36.45)
        3:00.72 (41.96)     3:44.58 (43.86)     4:18.58 (34.00)     4:51.73 (33.15)
 14 Rossbach, Alex            18 Sierra Marlins S-SN  4:52.13    4:51.77   646  
                  31.05     1:04.86 (33.81)     1:43.91 (39.05)     2:21.98 (38.07)
        3:06.03 (44.05)     3:49.67 (43.64)     4:21.77 (32.10)     4:51.77 (30.00)
 15 Millett, Theodore         16 YMCA of the NS-NE    4:53.12    4:52.45   641  
                  30.73     1:06.57 (35.84)     1:45.95 (39.38)     2:24.66 (38.71)
        3:04.47 (39.81)     3:45.95 (41.48)     4:19.87 (33.92)     4:52.45 (32.58)
 16 Peavey, Griffin           16 Kansas City Blaz-MV  4:50.91    4:52.59   640  
                  30.58     1:05.60 (35.02)     1:44.86 (39.26)     2:23.10 (38.24)
        3:01.79 (38.69)     3:42.29 (40.50)     4:17.94 (35.65)     4:52.59 (34.65)
 17 Herman, Matthew           18 Marin Pirates-PC     5:00.05    4:58.12   605  
                  30.51     1:06.42 (35.91)     1:45.80 (39.38)     2:23.81 (38.01)
        3:08.64 (44.83)     3:53.57 (44.93)     4:25.86 (32.29)     4:58.12 (32.26)
 18 Noser, Kyle               16 DU Hilltoppers-CO    4:58.00    5:01.50   585  
                  32.35     1:10.09 (37.74)     1:48.98 (38.89)     2:28.13 (39.15)
        3:08.80 (40.67)     3:52.10 (43.30)     4:26.80 (34.70)     5:01.50 (34.70)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hinshaw, Adam             14 Palo Alto Stanfo-PC  4:47.50    4:47.63   674  
                  31.23     1:04.74 (33.51)     1:41.69 (36.95)     2:18.05 (36.36)
        3:01.17 (43.12)     3:44.22 (43.05)     4:16.89 (32.67)     4:47.63 (30.74)
 
Men 400 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seo, Young Tae            14 Swim Pasadena-CA     4:36.21    4:38.39   743  
                  28.79     1:01.09 (32.30)     1:37.78 (36.69)     2:13.53 (35.75)
        2:54.04 (40.51)     3:34.68 (40.64)     4:07.15 (32.47)     4:38.39 (31.24)
  2 Lutterbein, Alex          18 Nova of Virginia-VA  4:32.59    4:38.53   742  
                  29.75     1:03.63 (33.88)     1:38.03 (34.40)     2:10.94 (32.91)
        2:52.81 (41.87)     3:34.83 (42.02)     4:07.73 (32.90)     4:38.53 (30.80)
  3 Simoni, Evan              18 College Area Swi-SI  4:40.33    4:41.20   721  
                  30.05     1:03.76 (33.71)     1:41.10 (37.34)     2:17.58 (36.48)
        2:57.67 (40.09)     3:37.30 (39.63)     4:09.96 (32.66)     4:41.20 (31.24)
  4 Acheson, Austin           17 Kansas City Blaz-MV  4:40.90    4:41.54   719  
                  29.10     1:02.28 (33.18)     1:38.57 (36.29)     2:14.43 (35.86)
        2:56.85 (42.42)     3:39.79 (42.94)     4:10.88 (31.09)     4:41.54 (30.66)
  5 Pysnik, Joseph            17 Fox Chapel Kille-AM  4:44.50    4:46.65   681  
                  29.32     1:02.58 (33.26)     1:39.73 (37.15)     2:15.40 (35.67)
        2:59.14 (43.74)     3:43.09 (43.95)     4:15.93 (32.84)     4:46.65 (30.72)