Licensed to Tech Support Ctr-Bob Matlack
                                       HY-TEK's Meet Manager 7/29/2008 12:11 PM
                    2008 U. S. Open - 7/29/2008 to 8/2/2008                    
                                    Results                                    
 
Women 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          26.59  OPEN
          27.29  JR-A
          27.29  SCN
          27.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 *Wyld, Katie              22 Una Pcs-FG                       26.54 OPEN   
  2 Dwelley, Kate E           19 Terrapins Swim T-PC              27.44 JR-B   
  3 Lewinson, Rebecca         16 X-Cel Swimming-NJ                28.54        
 
Women 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          57.29  OPEN
          58.79  JR-A
          58.89  SCN
        1:00.19  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Whitney         21 De Anza Cupertin-PC              58.14 JR-A   
                  27.47       58.14 (30.67)                                        
  2 Gong, Jennifer            20 De Anza Cupertin-PC              59.23 JR-B   
                  28.48       59.23 (30.75)                                        
 
Women 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        1:04.69  OPEN
        1:06.39  JR-A
        1:06.69  SCN
        1:07.89  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Ashley            20 Duke Aquatics-NC               1:05.72 JR-A   
                  33.05     1:05.72 (32.67)                                        
 
Women 200 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
        2:19.09  OPEN
        2:22.19  JR-A
        2:22.29  SCN
        2:25.99  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fontana, Kirsten          19 College Area Swi-SI            2:25.82 JR-B   
                  33.20     1:09.64 (36.44)     1:48.09 (38.45)     2:25.82 (37.73)
 
Women 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:12.79  OPEN
        1:14.39  JR-A
        1:14.99  SCN
        1:16.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schluntz, Justine         21 Tucson Ford Deal-AZ            1:16.36 JR-B   
                  36.57     1:16.36 (39.79)                                        
 
Women 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:37.19  OPEN
        2:40.79  JR-A
        2:41.59  SCN
        2:44.99  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Lyndsey            20 Penn State Unive-MA            2:45.48        
                  36.30     1:17.72 (41.42)     2:01.65 (43.93)     2:45.48 (43.83)
 
Women 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:16.89  OPEN
        2:20.29  JR-A
        2:20.29  SCN
        2:24.19  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nedrud, Stacey            20 Gator Swim Club-FL             2:18.28 JR-A   
                  31.36     1:06.64 (35.28)     1:42.10 (35.46)     2:18.28 (36.18)
  2 Young, Alexandra          18 Una Psu-MA                     2:22.01 JR-B   
                  31.06     1:06.15 (35.09)     1:43.74 (37.59)     2:22.01 (38.27)
  3 Byers, Kirsten            20 King Aquatic Clu-PN            2:30.16        
                  31.60     1:08.19 (36.59)     1:49.07 (40.88)     2:30.16 (41.09)
 
Men 50 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          23.59  OPEN
          24.19  SCN
          24.59  JR-A
          24.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kuhn, Kevin               18 Rose Bowl Aquati-CA              23.58 OPEN   
  2 James, Jeff               19 North Carolina A-NC              23.66 SCN    
  3 Myers, Christopher        17 Rose Bowl Aquati-CA              24.65 JR-B   
  4 Campbell, Alex            16 Rose Bowl Aquati-CA              24.72 JR-B   
 
Men 100 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
          51.79  OPEN
          52.99  SCN
          53.49  JR-A
          53.99  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Houchin, Charlie          20 Club Wolverine-MI/U              51.86 SCN    
                  24.46       51.86 (27.40)                                        
 
Men 200 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        1:53.39  OPEN
        1:55.69  SCN
        1:56.59  JR-A
        1:58.09  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kittilstad, Jake          20 Minnesota Aquati-MN            1:56.35 JR-A   
                  27.01       55.90 (28.89)     1:25.86 (29.96)     1:56.35 (30.49)
  2 Alders, Alec              19 Rose Bowl Aquati-CA            1:58.10        
                  26.30       55.37 (29.07)     1:26.17 (30.80)     1:58.10 (31.93)
  3 Farley, Scott             15 Rose Bowl Aquati-CA            2:00.83        
                  27.60       57.48 (29.88)     1:29.14 (31.66)     2:00.83 (31.69)
 
Men 400 LC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
        4:01.29  OPEN
        4:05.89  SCN
        4:07.19  JR-A
        4:09.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hanna, Colin              19 Terrapins Swim T-PC            4:03.72 SCN    
                  28.16       58.57 (30.41)     1:29.35 (30.78)     2:00.87 (31.52)
        2:31.40 (30.53)     3:02.16 (30.76)     3:33.35 (31.19)     4:03.72 (30.37)
  2 Trafton, Lucky            20 Bison Aquatics C-MA            4:04.99 SCN    
                  28.11       58.19 (30.08)     1:29.18 (30.99)     2:00.43 (31.25)
        2:32.15 (31.72)     3:03.52 (31.37)     3:34.71 (31.19)     4:04.99 (30.28)
 
Men 100 LC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
          58.29  OPEN
          59.79  SCN
        1:00.29  JR-A
        1:01.39  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Tusup, Shane              20 Rose Bowl Aquati-CA            1:00.21 JR-A   
                  29.54     1:00.21 (30.67)                                        
 
Men 100 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        1:05.29  OPEN
        1:06.79  SCN
        1:07.89  JR-A
        1:10.09  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Telep, Nate               20 Sun Devil Aquati-AZ            1:07.19 JR-A   
                  30.99     1:07.19 (36.20)                                        
 
Men 200 LC Meter Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        2:22.09  OPEN
        2:25.29  SCN
        2:27.59  JR-A
        2:29.79  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weis, Zach                19 Minnesota Aquati-MN            2:23.68 SCN    
                  32.84     1:09.17 (36.33)     1:45.95 (36.78)     2:23.68 (37.73)
 
Men 100 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
          55.69  OPEN
          57.19  SCN
          57.79  JR-A
          58.89  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Augustyn, Patrick         20 Irish Aquatics-IN                58.07 JR-B   
                  27.21       58.07 (30.86)                                        
  2 Cohen, Jesse              19 Navy Swimming-MD                 59.48        
                  28.40       59.48 (31.08)                                        
 
Men 200 LC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
        2:04.09  OPEN
        2:06.99  SCN
        2:08.69  JR-A
        2:10.59  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Leneave, Sean             20 The Woodlands Sw-GU            2:04.46 SCN    
                  27.90       59.77 (31.87)     1:31.96 (32.19)     2:04.46 (32.50)
  2 Brake, Andy               19 Curl Burke Swim-PV/            2:07.59 JR-A   
                  29.45     1:02.06 (32.61)     1:34.31 (32.25)     2:07.59 (33.28)
  3 Ettore, Max               20 Una Psu-MA                     2:08.71 JR-B   
                  28.90     1:01.11 (32.21)     1:34.54 (33.43)     2:08.71 (34.17)
 
Men 200 LC Meter IM Time Trial
===============================================================================
        2:07.99  OPEN
        2:10.59  SCN
        2:11.59  JR-A
        2:13.59  JR-B
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Winchell, Chris           19 Bellevue Club Sw-PN            2:09.49 SCN    
                  27.76     1:01.36 (33.60)     1:39.94 (38.58)     2:09.49 (29.55)
  2 Sorrell, Jesse            19 Pilot Aquatic Cl-SE            2:13.47 JR-B   
                  29.09     1:01.91 (32.82)     1:42.21 (40.30)     2:13.47 (31.26)